Hlavní obsah

S Guľou si přidávali po tréninku. Teď kouči Plzně fušuje bývalý prvoligista do řemesla

7. 7. 2020 15:44

V provizorních stanech sedí desítky špuntů od šesti do čtrnácti let. Na nohou kopačky, na sobě červené dresy se jmenovkami. Hltají vyprávění kapitána Bohemians 1905 Josefa Jindřiška a jeho spoluhráčů Lukáše Hůlky a Romana Valeše. Po besedě si jdou pro podpisy. „Až budu velkej, taky budu hrát ligu," vystřelí bezelstně jeden z účastníků Fotbalového kempu bývalého prvoligisty Jiřího Maška. Jeho šestý ročník začal v uplynulém týdnu v Radonicích, vísce na okraji Prahy.

Foto: archiv Jiřího Maška

Brankář Roman Valeš (vpravo) se spoluhráčem z Bohemians 1905 stoperem Lukášem Hůlkou se podepisují klučinům, kteří se účastní Fotbalového kempu Jiřího Maška. Foto: archiv Jiřího Maška

Článek

„Mám radost, jak se projekt rozjel. Letos mám nejvíc dětí, během šesti turnusů se jich tu v létě protočí tři stovky. Jsme tedy největším příměstským kempem v Česku," těší 41letého Maška, který prošel Jabloncem, Teplicemi, Mladou Boleslaví. Několik sezon strávil v Turecku a na Kypru.

Dvoufázové tréninky prokládá besedami, na které zve bývalé i současné osobnosti české ligy. Kluci se jich můžou na cokoli zeptat. Například k trojici Klokanů přilétl dotaz, jaký byl jejich bývalý spoluhráč Martin Hašek, který si vyvzdoroval odchod ze Sparty.

Impuls k provozování kempu (informace na Facebooku nebo na www.kempmasek.cz) poskytl Maškovi jeho syn. „O prázdninách jsem nevěděl, co s ním. Zároveň jsem chtěl vždycky trénovat. Takže to byla přirozená cesta," říká Mašek. Každou z pěti tréninkových skupin vede jeden kouč, Mašek na všechno dohlíží. Od pondělí do pátku absolvují hráči dva tréninky po hodině a půl.

Při svém mládí má Mašek velké zkušenosti. Za poslední roky totiž prošel v roli trenéra prakticky všemi kategoriemi. Od přípravky až po muže. „Myslím, že každý kouč by si měl tuto cestu projít. Aby poznal, co v každé kategorii funguje. Jako například Pavel Vrba," podotýká Mašek, jenž nyní vede 14-15leté žáky v Mladé Boleslavi.

„Tihle kluci jsou fantastičtí, je u nich značný progres. Mužní, chlupatí, začínají s holkami, rostou jim vousy, procházejí pubertou. Ale jsou do fotbalu zažraní, fungují, jak člověk chce," pochvaluje si Mašek.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Trenér Viktorie Plzeň Adrián Guľa během utkání na Spartě.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Trenérský vzor nemá, líbí se mu však způsob práce plzeňského kouče Adriána Guľy. Má k němu blízko, před lety spolu váleli za Jablonec. „Jsme dobří kamarádi, přidávali jsme si tehdy po trénincích navíc. Adrián pak začal brzy trénovat, vyletěl rychle nahoru," povídá autor 33 gólů v české lize.

Trénuje podle citu, nikoli podle knížek, které obdržel při studiu licencí. „Někdo tohle neslyší rád, ale já hrál fotbal odmala, má k němu vztah. Vím, co by se mělo trénovat u přípravek, v žácích. První, druhý dotek, převzetí míče. I kam ho převzít," říká Mašek, který věří, že se jednou v lize objeví hráč, který mu prošel rukama. „Je ještě brzo, ale čekám na to. Třeba to bude některý kluk z letošního kempu," uzavírá Mašek.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.