Neuvěřitelné gólové hody! Havlík má čtyři góly, Tanko dva, Sparta si zajistila výhru už v prvním poločase

Neuvěřitelné gólové hody nabídlo 18. kolo fotbalové Fortuna ligy. Vedoucí Sparta si zajistila vítězství 3:0 proti Jablonci už v prvním poločase, když skóre utkání otevřel doposud gólově mlčící Jan Kuchta. Liberec pod mrazivým Ještědem zvládl zápas se zvedajícím se Zlínem a zvítězil 5:3. Slovácko se v neskutečné přestřelce 5:2 vytáhlo na Bohemians. Čtyřmi brankami se vyznamenal ve formě hrající Marek Havlík. Ve večerním zápase dokázal Baník otočit s Hradcem a s přispěním dvou branek Tanka vyhrál 3:2.

Jan Kuchta ze Sparty Praha a David Štěpánek z Jablonce během utkání 18. kola Fortuna ligy, AC Sparta Praha – FK Jablonec, hrané 9. prosince 2023 v Praze

Sparta zápas s Jabloncem velmi aktivně začala a svého soupeře ve všech směrech přehrávala. Dominantně držela míč, a navíc v prvním poločase dala soupeři lekci z produktivity, když všechny její střely na branku skončily v síti. Ta první už ve 12. minutě, kdy po svém klasickém náběhu a přihrávce Kairinena prolomil svoji střeleckou krizi Jan Kuchta. O 5 minut nato zvýšil po jednoduché kličce na dva protihráče Lukáš Haraslín.

Ve 24. minutě dorazil Kuchtovu střelu Angel Preciado, připsal si první branku za letenský tým a v podstatě uzavřel skóre utkání. Drobná komplikace pro Spartu přišla v 58. minutě po červené kartě Martina Vitíka. Lídr tabulky nicméně hru kontroloval a zkušeně si pohlídal výsledek. Upevnil si tak první místo v neúplné tabulce.

Diváci si museli přijít na své i v Uherském Hradišti, kde si jejich Slovácko vyšláplo na Bohemku. Po přetahované v prvním poločase, který skončil 2:2, se ve druhé půli gólově vyznamenal Marek Havlík. Ke své brance ze začátku utkání přidal čistý hattrick za 24 minut, korunoval svoji fazónu a potvrdil, proč se spekuluje o zájmu z nejvyšších pater české ligy a i předních polských klubů. Havlík se navíc dostal do čela tabulky střelců před dva Lukáše – Haraslína a Juliše. Ofezivní záložník jich na svém kontě má 10. Slovácko se prozatímně posunulo před Plzeň na třetí místo tabulky.

Nejvíc gólů však nakonec padlo v Liberci. V mrazivém počasí se domácí Liberec dostal do vedení v 7. minutě prvním gólem bývalého kapitána české jednadvacítky Jan Žambůrka v lize. V 26. minutě náskok zvýšil Christian Frýdek z penalty, za hosty snižoval ve 36. minutě Tkáč. V posledních 30 minutách padlo ještě 5 branek.

Trefili se postupně Pourzitidis, Červ, Didiba, Rabušic a Vukadinovič. Zlín si tak připsal druhou prohru za sebou, nutno říct, že obě byly ve venkovním zápase a s papírovým favoritem. Liberec má naopak druhou výhru v řadě a okupuje osmou příčku v tabulce

Baník přijel do Hradce s plánem odčinit dvě poslední ligové prohry a začal dobře. Už v 7. minutě se hlavou prosadil Brazilec Ewerton. Hradec inkasovaná branka nakopla a začal být nebezpečnější pro branku soupeře. Daniel Horák vyrovnal po centru Pilaře o 7 minut později a na konci prvního poločasu, po faulu na Kučeru, proměnil Václav Pilař penaltu. V druhém poločase Votroci už v podstatě jenom bránili. Baníku se však převahu podařilo přeměnit v branky až na konci zápasu. Střídající žolík Jiří Klíma dvakrát vyzval ke skórování Abdullaha Tanka, který se trefil poprvé od konce září a zařídil ostravskému týmu zaslouženou výhru.

Program 18. ligového kola
Sobota
Liberec – Zlín 5:3 (2:1)
Branky: 7. Žambůrek, 27. Frýdek z pen., 63. Pourzitidis, 78. Červ, 90. Rabušic – 36. Tkáč, 86. Didiba, 90+4. Vukadinovič z pen
Slovácko – Bohemians 5:2 (2:2)
Branky: 2., 53., 64. a 77. Havlík, 34. Daníček z pen. – 23. Hála, 45+3. Köstl
Sparta – Jablonec 3:0 (3:0)
Branky: 12. Kuchta, 17. Haraslín, 24. Preciado, ČK: 60. Vitík
Hradec Králové – Ostrava 2:3
Branky: 7. Ewerton, 45+2. Pilař z pen. – 82. a 89. Tanko, 14. Horák