Hlavní obsah

Stadión na Bazalech koupila společnost SMK Reality Invest

7. 12. 2011 8:49

Stadion Bazaly už není v majetku fotbalového klubu Baník Ostrava. Areál, v němž Baník sídlí a hraje prvoligové zápasy, koupila za neupřesněnou částku společnost SMK Reality Invest. Fotbalový klub to uvedl na svém oficiálním webu.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Pochod fanoušků Baníku za záchranu stadiónu.Foto: Petr Sznapka, ČTK

Článek

Jak se změna vlastníka projeví na provozním chodu fotbalového celku, zatím není příliš jasné. Jisté je však to, že stánek s kapacitou necelých osmnáct tisíc diváků v létě přestane splňovat požadavky svazového projektu Stadióny 2012 a klub zřejmě čeká stěhování na Městský stadión do Vítkovic.

Podle majitele klubu Tomáše Petery nemusí prodej nemovitosti do jiných rukou ještě nutně znamenat definitivní konec fotbalu na Bazalech, kde by měl klub skončit v létě.

"Kromě serióznosti jsme hledali i zájemce, který by se alespoň pokusil o to, aby se na Bazalech v budoucnu hrál fotbal. Moc přeji novému majiteli, aby se mu povedlo v součinnosti s městem, nebo i jiným způsobem vrátit fotbal na Bazaly," uvedl Petera na webu.

Jediným akcionářem nového vlastníka je Libor Adámek, který dnes upozornil, že obchod s Peterou udělal s primárním cílem fotbalový stadion na Bazalech udržet při životě. Podle něj je však takový plán nereálný bez přímé podpory města.

"Podobné projekty jsou v rámci Evropy výhradně v režii měst a států. Pozemky chceme naprosto průhledným způsobem nabídnout městu, ale diskutovat budeme i o jiném možném využití. Přesto věřím, že najdeme způsob, jak fotbal na Bazalech zachovat," řekl ČTK Adámek, který stojí například za vzestupem interligových házenkářek Sokolu Poruba.

Město bude renovovat stadión ve Vítkovicích

Ostravský primátor Petr Kajnar v reakci na změnu vlastníků uvedl, že město nabídku na prodej pozemků na Bazalech zatím nedostalo. Velké investice prý stejně hodlá směřovat do rekonstrukce stadiónu ve Vítkovicích a s žádnou stavbou nového stadiónu v příštích letech nepočítá.

"Když se podaří přestavět stadión ve Vítkovicích, tak bude mít Baník kde hrát. Příštích deset let město nemůže uvažovat o žádném jiném stadionu, protože na to nebude mít. V téhle chvíli nemáme peníze nazbyt," řekl Kajnar.

Modernizace stadionu na odpovídající kritéria se podle dřívějších odhadů pohybuje v řádech stovek milionů korun, Baník má přitom potíže financovat nezbytný chod. Náklady na údržbu a správu areálu klub dlouhodobě táhnou ke dnu. Ročně na provoz stadionu vynakládá sumu kolem 25 miliónů korun.

"Stadion jsme prodávali s těžkým srdcem, ovšem já jsem neviděl už jinou možnost. Dovedu si představit, že by jednou stát, město nebo nějaký silný partner dokázali na Bazalech postavit komplex obchodů se stadionem, kam bychom se moc rádi vrátili," řekl Petera.

Prodejní cena je vázána obchodním tajemstvím. Před nástupem krize v roce 2008 se prý pohybovala kolem 200 milionů korun, ale ekonomická recese zahýbala cenami na trhu s nemovitostmi výrazně směrem dolů. "Teď je to naprosto jiná cifra," uvedl Petera.

Finanční ztrátu zařídili i chybující manažeři

I kvůli vysokým nákladům na údržbu stadiónu se klub začal dostávat do finanční spirály. "Za to mohlo víc faktorů. Dlužných třicet miliónů za přestup Lukáše Magery do Temešváru, ale také pár manažerských rozhodnutí při nákupech hráčů, jež se s odstupem času ukázala jako nešťastná. Roli hrál také příchod krize, kvůli které se snížil objem financí, získaných od partnerů. Naše dluhy narůstaly, jiné řešení než toto už jsem neviděl," přiznal Petera.

Adámek dlouhodobě působí v několika společnostech podnikajících v oblasti výstavby, inženýringu a projekce finančně náročných staveb a areálů. SMK Reality Invest, která stadion odkoupila, je na trhu od roku 2007.

"Spoléháme na to, že právě díky letitým zkušenostem z tohoto prostředí nalezneme optimální řešení a podaří se nám Baníku zachránit jeho historický domov," řekl Adámek.

Prostřednictvím svých firem investuje i do sportu a vlastní například klub interligových házenkářek Sokolu Poruba.

Reklama

Sdílejte článek