Hlavní obsah

Novinky v lize: Rozhodčí budou brankářům počítat osm vteřin

Aktualizováno

Fotbalová liga se rozjíždí. Rozhodčí, kteří budou její zápasy pískat, se budou řídit některými úpravami pravidel. Nejviditelnější a nejzajímavější bude počítání osmi vteřin, které bude mít brankář na rozehrání.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Rozhodčí Ladislav Szikszay

Článek

Okatému natahování času ze strany gólmanů bude konec. Když chytne brankář míč do rukou, bude mít časový limit na to, aby ho uvedl zpět do hry. Konkrétně osm vteřin, ovšem ty se začnou počítat v okamžiku, kdy má balon viditelně pod kontrolou a nikdo ho už neatakuje. Tedy když už je útočící hráč v bezpečné vzdálenosti od něj a odbíhá pryč od něj.

Platí to i pro brankáře, kteří leží s míčem na zemi, ale už kolem něj soupeři nejsou. Sudí viditelně počítá na zvednuté ruce posledních pět vteřin.

Sankce za porušení? V prvním případě rohový kop. Ve druhém roh a ústní varování. Ve třetím roh a žlutá karta. „Ale myslím, že k porušení moc často docházet nebude. Je to i o citu, aby se neřešilo, jestli to bylo třeba 8,5 vteřiny,“ říká předseda komise rozhodčích Libor Kovařík.

„V Anglii zavedli toto pravidlo v lize do třiadvaceti let a za celou sezonu bylo porušeno čtyřikrát,“ přidává Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA).

Druhá změna? Jinak se nahlíží na to, když se hráč při penaltě nešťastně dotkne dvakrát míče. Tato situace nastala na jaře v penaltovém rozstřelu osmifinále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Atlétikem Madrid, jehož hráč Julián Álvarez při zahrávání penalty podklouzl a dotkl se pak míče oběma nohama. Dal gól, který VAR následně zrušil.

Právě tato situace způsobila změnu. Od nové sezony platí, že pokud dá hráč gól z penalty, při které se dopustil dvojdoteku, bude se kop opakovat. Pokud neuspěje, bude se zahrávat nepřímý kop proti týmu, který penaltu měl. Změna se vztahuje jen na penaltu. Po všech jiných rozehrávkách, při kterých dojde k dvojdoteku, následuje nepřímý kop.

Poslední úpravou jsou situace, kdy je přerušena hra a poté do ní balon uvádí sudí. Tzv. míč rozhodčího. Míč dostane vždy tým, který by ho měl zjevně v držení před přerušením. Při přerušení akce v pokutovém území pak dostane balon do moci brankář.

Známou novinkou je i fakt, že míče hráčům už nebudou dodávat podavači, ale budou je pokládat na podstavce kolem hřiště. Podavači mohou balon podat nebo hodit jen brankáři. „Cílem je spravedlnost, aby měly oba týmy stejné podmínky,“ říká Kovařík.

Co trenéři, když zachytí míč, který vylétl ze hřiště? Musí uhýbat nebo ho třeba hned položit na zem? „Ne. Mohou ho podat hráči, ale nesmí z toho být zjevná výhoda,“ doplňuje Kovařík.

Na v neděli skončeném mistrovství světa klubů rozhodčí vysvětlovali některé sporné verdikty divákům přímo na stadionu. Možnost otestovat tuto technologickou vymoženost řeší i LFA.

„Šlo o jeden z dalších testů FIFA, která mistrovství světa klubů sama pořádala. Velké ligy to zkoušely v pár zápasech, projekt je stále v testovací fázi. Také my to chceme ve spolupráci s vysílatelem ligy Oneplay promyslet a vyzkoušet, ale klíčové je ozvučení na stadionech. Pro mistrovství světa klubů se to chystalo rok,“ upozorňuje Bárta.