Hlavní obsah

Dítě, které už děsí jako Messi. Zázrak z Barcelony okouzlil Ligu mistrů

Co asi v Česku stihne klučina před osmnáctinami? Nejspíš už si prožil první lásku. Asi má za sebou taneční. A možná už odnesl přihlášku do autoškoly. Co dokázal Lamine Yamal? Má za sebou už sto startů za chlapy Barcelony. V jubilejním startu obří talent světového fotbalu zářil, mladík z Barcelony přispěl k remíze 3:3 v úvodním semifinále Ligy mistrů proti Interu Milán.

Foto: Joan Monfort, ČTK/AP

Eso Barcelony Lamine Yamal v semifinále Ligy mistrů proti Interu Milán

Článek

„Lamine Yamal je neuvěřitelný,“ vyťukal na platformě Snapchat obávaný kanonýr Manchesteru City Erling Haaland, když si zapnul středeční přenos.

„Čistý fotbalový talent. Dovolím si říct, že je na úplně jiné úrovni než hráči z pěti nejlepších lig na světě. Opravdu neuvěřitelné,“ napsal na síť X Rio Ferdinand – někdejší anglický reprezentant a dnes uznávaný expert.

V českém přenosu na stanici Nova Sport zase o sedmnáctiletém Yamalovi básnil ve studiu trenér David Holoubek: „Je výjimečný. Užívejme si ho. Navíc je to dítě, bude sílit a mohutnět. Dennodenně se do něj dostávají zkušenosti. Geniální!“ povídal kouč.

Yamal si v semifinále připsal gól, dvakrát trefil brankovou konstrukci a táhl nespočet nebezpečných výpadů.

Bez pochyb patřil mezi hlavní postavy úžasné podívané, v níž padlo šest krásných branek. Inter v Katalánsku vedl po nádherných trefách 2:0 – Thuramově patičce a Dumfriesově akrobatickém voleji.

Yamal ale udržel Barcelonu ve hře o finále.

Ve 24. minutě se zprava proštrikoval až do vápna. A ač u něj hlídkovalo hned několik soupeřů, levačkou pohladil míč, který ještě cinkl do zadní tyče. Bezva trefa!

„Ukázal nám cestu, kudy jít a jak skórovat. Byl pro nás důležitý,“ chválil kouč Barcelony Hansi Flick. Nepolapitelný levák dál řádil na pravé straně. V první půli už za stavu 2:2 po individuální akci z úhlu pálil do břevna. Jindy nezištně centroval. Inter mu stěží sebral míč.

„On má snad nějaký kód, se kterým podvádí,“ vtipkoval ve vysílání TNT Sports někdejší anglický reprezentant Owen Hargreaves.

A někdejší obránce Liverpoolu nebo Aston Villy Stephan Warnock pro BBC o něco fundovaněji rozebíral: „Inter se ho snaží zdvojovat, ale stále je od něj daleko. Obránci to mají ale těžké. Když jsou zase blízko, předběhne je. Na sedmnáctiletého kluka má fenomenální rozhodování.“

Ne, po semifinále Ligy mistrů není přehnané srovnání s někdejší modlou Barcelony Lionelem Messi, kterému se sám Yamal brání. „Už z něj mají strach jako z Messiho,“ svítí z titulku jednoho z webových článků španělského deníku Marca.

„Obvykle děcka v takhle mladém věku chtějí pořád míč a chtějí s ním pořád něco vymýšlet. Yamal je jiný. Občas neudělá nic a nechá soupeře v nejistotě. A potom vymyslí něco geniálního,“ pozoroval Warnock.

Klučina s nevinným kukučem a čerstvým blonďatým přelivem byl cítit i ve druhé půli, kdy Barcelona i Inter vstřelily po jedné brance. Přestřelku mohl rozhodnout barcelonský supertalent, ale v 87. minutě jeho pozoruhodný obstřel levačkou spadl na břevno.

I bez vítězné trefy měli španělští novináři jasno, že se Yamal přihlásil o Zlatý míč, který se uděluje nejlepšímu fotbalistovi planety.

Loni v šestnácti letech vyhrál se španělskou reprezentací evropský šampionát. O víkendu vyhrál španělský pohár, s Barcelonou sahá po titulu v La Lize. A jeho představení katalánskému velkoklubu dává naději i na trofej z Ligy mistrů.

Odveta se hraje v úterý v Miláně. Yamal v Itálii bude na počátku druhé stovky startů za Barcelonu. Za tu první dostal ve středu večer dres se jmenovkou a číslovkou 100.

Spoluhráči k Yamalovi přispěchali, aby se s ním zvěčnili na společném snímku. Jako by i oni chtěli památku: Byli jsme u toho, když se rodilo další fotbalové božstvo.