Plzeň - Pardubice 6:2Plzeň spustila kanonádu a v lize poskočila na třetí místo

53. Jirka (penalta) 4 : 1
82. Durosinmi 5 : 1
85. Durosinmi 6 : 1
90. Daněk 6 : 2

Fotbalisté Plzně po rychlém obratu v úvodním dějství rozdrtili v devátém kole první ligy Pardubice 6:2 a posunuli se na třetí místo tabulky. Hosty poslal ve 13. minutě do vedení Denis Darmovzal, ale Západočeši ještě do přestávky otočili stav po gólech Lukáše Kalvacha, Sampsona Dweha a Robina Hranáče. Po pauze se za domácí prosadil Erik Jirka z penalty a v závěru dvakrát Rafiu Durosinmi, v nastavení snížil Kryštof Daněk.

Radost Plzně, vlevo autor jedné z branek Sampson Dweh z Plzně.

Plzeňští si připsali 12. soutěžní vítězství po sobě a překonali tím vlastní rekord. Západočeši naplno bodovali v posledních šesti kolech a v součtu s drtivou výhrou 7:1 ve Zlíně zaznamenali v posledních dvou ligových duelech 13 branek. Viktoria, která má k dobru odložené utkání v Mladé Boleslavi, porazila Pardubice i ve čtvrtém domácím zápase nejvyšší soutěže. Východočeši podruhé za sebou nebodovali a jsou dvanáctí.

Trenér Koubek udělal po čtvrteční výhře 1:0 nad Ballkani v úvodním utkání skupiny Evropské konferenční ligy tři změny v základní sestavě. Od začátku nově nastoupili Jirka, Traoré a Vydra, který dostal šanci v zahajovací sestavě poprvé od úvodu srpna. Pardubičtí vzhledem k rozestavní Viktorie vyrukovali s třemi stopery.

Domácí zahrozili jako první, Dwehovu hlavičku k tyči ale v šesté minutě vytáhl brankář Budinský. Východočeši nepřijeli do Plzně jen bránit a hrozili z brejků. Po jednom z nich nezakončila útočná posila Mukwelle, ve 13. minutě už ale hosté nečekaně vedli. Daněk potáhl míč středem pole, gólman Staněk jeho střelu vyrazil nad sebe a dobíhající Darmovzal doklepl zblízka do sítě.

Domácího brankáře navíc při obranném zákroku zasáhl do hlavy vracející se spoluhráč Dweh a otřesený český reprezentant musel pří jubilejním 100. ligovém utkání po pár minutách střídat. Mezi tyče se místo něj poprvé v sezoně postavil náhradník Tvrdoň.

Plzeňští za nepříznivého stavu výrazně přidali a brzy otočili stav. Ve 23. minutě napřáhl těsně za vápnem Kalvach a jeho skákavá střela zapadla přesně k tyči. Domácí středopolař navázal na vítězný gól proti Ballkani a skóroval ve druhém utkání po sobě.

Za další čtyři minuty favorit dokonal obrat. Po Kalvachově odvráceném přímém kopu se na hranici vápna důrazně protlačil k míči Dweh a přesnou střelou k tyči překonal Budinského. Liberijská letní posila Viktoria si v sedmém zápase české ligy připsala premiérovou trefu.

Ještě do přestávky si domácí pojistili vedení. Po dalším centru od Kalvacha se zblízka prosadil k tyči Hranáč a zaznamenal svou první ligovou branku za Plzeň. Jelikož ještě v minulé sezoně hostoval v Pardubicím, gól proti bývalému klubu neslavil.

Po změně stran domácí s přehledem kontrolovali průběh a i druhé dějství vyhráli 3:1. V 50. minutě zahrál ve vlastním vápně Krobot rukou a sudí Volek po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu. Slovenský křídelník Jirka nezaváhal a připsal si první soutěžní branku od začátku srpna.

V závěru domácí přidali ještě další dva góly. Nejprve si v 82. minutě Kalvach připsal už druhou asistenci a důrazný Durosinmi s přehledem zakončil únik. Nigerijský útočník pak v 85. minutě překonal Budinského, chytající 50. zápas v české lize, hlavičkou zblízka a polepšil si už na pět branek v sezoně nejvyšší soutěže. Více dal jen sparťan Haraslín.

Pardubičtí ještě v první minutě nastavení snížili, když Daněk podobně jako před úvodním gólem po individuální akci pronikl až do vápna a přízemní střelou na zadní tyč zaskočil Tvrdoně. Dvacetiletý záložník dal první branku od loňského srpna.

9. kolo první fotbalové ligy:
Viktoria Plzeň - FK Pardubice 6:2 (3:1)
Branky: 82. a 85. Durosinmi, 23. Kalvach, 27. Dweh, 45. Hranáč, 53. Jirka z pen. - 13. Darmovzal, 90.+1 Daněk. Rozhodčí: Volek - Paták, Hurych - Všetečka (video). ŽK: Traoré, Hejda - Helešic, Kováč (trenér). Diváci: 8809.
Plzeň: Staněk (18. Tvrdoň) - Hejda, Hranáč, Dweh - Jirka, Kalvach, Traoré (63. Bucha), Cadu (63. Mosquera) - Šulc (74. Vlkanova) - Vydra (63. Chorý), Durosinmi. Trenér: Koubek.
Pardubice: Budinský - Halinský, Kukučka, Ortiz - Icha (67. Vacek), Darmovzal, Hlavatý (59. Černý), Helešic (46. Tischler) - Daněk - Mukwelle (59. Míšek), Krobot (59. Matoušek). Trenér: Kováč.

2 : 2 Č. Budějovice - Slovácko 2 : 2 dohráno
20240428T15 : 00:00+0200