Hlavní obsah

Pelé dosáhl nesmrtelnosti už dávno, prohlásil prezident FIFA Infantino

30. 12. 2022 10:06

Podle předsedy Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianniho Infantina se odkaz zesnulého brazilského útočníka Pelého nedá vyjádřit slovy. Myslí si, že legendární fotbalista dosáhl nesmrtelnosti už dávno, a proto s námi bude žít navěky. Uvedl to v prohlášení na webu FIFA, jež dnes na znamení smutku a respektu svěsila všechny vlajky před svým sídlem v Curychu na půl žerdi.

Foto: Peter Cziborra, Reuters

Podle předsedy Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianniho Infantina se odkaz zesnulého brazilského útočníka Pelého nedá vyjádřit slovy.Foto: Peter Cziborra, Reuters

Článek

Pelé je považován za nejlepšího hráče historie. Jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa. Jedna z nejslavnějších postav světového sportu zemřela v 82 letech. Brazilská vláda po jeho skonu vyhlásila tři dny státního smutku.

"Tohle je den, který jsme nechtěli, aby někdy nastal. Den, kdy jsme ztratili Pelého. 'Král' byl výjimečný v mnoha směrech," prohlásil Infantino. "Dnes všichni truchlíme nad ztrátou fyzické přítomnosti našeho drahého Pelého, ale on již dávno dosáhl nesmrtelnosti, a proto s námi zůstane navěky."

Bývalý hráč Santosu a New Yorku Cosmos měl podle něj neodolatené vystupování. "Když jste s ním byli, zbytek světa se zastavil. Jeho život je víc než jen fotbal. Změnil k lepšímu vnímání v Brazílii, Jižní Americe a po celém světě. Jeho odkaz je nemožné vyjádřit slovy," uvedl dvaapadesátiletý funkcionář.

Vyzdvihl Pelého gentlemanství. "'Král' dosedl na trůn s úsměvem na tváři. Fotbal v jeho dobách uměl být brutální a Pelé často čelil hrubému zacházení. Ale i když věděl, jak se o sebe postarat, byl vždy příkladným sportovcem se skutečným respektem ke svým soupeřům," konstatoval Infantino.

S Pelém se několikrát setkal. "V roce 2016, již jako prezident FIFA, jsme byli vedle sebe na premiéře Pelého filmu, což mi připomnělo, jak jsem v roce 1981 seděl vedle svého otce, když mě vzal na film Vítězství, v němž Pelé zazářil po boku Sylvestera Stallonea a dalších slavných herců," řekl Infantino.

"Bylo mi jedenáct let a otec mi vyprávěl, jaký je Pelé skvělý hráč. Fantastický gól, který v tom filmu vstřelil, byl v té době jediný způsob, jak spatřit jeho neuvěřitelné schopnosti. Chvíle, které jsem s ním strávil, zůstanou navždy v mé paměti a srdci," uvedl Infantino.

Reklama

Související témata: