Článek
Právě padesátiletý Brožek, který v minulosti vedl jako trenér Táborsko, Opavu, béčko Sigmy Olomouce nebo působil jako skaut ve Slavii, je hlavní postavou pozoruhodného projektu. V Lotyšsku studoval trenérskou profi licenci, letité konexe mu pak přinesly nabídku.
„S majitelem Jelgavy jsme byli v dlouhodobém kontaktu. Nabídku jsem od něj dostal několikrát a už mi bylo hloupé ji pořád odmítat. Výzvu jsem přijal. Je to pro mě kulturní i fotbalová zkušenost, můžu rozvíjet jazyky. Můžu se posunout dál jako člověk i jako trenér a manažer,“ podotýká Brožek, jenž je zároveň asistentem trenéra u lotyšské jednadvacítky, kterou koučuje také Čech Jakub Dovalil.
Do Jelgavy nastoupil Brožek v lednu. Hráči přicházeli postupně. Brankář Adam Dvořák tam zamířil také v lednu, když předtím ze Slavie hostoval v třetiligovém Motorletu. Obránce Andrij Juzvak, který má i ukrajinské občanství, ho z tehdy druholigového Varnsdorfu následoval v únoru stejně jako obránce Ondřej Ullman z Dukly a záložník David Holoubek z druholigové Vlašimi.

Miloslav Brožek, sportovní ředitel Jelgavy
„Vzali jsme kluky, kteří nehráli ve svých klubech pravidelně nebo nebyli stěžejními hráči. Zakládal jsem si na jejich charakteru. Řekl bych, že jsme je vybrali správně. Všichni ti hráči jsou hladoví a motivovaní. Uspěli, aklimatizovali se tu a zlepšili svou výkonnost,“ pochvaluje si Brožek.
V létě českou ekipu rozšířili záložník Marek Polášek z druholigového Artisu Brno, záložník Filip Hašek z Neratovic, které postoupily z divize do ČFL, a další záložník a zároveň jeho bratr Martin Hašek, jenž byl od konce ledna bez angažmá.
„Co s kluky komunikuji, jsou tu spokojení a cítí se dobře. Mají tady prostor zlepšovat se a mohou si pak najít ještě lepší angažmá. Hráči tu mají úplně jinou roli než v Česku, jinak je na ně pohlíženo. Je to pro ně velká životní zkušenost. Jsem rád, že tu jsou a výborně reprezentují Česko,“ vypočítá Brožek.
Čeština se ale úředním jazykem v kabině Jelgavy nestane. „To není vůbec možné, protože když chci jako cizinec někde hrát, musím se přizpůsobit. Čeština nesmí ovládnout kabinu, nesmí se prosazovat nějaká skupina na úkor jiné. Na to hodně dbám. Používá se tu především angličtina,“ říká Brožek.
Od českých hráčů se očekává víc než jen výkony na hřišti. Mají být vzory. Fungování Jelgavy je totiž postavené i na prodeji fotbalistů. Ať už cizinců, pro které by měla být přestupní stanicí, nebo vlastních odchovanců.
„Jelgava disponuje obrovskou akademií, máme 580 hráčů. Není to jen o prvním týmu. Chci mít proto i správné příklady pro mládež, abychom na všech úrovních zvedli náročnost a kvalitu práce. Jelgava je v mládeži úspěšná, v kategorii U18 vyhrála titul. Chceme místní hráče doplnit o hladové cizince se správným charakterem. Jsme transferní oddíl, ale necítíme se malí. Máme své principy, na kterých chceme pracovat,“ popisuje zkušený český trenér a funkcionář.

Brankář Adam Dvořák (v oranžovém)
Lotyšská liga s deseti účastníky se hraje systémem jaro - podzim, takže její aktuální ročník už má za sebou jednadvacet kol. Jelgava je šestá. Soutěži vládnou dva týmy z hlavního města, FC Riga a RFS. „To jsou dva hegemoni, kteří jsou konkurenceschopní v Evropě. Ostatní týmy jsou hratelné, ale silné. Dostat se do top tři je těžké. Ale jsem rád, že jsme na tom lépe než v minulém ročníku, kdy jsme byli poslední,“ konstatuje Brožek. Jelgava se udržela díky administrativním problémům Valmiery.
Úroveň ligy je různorodá. „Fotbal je víc technický než u nás. Některá utkání jsou na vysoké úrovni, jiné zápasy bych kvalitou přirovnal k české druhé lize. České top týmy by měly být lepší než kterýkoliv celek z Lotyšska,“ uzavírá Brožek.