Hlavní obsah

Lvíčatům před generálkou na EURO chyběly góly. Dobrý test, zvedli jsme se, řekl Valenta po Belgii

25. 3. 2023 8:19

Mohlo by to zase jít. Tenhle vzkaz vyslala česká jednadvacítka po páteční remíze 0:0 v přáteláku s Belgií. V předposledním testu před letním EURO mládenci napravili dojem po listopadových debaklech 1:5 v Portugalsku a 0:4 s Norskem. Ovšem ne úplně. Partie ve španělském letovisku San Pedro del Pinatar znovu ukázala na rezervy v ofenzivní fázi. „Na EURO bude šancí málo a budou se muset proměňovat,“ poznamenal záložník Matěj Valenta. „Nicméně ve srovnání s přechozím srazem jsme se zlepšili. Obstáli jsme.“

Foto: Martin Gregor, FAČR

Záložník Matěj Valenta litoval několika nevyužitých šancí, česká jednadvacítka v přípravě na EURO remizovala 0:0 s Belgií.

Článek

Příští středu to bude rok, co Belgie jako první tým po hostitelích Rumunsku a Gruzii postoupila na EURO jednadvacítek. V kvalifikaci ani jednou neprohrála a sérii bez porážky si udržela i proti partě trenéra Jana Suchopárka, která nutně potřebovala vylepšit reputaci po dvou listopadových fackách. „Belgie? Kvalitní tým s rychlými hráči, na mistrovství Evropy nás čekají podobní soupeři. Byl to dobrý test," řekl Valenta s odkazem na našlapanou skupinu s Anglií, Německem a Izraelem.

„Měli jsme náznaky šancí, hráli jsme aktivně a víceméně plnili plán trenéra. Nezalezli jsme, do ofenzivy to byl pozitivnější výkon než v listopadu. Sám jsem měl tři náznaky šancí," rekapituloval Valenta.

Zatímco v prvních jedenácti zápasech tohoto cyklu Češi pokaždé skórovali, v posledních čtyřech utkáních se trefili dohromady jednou. „Proti Belgii jsme si v první půli zasloužili dát gól. Byli jsme aktivní a měli spoustu šancí. Věděli jsme, že Belgičané jsou kombinačně založení, ale že taky dokážou udělat chyby v rozehrávce. Vlétli jsme na ně, snažili jsme se vysoko napadat a věřili jsme, že dokážeme získat míč a jít do zakončení," líčil stoper Tomáš Vlček.

„Třeba mě při zakončení chyběla rychlost a klid," vykládal Valenta. „Jsem rád, že jsem se do těch šancí dostal, ale musí se to proměňovat."

V listopadu chybělo několik stálic, které se před nynějším srazem až na pár výjimek vrátily, a tým byl hned silnější. „Pochopitelně by bylo lepší, kdybychom vyhráli. Po průběhu zápasu můžeme být trochu zklamaní," vyprávěl Vlček. „Každopádně si ale vážíme remízy s dobrým soupeřem a nuly vzadu."

Ta se počítá, Češi se vrátili k pevné defenzivě z kvalifikace a Belgii toho moc nedovolili. Ani v oslabení po vyloučení kapitána Filipa Kaloče, jenž po skluzu zezadu 25 minut před koncem vyfasoval červenou kartu. „Udělal jsem bohužel chybu a Kali to za mě hasil. Šli jsme do deseti a Belgičané převzali iniciativu. Ale nedostali se do velké příležitosti," zdůraznil Vlček.

„Do červené karty jsme hráli aktivně, než nás Belgie trochu zavřela. Bylo to náročné, ale jsem rád, že jsme si hru v deseti vyzkoušeli, protože na EURO nás to může taky potkat," našel Valenta pozitivní moment.

V pondělí odpoledne pod španělským sluncem dojde na generálku proti Nizozemsku, což je další účastník šampionátu. „Bude to hodně podobné, Nizozemci jsou možná ještě o kousek lepší než Belgičané," přemítal Vlček. „Podíváme se na video a budeme se snažit nepovedené věci do pondělního zápasu nepřenášet a být ještě lepší."

Reklama

  Fiorentina - West Ham dnes 21 : 00
20230607T21 : 00:00+0200
Fiorentina vs. West Ham
Fiorentina vs. West Ham
Fiorentina
West Ham
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •