Článek
Zatímco nejšpičkovější ligové soutěže si ještě měsíc počkají na výkop, nejvyšší domácí soutěž se rozjíždí už v pátek. Jen pět dní po finále mistrovství světa klubů, čímž se uzavřela předchozí sezona.
Proč se začíná tak brzy?
Je to jednoduché, nehrajeme totiž v lednu. Stejně jako u nás nyní začínají i další nejvyšší soutěže, namátkou v Polsku, Srbsku nebo Bulharsku. Jde o ligy se zimní přestávkou a podobným počtem kol v podobných klimatických podmínkách.
Není záměr, že letní víkendy fotbalový fanda netříští pozornost?
Může to být samozřejmě výhoda, že nebudeme mít na začátku ligy konkurenci velkých evropských soutěží. Není to ale záměr. Kluby si poněkolikáté odhlasovaly takový začátek soutěže, aby se co nejvíce utkání mohlo hrát na optimálních terénech a v přívětivějším počasí. A 35 zápasů se musí někam napasovat. Například Chorvaté sice začínají o dva týdny později, ale zase hrají do 20. prosince a začínají 24. ledna.
Letních kol není málo. Stejně se objevují názory, že by měla hrát třeba v srpnu i vložená kola. S tím, že si pohároví účastníci odloží duely na později. Co vy na to?
To samozřejmě není možné. Příští týden vstupují tři české kluby do kvalifikační fáze evropských klubových soutěží. A doufejme, že až do konce srpna budou hrát o víkendu ligu a v týdnu evropské poháry. Po první reprezentační přestávce na začátku září pak bude jediný možný náhradní termín až ve středu 3. prosince. A vycházet z předpokladu, že kluby kvalifikací neprojdou, opravdu nemůžeme.
Co časy výkopů? Z programu ligy zmizely mače po sobotním obědě.
V neděli zůstávají tři termíny začátků, v sobotu jsou dva, protože se od jednoho z nich po změně koncepce a dohodě s televizním vysílatelem odstoupilo. Za sezonu jsme získali zpětnou vazbu i z klubů, že sobota po poledni se pro fanoušky nejeví jako optimální čas. V sobotní dopoledne se hraje dost amatérských nebo mládežnických soutěží a pro lidi není jednoduché se hned po obědě dostat na ligový stadion nebo i k televizní obrazovce.
Někteří fandové se po losu ligy divili, že pohároví vyslanci proti sobě v létě nehrají. Vysvětlíte?
Jde o čistě pragmatický důvod, snažíme se zabránit kolizi. Vysvětlím to na příkladu.

Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA.
Zkuste to.
Plzeň už po víkendu hraje druhé předkolo Ligy mistrů a třeba Baník ve čtvrtek předkolo Evropské ligy. Jejich případný zápas ve druhém ligovém kole by se nemohl odehrát v sobotu ani v neděli, pokud by Plzeň hrála odvetu v úterý.
A co případ dvou týmů hrající předkola stejné soutěže?
Nikde není napsané, že se předkola Evropské a Konferenční ligy musí hrát ve čtvrtek. Existují výjimky. V zemích, v nichž mají třeba jeden vyhovující stadion pro víc týmů a kvalifikace, se tam přesouvají i na úterý.

F_Lukáše Sadílka v derby namíchl podavač míčů - klipVideo: LFA
Novinkou sezony budou podstavce s rezervními míči za pomezními čárami, které suplují dosavadní podavače. Jak nápad vznikl?
Zaujal nás systém, který se před minulou sezonou zavedl v Anglii. Mezitím se ozývaly i naše kluby, že by nebylo špatné to aplikovat také u nás. Proto jsme si rovnou zjišťovali informace, jak to v Premier League přesně funguje. Jde o novinku, takže počítám, že si všichni účastníci utkání budou na systém v prvních kolech zvykat. Věřím, že zmatků ale bude minimum. Jakmile si to sedne, omezí se vnější vlivy a přispěje to k větší férovosti hry, což beru jako výrazné pozitivum.
Prý jste vše konzultovali se šéfem anglických rozhodčích Howardem Webbem. Co vám radil?
V kontaktu s ním byl šéf delegátů LFA a bývalý mezinárodní rozhodčí Emil Ubias. Pravidla jsme znali, ale zjišťovali jsme, jak rozhodčí přistupují k případnému porušování nastavených pravidel.
Co jste zjistili? Česká nátura má tendence ohýbat i sebelepší pravidla. Třeba že podavači se mohou schválně loudat s umístěním nového balonu na stojánek.
Řešili jsme to. Může se také stát, že pravidlo nějak poruší i členové realizačních týmů. Zabývali jsme se, zda v Anglii za porušení udělují osobní tresty, ale není tomu tak. Když bude mít rozhodčí pocit, že se neděje vše správně, má právo zastavit hru a zjednat nápravu. Spíš ale domluvou než udělením žluté nebo červené karty.
Asi nejkontroverznější moment minulé sezony způsobili rozhodčí v nadstavbovém derby. Při vítězné trefě se slávista Oscar dotkl míče rukou, což neodhalili sudí na hřišti ani většina kamer. Jak se šéfovi ligy usíná po takovém momentu?
Radost z toho samozřejmě nemám. Fotbal a chyby se ale v něm děly, dějí a dít budou i nadále. Samozřejmě doufám, že jich bude minimum. Navíc se jednalo o takový souběh okolností, které se jen tak opakovat nebudou.

Sestřih zápasu Slavia - SpartaVideo: LFA
Nešlo chybě zabránit?
Na podobném typu zápasu mají kolegové ve VAR centru k dispozici 12 kamer, z nichž všechny jsou určené k zabírání hrací plochy. Bohužel v tomto případě došlo k několika shodám okolností. Hráči byli na hrací ploše v takových pozicích, kdy bylo pro videorozhodčí velmi složité najít důkazní a nezpochybnitelný záběr.
Neprospěl by čip v míči, který by zaregistroval otřes? Na loňském Euru se s takovým míčem hrálo.
Jde o jednorázové turnaje s jinou organizací a finančním zabezpečením. Čip v dlouhodobé ligové soutěži nemá nikdo. Jde o velice nákladnou záležitost. Přesnou hodnotu technologie nevyčíslím, ale šli bychom do astronomických částek. A uvědomme si, že máme i s baráží 280 zápasů za sezonu.
Tohle musí být do dvou let v každé vyspělejší zemi včetně Česka. Jednodnoduchý, rychlý.👍 pic.twitter.com/C22i9XlOaF
— zdenek folprecht (@ZdenekFolprecht) June 16, 2025
Co další vymoženost? Na šampionátu klubů hlavní rozhodčí veřejně vysvětlovali rozhodnutí, která přezkoumávali u videa.
Jednalo se o jeden z mnoha testů, které FIFA průběžně organizuje, než rozhodne o využití a zařazení do pravidel fotbalu. Systém se testoval na jaře i v pěti zápasech německé bundesligy a v semifinále a finále anglického ligového poháru. Jsou to zatím jediné dvě země a soutěže, které o možnost testu organizaci FIFA požádaly. Nicméně se domnívám, že to v budoucnu povolené bude a ve spolupráci s vysílatelem Oneplay Sport jsme zahájili přípravy na možnost testování v Chance Lize.
Ještě jedna věc k rozhodčím. Fotbalový svaz má nové vedení a vaše jméno nově figuruje v sekci, která spoluzodpovídá za sudí. Co máte na starost?
Jako výkonný ředitel LFA se účastním jednání výkonného výboru FAČR a nový předseda David Trunda navrhl, jestli bych společně s ním nepůsobil jako gestor pro komisi rozhodčích, což jsem přijal. Není to o tom, že bych měl zasahovat do hodnocení výkonů rozhodčích nebo delegací na jednotlivé zápasy, ale o celkovém uchopení rozhodcovství v českém fotbale a návaznosti na nižší soutěže.
Víc se vás týká samotná liga, kde se na jaře zase přetřásala nadstavba a její smysl. Vidíte v ní budoucnost?
Nadstavba měla od zavedení kritiky i zastánce. Slýcháme určitou část negativních reakcí na současný formát. Na druhou stranu nám ale chodí i spousta mailů a reakcí s vyzněním: Hlavně nadstavbu nerušte, je to skvělé! Pokud bychom ji doopravdy odstranili, vzniká otázka, zda není třicet kol málo.
No, a je?
Znamená to o pět týdnů méně fotbalu pro diváky na stadionech i u televizních obrazovek, což by mělo výrazné ekonomické dopady. O formátu soutěže a počtu utkání vedeme diskuse s Oneplay Sport a generálním partnerem společností Chance. Rozjeli jsme debaty. Říkáme si klady a zápory nebo zda je současný formát optimální a nenajdeme nějaký lepší pro fanoušky, kluby, televizi a partnery.
V tom vidím posun. Dříve jsem registroval věty, že stav bude nějakou dobu neměnný. Teď i Chance vzkázala, že počet zápasů nechce snižovat, ale úpravám se nebrání.
V 16 účastnících je těžké vymyslet zcela nový systém. Je to o drobnostech, zda hrát ve formátu 6-4-6 nebo 6-6-4. V Srbsku se 16 týmů dělí na poloviny, díky čemuž se v nadstavbě hraje sedm kol. A třeba zase Rumunsko hraje ligu již od minulého týdne, protože mají 16 týmů a obdobné rozdělení nadstavby, která je ale dvoukolová, takže první šestka odehraje 40 zápasů. My jsme nyní na 276 zápasech bez baráže. Vysílatel je naprosto spokojený, Chance také.
A kluby? Za příklad vezměme Baník, který je odpůrce nadstavby.
Je pravda, že některé kluby by se chtěly vrátit ke klasickému systému. Když ale některé z nich zjistily, jaké zásadní ekonomické dopady by omezení nadstavby mohlo mít, pohled trochu přehodnotily. Nechci ale nyní zacházet více do detailů. Diskuse budou v nejbližší době znovu pokračovat.
Nacházíme se v době fotbalové inflace, kdy soutěže bobtnají. Nastane někdy doba, kdy se začnou zápasy v nich redukovat?
Já bych hovořil jinak. Bavíme se o tom, kdy se fotbal hraje. Stal se z něj celoroční sport. Bez nadstavby bychom měli třicet kol jako ve Švédsku nebo Norsku, ale v těchto zemích je to vzhledem ke klimatickým podmínkám pochopitelné. Ve střední Evropě všichni hrají víc zápasů. 32 zápasů hrají Slováci, kteří mají i play off a baráž. Maďaři hrají 33 zápasů a Poláci ještě o jeden víc.
A co to snižování?
Národní soutěže se hrají zpravidla o víkendech, u nich problém vůbec nevidím. Pokud se máme bavit o snižování počtu utkání, jde výhradně o mezinárodní soutěže. Ze šesti skupinových zápasů v Lize mistrů nebo Evropské lize se stalo osm a to ještě původní návrh hovořil o deseti. Nicméně je to důsledek velkého zájmu o klubový fotbal na všech úrovních, který roste napříč Evropou. A Česko není výjimkou.