Sparta smetla Karvinou, ostuda pro Baník! Plzeň přišla v závěru o výhru, Slovácko padlo

Fotbalové jaro začalo sobotními čtyřmi zápasy 20. kola. Roli jasného favorita splnila první Sparta, která vyhrála v Karviné 3:0. Šokem naopak skončil duel Baníku Ostrava na hřišti posledních Českých Budějovic, které zvítězily také přesvědčivě 3:0. Výhru 2:0 nad Olomoucí slaví Liberec a překvapivě i Pardubice, když uspěly na Slovácku 2:1. V posledním sobotním duelu remizovala Plzeň s Mladou Boleslaví 1:1.

Ladislav Krejčí (uprostřed) se raduje z gólu v Karviné

Karviná vstoupila do bitvy se Spartou aktivně a velkého favorita mohla zaskočit ve 23. minutě, vy vyložené šanci však Regáli netrefil letenskou branku. Do velké příležitosti se domácí dostali i o chvíli později, Boháč však hlavičkou také těsně minul. A Karviná pykala.

Po půlhodině hry se parádními nůžkami trefil Krejčí a Pražané šli do vedení. Lídr ligy mohl náskok zvýšit v nastavení prvního poločasu, Kuchtovu šanci ale parádně zlikvidoval Holec. Sparta ve druhém poločase ukázala, proč jí patří první místo v tabulce. Karabec zvýšil po hodině hry na 2:0 a definitivní ortel nad nadějemi domácích udělal o devět minut později třetím gólem Kuchta.

Zleva vpředu Veljko Birmančevič ze Sparty a Qazim Laci ze Sparty se radují z gólu.

Šok pro Baník

Fotbalisté posledních Českých Budějovic začali jarní bitvu o záchranu proti Baníku aktivně, v 11. minutě se k hlavičce dostal Ondrášek, jeho pokus však jen těsně minul levou tyč hostující branky. Pětatřicetiletý útočník se do obrovské šance dostal krátce před koncem prvního poločasu, když se dostal ke střelu uvnitř pokutového území, trefil však jen tyč Letáčkovy svatyně.

Druhý poločas se však proměnil v naprostou exhibici Dynama a noční můru pro Slezany. V rozmezí 59. a 69. minuty vycvičili hostující obranu postupně Šigut, Králik a Alli a na ukazateli skóre svítilo šokující skóre 3:0 pro Jihočechy. Hosté se již ani na kosmetickou úpravu výsledku nezmohli a začali jaro šokující porážkou.

Fotbalisté Českých Budějovic se radují z branky

Slovácko padlo s Pardubicemi

Slovácku vstup do zápasu proti Pardubicím vůbec nevyšel, když od 14. minuty prohrávalo s hostujícími Pardubicemi 0:1. Parádní Chlumeckého centr umístil za záda bezmocného Heči Zlatohlávek. Favorit mohl srovnat po půlhodině hry, fantastickým zákrokem se však blýskl Kinský, který v gólové příležitosti vytáhl Kalabiškovu ránu.

Hostům se situace výrazně zkomplikovala v 68. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Mareš. V divokém závěru zápasu nejdříve v 89. minutě Cicilia využil přesilovku a srovnal. Když už se zdálo, že si oba týmy rozdělí body, vytrestal nepozornou domácí obranu Hlavatý, který z malého vápna pohodlně zajistil Pardubicím cennou výhru 2:1.

Zleva Denis Halinský z Pardubic a Rigino Cicilia ze Slovácka.

Liberec si poradil s Olomoucí

Na první a jedinou větší šanci prvního poločasu si fanoušci v Liberci museli počkat do 36. minuty, kdy domácí Kok nebezpečnou ranou prověřil pozorného olomouckého gólmana Macíka.

Ve druhém poločase to už pro Slovan bylo podstatně zajímavější. V 48. minutě parádní brankou do levé šibenice poslal domácí do vedení Penner, v 80. minutě pak podruhé rozjásal liberecké fanoušky Horský. Hanáci již reagovat nedokázali a v Liberci padli 0:2.

Autor prvního gólu Nicolas Penner (vpravo) z Liberce.

Plzeň bere jen bod

Mladá Boleslav začala na hřišti favorizované Plzně bez respektu a v 8. minutě mohla jít do vedení, když Kostkovu střelu z hranice pokutového území s maximálním úsilím vytěsnil Jedlička. Viktorka se do gólové příležitosti poprvé dostala po půlhodině hry, Kopic ve výborné příležitosti však selhal a posla míč daleko mimo tři tyče hostující branky. O sedm minut později byl výrazně přesnější Cadu, radost mu však zkazila pravá tyč Trmalovy branky, na druhé straně trefil pro změnu břevno domácí svatyně Pulkrab.

Favorit se vedoucí branky dočkal v 63. minutě, kdy se s velkou dávkou štěstí prosadil domácí kanonýr Chorý, jehož rána se odrazila od jednoho z hostujících hráčů za bezmocného Trmala. Hosté mohli vyrovnat o šest minut později, pozorný Jedlička se však Jawovou ranou zaskočit nenechal. Západočeši však náskok neudrželi. Po faulu plzeňského gólmana proměnil pokutový kop Ladra a zajistil Boleslavi bod za remízu 1:1.