Ryneš oslavil novou smlouvu dvěma góly. Sparta znovu vyhrála, premiéra pro mladíka

Po výhře 2:0 nad Kodaní uspěla fotbalová Sparta i ve druhém přípravném utkání. Na soustředění ve španělské Marbelle porazila 2:0 aktuálně čtvrtý tým maďarské ligy Puskás Akadémia, v jehož sestavě se objevili i Češi – stoper Patrizio Stronati a záložník Jakub Plšek. Obě branky vstřelil krajní obránce Matěj Ryneš. Premiérový start za elitní tým Sparty si připsal 17letý útočník Roman Mokrovics.

Krajní obránce Sparty Matěj Ryneš během přípravného utkání v s Jihlavou v červnu 2023

Kapitánskou pásku dostala v první půli nová norská posila Markus Solbakken, do zahajovací jedenáctky nominoval hlavní trenér Brian Priske i 19letého stopera Adama Ševínského, jenž se zejména při rozehrávce často vysouval do pozice defenzivního záložníka za Solbakkena s Lukášem Sadílkem. Sparta začala velmi aktivně, celou první půli hrozila zejména po levé straně. Už v 1. minutě žádal po střetu s obráncem soupeře penaltu Veljko Birmančevič, rozhodčí ale nebyl stejného názoru. O chvíli později ve velké šanci neuspěl útočník Jan Kuchta.

Maďaři se osmělili v 18. minutě, po ojedinělém výpadu se musel ukázat gólman Peter Vindahl, když vytáhl střelu, kterou zevnitř pokutového území vyslal Gergő Komáromi. Hráče s číslem 7 si sparťané jistě zapamatovali. Ve 27. minutě totiž zahrozil znovu, tentokrát dalekonosnou ranou orazítkoval břevno.

Letenští odpověděli rovněž brankovou konstrukcí, pro změnu tyč trefil přízemní střelou Birmančevič. Srbský křídelník se o pár desítek sekund později dokonce prosadil, jenže akci předcházel odpískaný faul Matěje Ryneše. Na regulérní gól však nemusel úřadující český mistr čekat dlouho. Aktivní Ryneš se dostal do středu hřiště a posunul míč na Kuchtu, který balon udržel, než si ho vzal krajní obránce zpět.

Ryneš následně ukázal, že zakončení levačkou mu není cizí. Tvrdou ranou ke vzdálenější tyči nedal Markekovi v bráně maďarského týmu šanci, a oslavil tak novou dlouholetou smlouvu, kterou během ledna ve Spartě podepsal. Ještě do poločasu mohlo být srovnáno. Krejčí podskočil dlouhý míč a sám na bránu se řítil opět Komáromi. Udělal kličku Vindahlovi, jenže před zcela odkrytou svatyní trefil jen tyč. Následnou dorážku mířící do sítě vykopl z brankové čáry stoper Patrik Vydra.

Do druhé půle udělal trenérský tým Sparty sedm změn, zůstali Vindahl, Ryneš, Ševčík a Birmančevič. Kapitánskou pásku dostala další zimní posila útočník Indrit Tuci. A Priske udělal dobře, že nechal na trávníku ještě chvíli Ryneše. Levačka dvaadvacetiletého wingbeka opět úřadovala ve 48. minutě. Ryneš si rychle zpracoval míč na rohu pokutového území a tvrdým projektilem na zadní tyč zvýšil na 2:0.

Hattrick nedokonal, v 60. minutě ho podle plánu vystřídal Jaroslav Zelený. Hřiště opustili aktivní křídelníci Veljko Birmančevič s Michalem Ševčíkem. Místo nich doplnili Tuciho v útočné trojici Adam Karabec a premiéru za seniorský tým Sparty si připsal 17letý Roman Mokrovics.

Obranu o chvíli později vystrašil Vindahl. Rozehrávkou našel jen útočníka soupeře Batika, od jehož hlavy se míč odrazil těsně vedle sparťanské brány. Obecně po změně stran tempo hry opadlo. Příležitosti neproměnili Tuci nebo Tomáš Wiesner. Sparta byla dál aktivnější, ale k dalším nebezpečným zakončením se oba týmy dostávaly spíše ojediněle.

Sparta tak výsledkově zvládla i druhý duel zimní přípravy, zároveň první ve Španělsku. V Marbelle odehraje ještě dvě utkání. V pondělí ji prověří norský celek Bodö/Glimt, ve čtvrtek 1. února čeká Krejčího a spol. generálka proti švédskému Malmö. Oba zápasy bude přímo z místa sledovat i redakce Sport.cz.

Sparta Praha – Puskás Akadémia 2:0
Branky: 33. a 48. Ryneš
Sestava Sparty:
I. poločas - Vindahl – Vydra, Ševínský, Krejčí – Preciado, Sadílek, Solbakken (C), Ryneš – Ševčík, Kuchta, Birmančevič
II. poločas - Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Wiesner, Kairinen, Laci, Ryneš (60. Zelený) – Ševčík (60. Karabec), Tuci (C), Birmančevič (60. Mokrovics)