Moldavsko - Albánie 1:1Albánie v české skupině už slaví, na ME prošlo i Dánsko

Fotbalisté Albánie a Dánska jsou dalšími postupujícími na fotbalové mistrovství Evropy v Německu, které už zná 13 z 24 účastníků. Albánie uspěla v „české“ skupině díky remíze 1:1 v Moldavsku a na Euro postoupila podruhé v historii a premiérově od roku 2016. Dánové slavili po domácí výhře 2:1 nad Slovinskem. Obhájci trofeje Italové zdolali Severní Makedonii 5:2 a ve skupině C se posunuli na druhé místo před Ukrajinu, jež má stejný počet bodů. Oba celky čeká v pondělí přímý souboj o postup.

Albánští fandové v centru Tirany při sledování duelu v Moldavsku na velké obrazovce.

Albánii poslal v Kišiněvě do vedení v prvním poločase z penalty Cikalleshi, v závěru utkání vyrovnal Baboglo. Celý zápas strávil na lavičce Albánie sparťanský záložník Laci. Tým z Balkánu vede skupinu E o dva body před Českem, které remizovalo v Polsku 1:1. Druhý postupující z „éčka“ vzejde z pondělního duelu mezi Čechy a Moldavany.

Dánsko otevřelo skóre díky Maehlemu, o chvíli později srovnal Janža. Výhru semifinalistům posledního ME vystřelil po změně stran Delaney. Slovinci v pondělí vyzvou v přímém souboji o postup Kazachstán, který díky dvěma brankám Česnokova zdolal San Marino 3:1 a na Slovince ztrácí bod. Finsko doma rovněž v „háčku“ porazilo Severní Irsko 4:0.

Albánie a Dánsko doplnily na Euru Belgii, Francii, Portugalsko, Skotsko, Španělsko, Turecko, Rakousko, Anglii, Maďarsko, Slovensko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční příští rok od 14. června do 14. července.

Itálie si v úvodním dějství proti Severní Makedonii vytvořila tříbrankový náskok, dvakrát se v závěru první půle prosadil Chiesa. Jeho spoluhráč Jorginho navíc neproměnil penaltu. Po přestávce dvakrát skóroval Atanasov, ale Raspadori a střídající El Shaarawy v závěru domácí uklidnili.

Anglie si poradila s Maltou 2:0. Skóre otevřel vlastním gólem Pepe, v 75. minutě stanovil konečný výsledek kapitán Kane. Kanonýr Bayernu Mnichov se zapsal mezi střelce v posledních osmi zápasech, do nichž nastoupil.

Kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2024:
Skupina C:
Anglie - Malta 2:0 (1:0)
Branky: 8. vlastní Pepe, 75. Kane.
Itálie - Severní Makedonie 5:2 (3:0)
Branky: 41. a 45.+3 Chiesa, 17. Darmian, 81. Raspadori, 90.+3 El Shaarawy - 52. a 74. Atanasov.