Pardubice - Zlín 2:0Zlín spadl na dno, v Pardubicích neměl nárok

Fotbalisté Pardubic porazili doma v úvodním kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu Zlín 2:0. Východočeši rozhodli o důležitém triumfu v boji o udržení po změně stran, kdy se trefili Marek Icha a střídající Ladislav Krobot.

Pardubická radost z vedoucí branky proti Zlínu

Svěřenci trenéra Radoslava Kováče vyhráli po čtyřech kolech a na 13. příčce tabulky mají čtyřbodový náskok na první barážovou pozici. „Ševci“ podruhé za sebou neuspěli, zvítězili v jediném z posledních 10 utkání nejvyšší soutěže a při bodové rovnosti s Karvinou klesli na poslední místo, které jako jediné znamená přímý sestup.

První šanci si v 11. minutě vypracovaly Pardubice. Daněk přihrál za obranu Patrákovi, jenže ten zakončil vedle. Zlínští se k ohrožení domácí branky dostali až v 26. minutě, Holíkovu střelu ale Kinský bez problémů zastavil. Největší příležitost úvodního dějství se zrodila ve 33. minutě, kdy gólman Dostál nedosáhl na Surzynův centr a Daněk v nelehké pozici hlavičkou těsně minul zlínskou branku.

Trenér Radoslav Kováč z Pardubic

Východočechům se povedl vstup do druhé půle a po necelých dvou minutách otevřeli skóre. Daňkův centr z rohu se odrazil k Ichovi, který povedeným zakončením ze vzduchu k tyči nedal Dostálovi šanci. V ligové sezoně se trefil potřetí.

Zlínští se ocitli blízko srovnání v 58. minutě. Do Cedidlova centru ze strany se hlavou opřel Janetzký, ale Kinský jeho pokus zneškodnil a před dotírajícím Schánělcem míč včas schoval do rukavic.

Na opačné straně Hlavatý zkusil překonat Dostála z přímého kopu, jenže zlínský gólman se nedal nachytat. V 70. minutě střídající González minul pardubickou branku. Krátce poté zase jiný příchozí hráč z hostující lavičky Ikugar nezamířil z hranice malého vápna mezi tři tyče.

V 85. minutě přidali domácí pojistku. Didiba nedosáhl na míč a Pardubice se dostaly do přečíslení, které Sychra vyřešil přihrávkou na Krobota, jemuž stačilo trefit odkrytou branku. Čtvrtého gólu v ročníku nejvyšší soutěže se dočkal pět minut po příchodu na trávník. Východočeši vstřelili 31. branku v ligové sezoně a už nemají nejhorší útok soutěže.

„Ševci“ ještě málem zápas zdramatizovali. Ikugar po Ortizově chybě překonal Kinského, balon však na poslední chvíli odvrátil před brankovou čarou dobíhající Icha.

Pardubice doma v lize zvítězily teprve ve druhém z posledních 13 duelů a se 14 z celkových 31 bodů jsou tam nadále nejhorším týmem v sezoně. Před vlastními diváky zdolaly Zlín v nejvyšší soutěži po dvou porážkách a odskočily mu na šest bodů. „Ševci“ venku v lize zvítězili v jediném z posledních 17 zápasů a získali tam jen sedm z celkových 25 bodů v ročníku.

1. kolo nadstavby první fotbalové ligy – skupina o záchranu:
FK Pardubice – FC Zlín 2:0 (0:0)
Branky: 47. Icha, 85. Krobot. Rozhodčí: D. Černý – Podaný, Pospíšil – Všetečka (video). ŽK: P. Černý – Černín, Fantiš, González. Diváci: 2608.
Pardubice: Kinský – Icha, Halinský, Ortiz, Surzyn – Daněk (69. Sychra), Kissiedou (69. Tischler), Vacek (74. Donát), Hlavatý – Patrák (80. Krobot), Zlatohlávek (46. P. Černý). Trenér: Kováč.
Zlín: Dostál – Cedidla, Černín, Didiba, Bartošák (80. Načkebija) – Bužek, Janetzký (71. Tkáč) – Holík (71. Vukadinovič), Slončík (46. González), Fantiš – Schánělec (61. Ikugar). Trenér: Červenka.