Slavia nasázela v generálce čtyři góly, hrál i Zima

Prvních dvacet minut působili bezkrevně a bohorovně, pak fotbalisté Slavie v generálce na jarní část sezony dominovali a poslední tým slovenské ligy Zlaté Moravce – Vráble porazili 4:1. Více než šesti tisícovkám diváků na tribunách se poprvé představil na hřišti i stoper a navrátilec z Itálie David Zima, jenž přišel na nový trávník po hromadném prostřídání po necelé hodině hry.

Slavia v generálce na jaro porazila slovenské Zlaté Moravce 4:1Video: Sport.cz

V základní sestavě se objevila jediná ze zimních akvizic, na levé straně hřiště kmital coby halvbek Ondřej Zmrzlý. Slavia nastoupila se třemi stopery Lukášem Masopustem, Igohem Ogbuem a Janem Bořilem. Vpředu spolupracoval Mojmír Chytil, jehož podporovali Václav Jurečka a Lukáš Provod. Všichni tři hráči s nejofenzivnějšími úkoly se trefili.

Jak moc se změní zahajovací jedenáctka během týdne pro ligový vstup proti Jablonci? Těžko říct, úvodní formace vydržela na hřišti beze změny více než poločas. Na druhou stranu po mohutném prostřídání se na hřiště dostali například David Zima nebo Christos Zafeiris, což jsou jistě adepti na základní sestavu. Velká přetahovaná o místo bude na každé pozici.

Sešívaní začali utkání proti slovenskému soupeři, za kterého nastoupili například bývalý obránce Teplic Soufiane Dramé nebo někdejší útočník Zlína Filip Balaj, vlažně. Brankář Aleš Mandous, jemuž se po zranění novice Jindřicha Staňka otevřela možnost uhájit post jedničky, se zahřál už ve 4. minutě, kdy kryl prudkou střelu z úhlu od Ivriho Tabatadzeho. Za devět minut střílel Denis Duga v dobré pozici a tím útočné rejdění hostů na dlouho skončilo.

Ve 20. minutě se z hranice vápna opřel do míče Provod, jeden z hráčů Zlatých Moravců ho tečoval tak nešťastně, že zaplul do horního růžku branky Patrika Lukáče. Za tři minuty se prosadil elegantně v těžké pozici Chytil, tečovaný balon po Ševčíkově rohu v pohybu hezky nasměroval do sítě. Drtivou pasáž červenobílých korunoval v 27. minutě třetím gólem Jurečka, jenž metr za pokutovým územím poslal míč placírkou přesně k tyči.

Relativně klidný zápas pročísla v 32. minutě strkanice, kterou způsobil ostrý zákrok Tabatadzeho na Davida Douděru. Gruzínec fauloval českého reprezentanta po odehrání míče, když se mu pak chtěl omluvit, Douděra se do něj pustil. Menší potyčku rozsoudil hlavní sudí Ondřej Pechanec žlutými kartami pro Tabatadzeho i Douděru.

Základní jedenáctka sešívaných vydržela na hřišti padesát osm minut, poté hlavní kouč Jindřich Trpišovský vyměnil devět hráčů. Mezi nimi byl i David Zima, jenž se v týdnu do Edenu vrátil z FC Turín za 100 milionů korun. Nebo Stanislav Tecl, jenž hrál netradičně ve středu zálohy. Další nováček El Hadji Malick Diouf naskočil místo Zmrzlého až za dalších deset minut.

Slavia se snažila tříbrankový náskok zvýraznit, ale Ivan Schranz prováhal v 70. minutě po zisku míče možnost, jak akci nějak vyřešit. Mick van Buren poté v dobré pozici taky nezakončil. Schranz se prosadil v 73. minutě, když vlétl do statické obrany hostí a překonal Lukáče.

Druhá jedenáctka si ale připsala i jeden minusový bod, Marek Kuzma po povedené kombinaci hostí a nedůrazu slávistů prostřelil Mandouse. Další velkou šanci nevyužil Van Buren, a tak už se skóre neměnilo.

Na generálku Trpišovského souboru dorazilo 6214 diváků, utkání mělo silný charitativní podtext, výtěžek z něj putoval na pomoc Ukrajině.

Přípravné fotbalové utkání:
Slavia Praha - Zlaté Moravce 4:1 (3:0)
Branky: 20. Provod, 23. Chytil, 27. Jurečka, 73. Schranz - 81. Kuzma
Sestava Slavie: Mandous - Masopust (59. Tomič), Ogbu (59. Zima), Bořil (59. Vlček) - Douděra (59. Schranz), Ševčík (59. Zafeiris), Oscar (59. Tecl), Zmrzlý (68. Diouf) - Provod (59. Jurásek), Jurečka (59. Van Buren) - Chytil (59. Tijani). Trenér: Trpišovský.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.