Komise rozhodčích: Kubala měl být proti Spartě vyloučen, gól Hradce správně neplatil

Fotbalový útočník Baníku Ostrava Filip Kubala měl být podle komise rozhodčích vyloučen v zápase se Spartou. Už když měl žlutou kartu, fauloval Filipa Panáka, za což měl podle komise vidět druhou žlutou kartu. Gól Hradce Králové proti Liberci z 82. minutě podle ní správně neplatil, Bohemians měli kopat proti Karviné penaltu za zákrok na Erika Prekopa. Plzeň správně nezahrávala penaltu proti Slovácku.

Ostravský útočník Filip Kubala v souboji o míč s Veljkem Birmančevičem ze Sparty.

Hradec Králové - Liberec 1:1, 82. minuta, neuznaný gól Hradce kvůli ofsajdu

Hradecký Václav Pilař poslal do pokutového území centr, míč se po souboji domácího Filipa Čiháka a libereckého obránce Filipa Prebsla, který se ho dotkl jako poslední, odrazil do sítě. Brankář hostí Hugo Jan Bačkovský se po míči natahoval marně stejně jako útočník Votroků Daniel Vašulín, jenž byl na zadní tyči a pak se střetl s Bačkovským. Po konzultaci s kolegy u videa, kde seděli Dominik Starý a Lukáš Machač, a zhlédnutí opakovaných záběrů hlavní rozhodčí Ladislav Szikszay gól kvůli ofsajdu Vašulína neuznal.

Vyjádření komise rozhodčích: „V 82. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR správně neuznal branku domácího družstva pro ofsajd. Hráč domácího družstva č. 15, který v momentu dotyku míče spoluhráčem č. 5 stál v ofsajdové pozici, svým aktivním pohybem v brankovém území ovlivnil brankáře hostujícího družstva č. 31. Došlo k tomu v době, kdy byl míč ve hře a v blízkosti domácího hráče a hostujícího brankáře. Mezi zahráním míče hráčem domácího družstva č. 5 a soubojem o míč mezi domácím hráčem č. 15 a hostujícím brankářem č. 31 ještě došlo k odrazu míče od nohy hráče hostujícího družstva č. 30. Z hlediska pravidel se jednalo o nevědomé hraní, a tak to nemělo na posouzení ofsajdové situace žádný vliv.“

Baník Ostrava - Sparta 0:1, 66. minuta, zákrok Filipa Kubaly na Filipa Panáka

Ostravský útočník Filip Kubala přebíral míč, přitom ale šlápnul na obránce soupeře Filipa Panáka, který se pak svíjel na zemi. Kubala v tu chvíli měl žlutou kartu, hlavní rozhodčí Jan Petřík nevyhodnotil tento zákrok jako faul. U videa utkání kontrolovali Dalibor Černý a Petr Caletka, Petříka nevolali k přezkoumání situace. To by mohli jedině v případě, pokud by šlo podle jejich mínění o zákrok přímo na červenou kartu.

Vyjádření komise rozhodčích: „V 66. minutě utkání měl rozhodčí nařídit přímý volný kop pro hostující družstvo a udělit 2. žlutou a následně červenou kartu hráči domácího družstva č. 28. Domácí hráč při krytí míče šlápl na nárt hostujícího hráče č. 27. VAR dle protokolu správně neintervenoval.“

Plzeň - Slovácko 1:4, 56. minuta, potenciální hra rukou Petra Reinberka v pokutovém území

Do pokutového území přilétl centr, souboj spolu svedli plzeňský útočník Tomáš Chorý a obránce Petr Reinberk. Chorý hlavičkoval, míč se pak možná od ruky Reinberka odrazil za čáru. Hráč Slovácka byl stejně jako soupeř ve výskoku, ruku měl za tělem. Hlavní sudí Ondřej Pechanec penaltu nenařídil, VAR, kde seděli Jan Machálek a Jan Hurych, situace zkoumal a jeho rozhodnutí posvětil.

Vyjádření komise rozhodčích: „V 56. minutě rozhodčí správně nenařídil pokutový kop pro domácí družstvo. VAR po zhlédnutí všech záběrů nenašel důkaz o hraní rukou. Z dostupných záběrů nelze s jistotou prokázat, že došlo k dotyku míče a ruky hráče hostujícího družstva č. 23, VAR správně neintervenoval.“

Bohemians - Karviná 1:0, 43. minuta, souboj obránců Karviné s Erikem Prekopem

Útočník Bohemians Erik Prekop si v pokutovém území přebral míč, otáčel se s ním, přitom se vzájemně držel Dávidem Krčíkem. Pak přišel kontakt nohama ještě s Matejem Čurmou. Sudí Jan Machálek penaltu nepískal, Ondřej Berka a Tomáš Mokrusch u videa nebyli názoru, že by chyboval.

Vyjádření komise rozhodčích: „Ve 43. minutě utkání měl rozhodčí nařídit pokutový kop pro domácí družstvo. V souboji hráče hostujícího družstva č. 37 a hráče domácího družstva č. 33 došlo ke vzájemnému držení rukama za dres, kdy se nejednalo o přestupek. Potom následovalo kopnutí pravou nohou hráče hostujícího družstva č. 24 do levé nohy hráče domácího družstva č. 33, za které měl být nařízen pokutový kop. Jednalo se o složitou a nejednoznačnou situaci, pád domácího hráče nebyl zcela přirozený, VAR správně neintervenoval.“