Slavia - Sparta 1:1Třaskavý závěr derby. Eden nejdřív jásal, pak Sparta vyrovnala

58. Jurečka (penalta) 1 : 0
90. Haraslín 1 : 1

Fotbalisté Sparty v devátém ligovém kole remizovali v přímém souboji o první místo v tabulce v pražském derby na stadionu Slavie 1:1 a udrželi se o skóre v čele soutěže. Domácí poslal ve šlágru podzimu ve vyprodaném Edenu v 58. minutě z penalty do vedení Václav Jurečka, ale v 11. minutě nastavení obhájce titulu srovnal poté, co se z dalšího pokutového kopu prosadil střídající Lukáš Haraslín. Slovenský nejlepší střelec tohoto ligového ročníku se trefil již posedmé. Slávisté přitom dali druhý gól, jásali, ale vzápětí po zásahu VAR se sudí vrátil k situaci v pokutovém území domácích a potrestal hru rukou červenobílých.

Emoce v derby. Ladislav Krejčí ze Sparty a Jan Bořil (18) ze Slavie během potyčky.

Pražští rivalové zůstávají jedinými dosud neporaženými týmy v sezoně nejvyšší soutěže. Sparta bodovala ve čtvrtém z posledních pěti ligových derby. Oba celky dohrávaly o deseti poté, co byli po vzájemné potyčce v 88. minutě vyloučeni kapitáni domácí Jan Bořil a hostující Ladislav Krejčí.

Ve slávistické základní sestavě překvapivě nastoupil kapitán Bořil, který si po nedávném návratu na trávník po operaci připsal v předchozím průběhu sezony jen tři starty a poslední dva soutěžní zápasy z osobních důvodů vynechal. Dvaatřicetiletý obránce se představil v derby poprvé od předloňského října, kdy si na Letné způsobil zranění. Nečekaně jen na lavičce Sparty začal nejlepší ligový střelec Haraslín.

Potyčky po derby Slavia - Sparta v pražském Edenu Video: Sport.cz

Pochod fanoušků Sparty na stadion Slavie v EdenuVideo: Sport.cz

V první půli se hrál před více než 19 tisícovkami diváků velmi opatrný fotbal a ani jeden z rivalů si za úvodní dějství nevytvořil žádnou gólovou šanci. Letenští začali náporem, sevřeli soupeře před jeho vápnem, ale střeleckou možnost z toho nevytěžili.

Po čtvrthodině po Rynešově centru hlavičkoval o kousek nad Kuchta, který v minulosti hrával za Slavii, a domácí fanoušci na něj při každém kontaktu s balonem pískali. Na opačné straně se Schranz po dobré kombinaci dostal až před gólmana Vindhala, dánský brankář ale dobře vyběhl a zmenšil střelecký úhel.

Do druhého dějství poslal slávistický trenér Trpišovský místo Douděry na trávník Masopusta. V 55. minutě si po rychlém útoku vyměnil Tijani balon s Jurečkou, po skluzu Preciada ve vápně upadl a sudí Szikszay nařídil penaltu, kterou mu následně potvrdil i videorozhodčí. Vršovičtí zahrávali už šestý pokutový kop v ligovém ročníku, nejvíce ze všech týmů.

Jurečka z penalty nezaváhal stejně jako v minulém kole v Pardubicích, kde rozhodl o výhře 1:0. Nejlepší střelec minulého ligového ročníku si připsal třetí branku v této sezoně nejvyšší soutěže a všechny z nich z pokutových kopů.

Sparťané mohli poměrně rychle odpovědět, domácí ale velký závar ve vlastním vápně a Sörensovu šanci v 61. minutě přestáli. Poté Birmančevič vypálil o kousek vedle. V 80. minutě na druhé straně Vindahl vyrazil Jurečkův pokus na roh.

S blížícím se koncem se na trávníku množily souboje a fauly a závěr se rozhodčímu Szikszayovi vymkl z rukou. V 88. minutě se po Chytilově nedovoleném zákroku na Vindahla strhla na trávníku strkanice a do potyčky se dostali kapitáni Bořil s Krejčím. Oba od sudího dostali červenou kartu, Bořil si počínal aktivněji, a ještě strčil do Haraslína. Nervozita se přenesla i mezi lavičky a do hlediště.

V devítiminutovém nastavení hosté vyvinuli velký tlak, ale zdálo se, že slávisté už vedení udrží. V osmé minutě po brejku překonal Vindhala střídající Chytil, videorozhodčí se ovšem vrátil k předchozí ruce slávisty Ogbua ve vápně. Szikszay po přezkoumání situace branku na 2:0 zrušil a nařídil na druhé straně penaltu. Střídající Haraslín v 11. minutě nastavení udržel nervy, poslal Mandouse k opačné tyči a srovnal.

Sparta venku v lize od loňské říjnové porážky 0:4 na Slavii už 16 utkání po sobě neprohrála. Slavia doma v nejvyšší soutěži bodovala v posledních 23 zápasech, v probíhající sezoně tam ale poprvé ztratila.

9. kolo první fotbalové ligy:
Slavia Praha - Sparta Praha 1:1 (0:0)
Branky: 58. Jurečka z pen. - 90.+11 Haraslín z pen. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Radina (video). ŽK: Ogbu, Zafeiris, Chytil, Wallem, Schranz - Preciado, Olatunji, Panák, Pešek, Laci, Haraslín. ČK: 88. Bořil - 88. Krejčí. Diváci: 19.370 (vyprodáno).
Slavia: Mandous - Holeš, Ogbu, Bořil - Douděra (46. Masopust), Zafeiris (85. Jurásek), Oscar, Provod - Schranz (90.+5 Tomič), Jurečka (85. Wallem) - Tijani (75. Chytil). Trenér: Trpišovský.
Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Preciado (62. Wiesner), Sadílek, Laci, Ryneš (75. Zelený) - Kuchta (81. Sejk), Birmančevič (81. Pešek) - Olatunji (61. Haraslín). Trenér: Priske