Hlavní obsah

Dobrá zpráva pro Plzeň. Při losu posledního předkola LM bude mezi nasazenými

28. 7. 2022 9:43

Šance plzeňských fotbalistů na postup do skupiny Ligy mistrů vzrostly. Po středečním vyřazení Olympiakosu Pireus ve 2. předkole od Haify bude úřadující český šampion při úterním losu závěrečného předkola mezi nasazenými a v případě postupu ze 3. předkola přes Šeriff Tiraspol by se tak v play off kvalifikace vyhnul papírově nejtěžším soupeřům.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Plzeňští Lukáš Kalvach (zleva), Jan Sýkora a Jan Kliment oslavují gól na 4:0 během utkání s HJK Helsinky.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Pokud by z 2. předkola postoupili všichni favorité, byla by Plzeň ve 4. předkole prvním nenasazeným. Závěrečné předkolo se bude losovat ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu v úterý, tedy ještě dříve, než začne 3. předkolo. V osudí mistrovské části play off tak bude šest dvojic a dva celky, které vstoupí do hry až ve 4. předkole.

Plzeň se díky nečekanému vyřazení Olympiakosu dostala jako poslední mezi čtveřici nasazených. Viktoria figuruje ve dvojici s Tiraspolem, který coby hůře postavený tým případně převezme koeficient Západočechů. Vedle Plzně a Šeriffu budou mít papírově lepší výchozí pozici také FC Kodaň a vítězové dvojzápasů Ludogorec Razgrad - Dinamo Záhřeb a Crvena zvezda Bělehrad - Pjunik Jerevan.

Mezi čtveřicí nenasazených, z nichž vzejde případný soupeř Viktorie, jsou tři dvojice a turecký šampion Trabzonspor, který začne až ve 4. předkole. Plzeň by vedle něj mohla narazit i na vítěze dvojutkání Bodö/Glimt - Žalgiris Vilnius, Maccabi Haifa - Apollon Limassol a Karabach - Ferencváros Budapešť.

S maďarským přemožitelem Slovanu Bratislava vloni vypadla v kvalifikaci pražská Slavia. Přes Karabach Plzeň přešla po dvou remízách ve 3. předkole v roce 2016 díky pravidlu o vyšším počtu branek venku, které už nyní neplatí.

Aby si Viktoria mohla zahrát závěrečné předkolo, musí nejprve vyřadit Tiraspol. Dvojutkání zahájí příští úterý venku. Ve 2. předkole Plzeň přešla po dvou vítězstvích přes Helsinky a zajistila si tím minimálně účast ve skupině Evropské konferenční ligy. Za postup do skupiny Ligy mistrů by Západočeši inkasovali prémii v přepočtu 384 milionů korun.

V úterý se losuje i závěrečné 4. předkolo Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. V osudí tak vedle Plzně bude z českých klubů i Slovácko a v případě dnešního postupu z 2. předkola také Slavia a Sparta.

Účastníci 4. předkola mistrovské části Ligy mistrů
Nasazení:
Ludogorec Razgrad/Dinamo Záhřeb
Crvena zvezda Bělehrad/Pjunik Jerevan
FC Kodaň
Šeriff Tiraspol/Viktoria Plzeň
Nenasazení:
Karabach/Ferencváros Budapešť
Bodö/Glimt/Žalgiris Vilnius
Maccabi Haifa/Apollon Limassol
Trabzonspor

Reklama