Hlavní obsah

Pro Spartu bude klíčových prvních dvacet minut, tvrdí český brankář, který stál několikrát proti Rangers

25. 11. 2021 14:29

Ve Skotsku žije devátým rokem, působil v prvoligových klubech Hamiltonu, Particku Thistle a Abredeenu. Brankář Tomáš Černý zná dobře Rangers, jejich divoké fanoušky. I obecně skotskou mentalitu. V rozhovoru pro Sport.cz popisuje, co Spartu ve čtvrtečním duelu Evropské ligy na Ibrox Stadium čeká. „Doufám, že tentokrát už to bude jenom o fotbale," přeje si 36letý gólman. Naráží tím na nevraživost mnoha Skotů vůči Čechům, kterou odstartovaly události ze stadionu Rangers během březnové odvety osmifinále fotbalové Evropské ligy se Slavií.

Foto: archiv Tomáše Černého

Brankář Tomáš Černý v dresu Aberdeenu v zápase skotské ligy.Foto: archiv Tomáše Černého

Článek

Glasgow (od našeho zpravodaje)  - Jaký soupeř na Spartu čeká?

Myslím, že vzhledem ke změně trenéra tohle nikdo moc neví. Každopádně oba týmy půjdou do utkání po nepříjemných porážkách, Rangers padli v semifinále poháru s Hibernian. Prohrávali za čtyřicet minut o tři góly. V této sezoně nevykazují výkonnost jako v té minulé. Výsledkově jim to sice vychází, ale výhry urvou silou. Budou však ve velkém očekávání, půjde o premiéru trenéra Bronckhorsta, který se na nedělní zápas díval jen z tribuny. Bude pochopitelně skvělá atmosféra, plný stadion.

Dá se porovnat síla současných Rangers s týmem, který vyřadila na jaře Slavia?

Tým je víceméně stejný. Proti Slavii odehráli Rangers dva nejhorší zápasy v sezoně. Nešlo o obrázek, jak hráli.

Atmosféru na Ibrox Stadium jste zažil na vlastní kůži mnohokrát. Jaká je?

Jedna z nejlepších, co jsem zažil. Tribuny jsou blízko, na jedné straně téměř visí nad hráči. Pokud se Rangers navíc daří, je atmosféra pekelná. Na začátku, při nástupu, přes padesát tisíc lidí křičí. Jsou většinou takoví poblázněnější. (směje se)

Může být atmosféra na stadionu nenávistná vzhledem k událostem v březnovém duelu se Slavií a zářijovém utkání na Spartě?

Myslím, že zápas na Spartě se ve Skotsku až tolik neřešil. Jen proběhlo pár článků a dost. Hrál jsem na Ibrox s různými skotskými mužstvy, atmosféra byla vždycky nevraživá. V tom jsou fanoušci Rangers specifičtí, moc přátelských gest z jejich strany není.(směje se) Ale dá se to vzít i jako motivaci. Když se Rangers nedaří, začnou lidé pískat a tým může znervóznět. Pokud ale domácí do zápasu vstoupí dobře, bude to pro Spartu hodně těžké. Zásadních pro ni bude prvních dvacet minut.

„Rangers prohráli o víkendu semifinále Ligového poháru s Hibernian, což bylo velké překvapení. Odchodem kouče Gerrarda nebude tým šlapat jako v uplynulé sezoně. Sparta může něco uhrát. Vždycky jsem proti skotským kubům tipoval pro české týmy úspěšný výsledek. Zůstanu u toho. Myslím, že bude remíza. Jedna jedna, nebo dva dva."
Zdeněk Zlámal, bývalý brankář Hearts

V Česku se hodně probírá, že pro Spartu může být výhodou odchod kouče Gerrarda. Je označován za toho, za kterým jdou nevraživosti Skotů vůči Čechů.

Těžko odhadovat. Nevím, jak se k tomu nový trenér postaví. Tím, že tam Gerrard už není, mimofotbalové věci se asi budou řešit méně. A zápas bude výhradně o fotbale.

Zazlívají fanoušci Rangers Gerrardovi jeho odchod?

Byly i negativní ohlasy. Spousta fanoušků je mu ale vděčná, že klub dokázal vrátit na výsluní. Přebudoval ho, přivedl nové hráče. První dvě sezony nevyhráli nic, ale Gerrard dostal čas, nakonec získali titul. Asi teď cítil, že kouzlo z týmu vyprchává. Příležitost z Aston Villy byla lákavá. Jde o obrovský klub, kde může utratit hodně peněz, aby si poskládal tým podle svého. Asi cítil, že je správný moment odejít.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Souhrn:

2021/22

Souhrn z výsledků:
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Rangers Glasgow Rangers FC - AC Sparta Praha Sparta Rangers - Sparta 2 : 0
20211125T21 : 00:00+0000
Rangers vs. Sparta
Rangers vs. Sparta
Rangers
Sparta
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Eindhoven PSV Eindhoven - SK Sturm Graz Sturm Graz Eindhoven - Sturm Graz 2 : 0
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Olympiakos Olympiakos Pireus - Fenerbahce Istanbul Fenerbahce Olympiakos - Fenerbahce 1 : 0
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Monako AS Monako - Real Sociedad R. Sociedad Monako - R. Sociedad 2 : 1
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Leicester Leicester City - Legia Varšava Legia Leicester - Legia 3 : 1
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Frankfurt Eintracht Frankfurt - Royal Antverpy Antverpy Frankfurt - Antverpy 2 : 2
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Bröndby Bröndby Kodaň - Olympique Lyon Lyon Bröndby - Lyon 1 : 3
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Rapid SK Rapid Vídeň - West Ham United F.C. West Ham Rapid - West Ham 0 : 2
20211125T18 : 45:00+0000
Rapid vs. West Ham
Rapid vs. West Ham
Rapid
West Ham

Souhrn z tabulek:
Souhrn z kalendáře:
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Antverpy Royal Antverpy - Olympiakos Pireus Olympiakos Antverpy - Olympiakos Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Fenerbahce Fenerbahce Istanbul - Eintracht Frankfurt Frankfurt Fenerbahce - Frankfurt Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Legia Legia Varšava - Spartak Moskva Spartak Legia - Spartak Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Lyon Olympique Lyon - Glasgow Rangers FC Rangers Lyon - Rangers Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Neapol SSC Neapol - Leicester City Leicester Neapol - Leicester Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo R. Sociedad Real Sociedad - PSV Eindhoven Eindhoven R. Sociedad - Eindhoven Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Sparta AC Sparta Praha - Bröndby Kodaň Bröndby Sparta - Bröndby Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Sturm Graz SK Sturm Graz - AS Monako Monako Sturm Graz - Monako Vsadit