Článek
„Je celá řada osobností, které mohou pomoct českému fotbalu. Chcete-li konkrétní jména, tak rozhodně Karel Poborský, rozhodně Petr Čech,“ oznamuje Blažek. „To jsou lidé, kteří fotbalu mohou pomoci. A já, pokud dostanu důvěru delegátů, udělám všechno pro to, aby se stali v nějaké formě členy týmu.“
Blažek odpověděl nejrychleji, nejvýstižněji a nejkonkrétněji na jeden z dotazů webu Sport.cz. Vybrané odpovědi bude redakce zveřejňovat do 29. května, kdy si fotbal zvolí nové vedení.
Poborský i Čech patřili k oporám slavné generace, která počátkem tisíciletí válela. Poborský je neúspěšný kandidát při předchozí volbě předsedy FAČR a do loňska ve svazových strukturách fungoval jako vedoucí regionálních akademií.
„Práce na FAČR mě přestala naplňovat,“ vzkázal tehdy.
Čech se zase po konci kariéry usadil v Londýně, kde jeho děti hrají fotbal. Není pravděpodobné, že by kvůli dennodenní práci momentálně opouštěl rodinu.
Ano, měním dres. Po letech strávených na FAČRu u regionálních akademií přestupuji na @CANALSportCZ . Práce na FAČR mě přestala naplňovat a je čas na novou výzvu, práci v televizi. Zároveň oznamuji, že kandidovat na předsedu FAČR nebudu. Těším se na Vás u fotbalu.
— Karel Poborský (@KPoborsky8) October 1, 2024
Už nyní se ale brankářská legenda příležitostně podílí na vzdělávání tuzemských trenérů a pomáhá Vojtěchu Marečkovi, jenž je na svazu koordinátorem brankářských licencí. Blažek by v případě zvolení usiloval, aby se minimálně tahle spolupráce s Čechem dál prohlubovala.
„Určitě bych rád aktivně zapojil respektované fotbalové osobnosti – ať už bývalé hráče, nebo trenéry,“ navazuje Trunda, další z kandidátů. „Jejich účast má smysl pouze tehdy, budou-li mít jasně dané kompetence a jejich práce bude mít smysl. Je spousta kvalitních lidí, kteří opustili FAČR nebo se svazem dosud vůbec nespolupracovali, a je to velká škoda.“
Současný šéf ligové Mladé Boleslavi zjevně připomíná snahy končící svazové garnitury, která před třemi lety zřídila novou Sportovní radu s Vladimírem Šmicrem, Tomášem Rosickým, Zdeňkem Grygerou nebo uznávaným skautem Janem Říčkou.
Počátkem loňského roku ale kompletní rada s předsedou Šmicrem rezignovala. Představovala si větší vliv a zapojení, její názory vedení svazu často nezohledňovalo.
Současný předseda Fousek upozorňuje, že nadále ve svazových strukturách naleznete dost osobností.
„Hodně takových už na FAČR pracuje – Hašek, Suchopárek, Kouba nebo nově Bílek jako trenéři. Brabec je technický ředitel, Koller je ambasadorem MOL Cupu. Na druhou stranu je zapotřebí se protnout v představách, co taková práce obnáší, aby nešlo jen o líbivý krok pro veřejnost,“ poznamenává Fousek.
„Dobrým příkladem je Tomáš Hübschman, kterého jsme loni přivedli jako generálního sportovního manažera reprezentace. Předvádí, že je stejně pracovitý, jako býval na hřišti. Podobné příchody budu vždy podporovat, ale je třeba vnímat, že řada bývalých hráčů je zabezpečena a má mnoho svých vlastních aktivit, které nejde sloučit se svazovou funkcí.“
I v tom spočívá um šéfa svazu při jednáních. Přesvědčit. Vzbudit zájem. Vymyslet platnou i zajímavou úlohu.
Před angažováním Hübschmana svaz vyjednával o zapojení legendárního Pavla Nedvěda, který ale z nabídky fungovat jako generální manažer reprezentace na poslední chvíli vycouval.
„Zapojení slavných osobností může být také velkou inspirací pro děti,“ podotýká Trunda, který jako jediný z tria kandidátů v odpovědi nezmínil konkrétní jméno. „Osobnosti pro mě ale nejsou jen velká fotbalová jména, ale i celá řada lidí, kteří dnes i na malých vesnicích denně fotbalu obětují svůj volný čas. Mnoho z nich fotbal opouští, protože nedostanou šanci podílet se na chodu asociace.“