Španělsko - Nizozemsko 2:1 po prodl.Španělské fotbalistky jsou poprvé v semifinále MS, čeká je duel se Švédskem

Španělské fotbalistky se po vítězství 2:1 po prodloužení nad Nizozemskem poprvé probojovaly do semifinále mistrovství světa. Vítězný gól ve Wellingtonu vstřelila ve 111. minutě devatenáctiletá Salma Paralluelová po rychlém protiútoku. Šanci na obhajobu či vylepšení bronzu naopak udržely Švédky, které v Aucklandu zdolaly Japonsko 2:1.

Španělské fotbalistky se radují z branky

Už po dnešních zápasech na Novém Zélandu je jisté, že na trůn usednou příští neděli nové královny. Japonská reprezentace totiž vypadla jako poslední z dosavadních mistryň světa, před nimi skončili další favorité: výběry USA, Německa i Norska. Čtyřnásobné šampionky Američanky ztroskotaly již v osmifinále právě na Švédsku.

O postupu Seveřanek do bojů o medaile dnes rozhodly úspěšné střelkyně Amanda Ilestedtová a Filippa Angeldahlová. První se trefila v 32. minutě, Angeldahlová zvýšila šest minut po poločasové pauze z penalty. Japonky, zlaté medailistky z roku 2011, v závěru už jen snížily, předtím pokutový kop neproměnily.

"Zápas měl úplně všechno, a co se týče výkonu, předvedli jsme ten nejlepší na turnaji. Bylo to drama až do poslední chvíle," uvedl kouč Peter Gerhardsson, zatímco stadionem zněla píseň Mamma Mia od legendární švédské skupiny ABBA. Z předchozích mistrovství světa už má Švédsko stříbro (2003) a tři bronzy.

Španělské hráčky měly od začátku proti úřadujícím vicemistryním světa Nizozemkám převahu. Jejich první gól v 37. minutě odvolal videorozhodčí kvůli ofsajdu, s bezbrankovým skóre tak pohnuly až v 81. minutě. Po ruce kapitánky Stefanie van der Gragtové proměnila penaltu Mariona Caldenteyová.

V nastavení základní hrací doby ale Van der Gragtová chybu odčinila a po přesné střele ke vzdálenější tyči poslala zápas do prodloužení. "Nepřestávali jsme věřit. Zápas přinesl spoustu emotivních rozhodnutí a gól od Salmy, to byla čirá radost," uvedl kouč Jorge Vilda.