Kalibrovaná čára v akci. Klokani vytěžili z české premiéry gól

Necelých 50 minut trvalo, než takzvaná kalibrovaná čára pro posuzování ofsajdů při své české premiéře vstoupila do hry. Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyzkouší technologii během tří zápasů zimní Tipsport ligy. Hned v prvním duelu mezi Bohemians 1905 s béčkem Sparty v pražském Xaverově sudí Dominik Starý po konzultaci s videorozhodčím opravil svůj původní verdikt, odmávaný ofsajd zrušil a regulérní Koubkův gól na 2:0 uznal. Klokani si tak připsali český primát, který už jim nikdo nevezme.

Matěj Koubek z Bohemians (vpravo) a Vojtěch Novák oslavují gól během utkání s Teplicemi.

První poločas byl ohledně postavení mimo hru klidný. Jediný ofsajd na straně Bohemky, která vedla 1:0.

Nedlouho po přestávce se ovšem novinka ukázala. Květ kopal ve 49. minutě roh, Nazarov trefil hlavou tyč a Koubek zblízka dorazil balon do odkryté branky.

Rozhodčí Dominik Starý původně gól kvůli signalizovanému ofsajdu neuznal, vstoupil však do komunikace s VAR. Televizní diváci v přenosu O2 TV Sport kalibrovanou čáru neviděli, ale videorozhodčí ji měl k dispozici. Komunikace chvíli trvala, ale Starý po ní svůj původní verdikt opravil a v 51. minutě regulérní branku uznal.

Vršovický útočník Matej Koubek se tak stal prvním fotbalistou, který vstřelil na českém území gól za podpory videa v kombinaci s kalibrovanou čárou.

Komise rozhodčích o zavedení čáry pomáhající v zahraničí sudím při posuzování hraničních situací usiluje už delší dobu, ale naráží na finanční náročnost.

Radek Příhoda určuje směr komisi rozhodčích...

„Sehnali jsme určitou nabídku, která je docela přijatelná. Budeme ji testovat během Tipsport ligy. Je v řádech milionů korun. Uvidíme, jestli bude kompatibilní s technikou, která je k dispozici. Pokud bude kalibrovaná čára fungovat, budeme tlačit, aby tu byla co nejdříve," avizoval při hodnocení ligového podzimu předseda komise Radek Příhoda.

Klokani zvítězili 2:0, stejným poměrem porazili sparťanskou rezervu také na ofsajdy. Důležitý však byl jeden původně chybně signalizovaný...

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.