Chorvatsko - Brazílie 1:1, 4:2 na pen.SESTŘIH: Brazilci jedou domů. Chorvati znovu zvládli penalty a jsou v semifinále!

105. Neymar 0 : 1
117. Petkovič 1 : 1

Chorvatští fotbalisté udolali po výsledku 1:1 a penaltovém rozstřelu favorizovanou Brazílii a jsou prvními semifinalisty mistrovství světa v Kataru. Všichni čtyři chorvatští střelci v rozstřelu uspěli, na druhé straně neproměnili své pokusy Rodrygo a Marquinhos. V semifinále balkánský celek narazí na lepšího z večerního utkání Nizozemsko - Argentina.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih čtvrtfinálového utkání MS Chorvatsko - BrazílieVideo: Česká televize

Obě branky na stadionu Education City v Dauhá padly až v prodloužení. Nejprve Neymar dorovnal 77. reprezentační trefou rekord legendárního Pelého, ve 117. minutě ale vyrovnal střídající Bruno Petkovič. Chorvaté obrat dotáhli v penaltách a na MS mají ze čtyř rozstřelů stoprocentní bilanci. Stejným způsobem uspěli i v osmifinále s Japonskem.

Chorvatsko nezdolalo dnešního soupeře po 90 minutách ani na pátý pokus, po letech 1998 a 2018 ale zvládlo i třetí čtvrtfinálový zápas na MS. Brazílie skončila ve stejné fázi jako na minulém šampionátu v Rusku. Na postup do semifinále čekají pětinásobní světoví šampioni od roku 2002, kdy celý turnaj ovládli.

Brazilci nezvládli penaltový rosztřel proti Chorvatsku a jedou domů.

Brazilci nenavázali na drtivý začátek z utkání proti Koreji (4:1), v němž brzy vedli o dvě branky a všechny góly vstřelili do 36. minuty. Dnes vyslali v úvodním dějství na brankáře Livakoviče tři střely, hrdina penaltového rozstřelu z osmifinálového duelu s Japonskem si ale připsal pohodlné zákroky.

Jihoameričanům dělal problémy aktivní presink soupeře, i Chorvaté se ale jen ztěžka dostávali do zakončení. První velká příležitost zápasu přišla až krátce po změně stran, kdy Livakovič reflexivně vykopl na čáře Raphinhův sražený střílený centr.

Favorizovaní "Kanárci" hře nedominovali, směrem dopředu ale byli nebezpeční pouze oni. V 55. minutě se znovu vyznamenal Livakovič proti Neymarovi a o deset minut později trefil gólmana Dinama Záhřeb z bezprostřední blízkosti i Paquetá. Neymar následně neuspěl z podobné pozice z levé strany ani podruhé.

Zatímco Livakovič držel balkánský celek ve hře, jeho protějšek Alisson si nepřipsal za celý zápas jediný zákrok. Chorvatsko na MS páté z posledních šesti utkání vyřazovací fáze dovedlo minimálně do prodloužení. Na turnaji v Kataru hrálo bez branek už potřetí a výrazně přispělo k rekordní osmé remíze 0:0 na jednom světovém šampionátu.

Chorvatský brankář Dominik Livakovič zneškodňuje příležitost Brazilce Neymara.

První příležitost v prodloužení měl po Petkovičově individuální akci Brozovič, z ideální pozice ale přestřelil. V nastavení první části prodloužení si Neymar narazil s Rodrygem, následně i s Paquetou a po kličce brankáři zaznamenal druhou trefu na turnaji. Chorvaté ale v závěru jedinou střelou mezi tři tyče vyrovnali. Po spolupráci střídajících hráčů zužitkoval Oršičovu přihrávku Petkovič, jenž premiérovou trefou na MS poslal duel do penalt.

Chorvat Bruno Petkovič vyrovnal prodloužení proti BrazíliiVideo: Česká televize

Hned v úvodu rozstřelu Livakovič vychytal Rodryga, naopak chorvatští střelci byli neomylní. Postupně proměnili Vlašič, Majer, Modrič i Oršič. Ve čtvrté sérii definitivně utnul brazilské naděje střelou do tyče stoper Marquinhos. Jihoameričané vypadli ve čtvrtfinále počtvrté z posledních pěti šampionátů.

Mistrovství světa ve fotbale - čtvrtfinále (Dauhá, Education City):
Chorvatsko - Brazílie 1:1 (0:0, 0:0) po prodl., na pen. 4:2
Branky: 117. Petkovič - 105.+1 Neymar. Penalty proměnili: Vlašič, Majer, Modrič, Oršič - Casemiro, Pedro. Neproměnili: Rodrygo, Marquinhos. Rozhodčí: Oliver - Burt, Beswick (všichni Angl.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Brozovič, Petkovič - Danilo, Casemiro, Marquinhos. Diváci: 43.893.
Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa (110. Budimir) - Modrič, Brozovič (114. Oršič), Kovačič (106. Majer) - Pašalič (72. Vlašič), Kramarič (72. Petkovič), Perišič. Trenér: Dalič.
Brazílie: Alisson - Militao (106. Alex Sandro), Marquinhos, Silva, Danilo - Casemiro, Paquetá (106. Fred) - Raphinha (56. Antony), Neymar, Vinícius Júnior (64. Rodrygo) - Richarlison (84. Pedro). Trenér: Tite.