Hlavní obsah

Soutěž vyvolených. V Africe plánují založit lukrativní fotbalovou superligu

10. 8. 2022 14:13

Africká fotbalová konfederace (CAF) plánuje od příštího roku spustit novou lukrativní soutěž, kterou bude hrát 24 vybraných klubů z 16 zemí. Na kongresu v tanzanské Arushe o tom informoval prezident CAF Patrice Motsepe. Podle jihoafrického miliardáře by měla mít superliga dotaci 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun), což je pětkrát víc než současná africká Liga mistrů.

Foto: Nyancho Nwanri, Reuters

Nigerisjký Lagos. Ilustrační fotoFoto: Nyancho Nwanri, Reuters

Článek

"Africká superliga nabídne to nejlepší z celého kontinentu. Už teď pozorujeme velký zájem investorů o celý projekt," citovala agentura Reuters Motsepeho, který je považován za jednoho z nejbohatších Afričanů a v čele CAF stojí od března 2021.

Nová soutěž by měla začít v srpnu příštího roku. Vítězný klub získá 11,6 milionu dolarů (278 milionů korun). Z výnosů superligy dostane každá z 54 afrických národních fotbalových asociací jeden milion dolarů (24 milionů korun) ročně.

"V následujících měsících budeme projekt finalizovat. Chceme také vysvětlit národním asociacím, co pro ně nová soutěž bude znamenat. Superliga přispěje i k jejich růstu, stejně jako růst afrického fotbalu prospívá celé hře na světové úrovni," uvedl Motsepe.

Africká superliga by se mohla hrát ve třech osmičlenných skupinách s následným play off. CAF plánuje pokračovat i v africké Lize mistrů, uvažuje se ale o změně formátu.

Plán o založení africké superligy přichází necelý rok a půl poté, co se o podobný krok v Evropě pokusilo 12 velkoklubů. Projekt kvůli obrovské vlně odporu nevydržel ani 48 hodin. Devět týmů se od něj poté odvrátilo a nadále ho oficiálně podporují jen Juventus, Real Madrid a Barcelona. Africká superliga má na rozdíl od evropského protějšku podporu mezinárodní fotbalové asociace FIFA.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články