Plzeň otočila šlágr se Slavií, hrdinou dvougólový Jirka! Baník dal 3 góly za devět minut a vyhrál derby

Fotbalisté Slavie ve šlágru 14. kola Fortuna ligy ztratili vedení a prohráli doma s Plzní 1:2. Zároveň tak přišli o vedení v tabulce, na první místo se po sobotní výhře nad Bohemians posunula Sparta. Ostravský Baník otočil derby v Karviné a zvítězil 3:1. Liberec vydřel těsné vítězství nad Českými Budějovicemi 1:0.

Erik Jirka z Viktorie Plzeň děkuje fanouškům po utkání

Slavia měla do šlágru s Plzní vynikající nástup, už ve 13. minutě dokázal Mick Van Buren hlavou usměrnit do branky přesný centr Conrada Wallema. Brankář Viktorky, Jindřich Staněk, jehož nasazení po vážném zranění hlavy bylo velkým překvapením, neměl sebemenší šanci. Na obou stranách se po vstřelené brance dostávali hráči do nebezpečných pozic, nikdo z nich se do poločasu ale prosadit nedokázal.

Po pauze začala Plzeň stupňovat tempo, což jí přineslo ovoce. V 64. minutě si na přihrávku za obranu od Dweha naběhl Erik Jirka a z blízkosti propálil Aleše Mandouse. Svou druhou branku vstřelil slovenský univerzál potom, co ho krásnou kolmicí za obranu našel Matěj Vydra; tváří v tvář brankářovi Slavie se Jirka nemýlil.

Doma nejsme zvyklí prohrávat a podávat takové výkony, lituje Lukáš Provod. Musíme to ve čtvrtek odčinit!Video: Sport.cz

Fotbalisté Baníku začali derby v Karviné velice dobře, když si v první patnáctiminutovce vypracovali hned několik šancí, ani jednu se jim však nepovedlo zakončit přesně. A tak následoval trest, ve 25. minutě poslal po nahrávce Memiče Budinský Karvinou do vedení, za stavu 1:0 se šlo do kabin.

Do druhého poločasu nastoupili fotbalisté Ostravy jako vyměnění, po čtyřech minutách se dočkali vyrovnání. Ewerton si naběhl na centr Ndefeho a zblízka nedal Holcovi šanci. O čtyři minuty později se mohli hosté radovat znovu, Buchta si rychle narazil s Kubalou a trefil se na zadní tyč. Desetiminutovku snů zakončil v 59. minutě střelou šajtlí z hranice vápna Buchta, jenž zvýšil vedení Baníku na 3:1. Více branek do konce zápasu již nepadlo, a Ostrava si tak odváží všechny tři body.

Liberec přivítal v zápase chudém na góly České Budějovice. Když se ve 34. minutě radoval z branky hostující Skalák, oslavy mu přerušil VAR. Naopak branka domácích z 61. minuty byla posvěcena, vstřelil ji útočník Luka Kulenovič. I přes několik šancí v závěru se Liberci podařilo udržet čisté konto, zapsal tři body a posunul se na 8. místo.

Vtipkující trenér Plzně Miroslav Koubek. Čím to je, čím to je? I don´t know! Video: Sport.cz