Tanko hrát neměl, ozývá se z Bohemians. Baník využil mezeru v pravidlech

Byla to hodně delikátní situace. Ostravský útočník Abdullahi Tanko se nejdřív zranil během rozcvičky, v aktualizovaném zápisu se přesunul ze základní sestavy mezi náhradníky a nakonec proti Bohemians odehrál posledních dvacet minut. Co víc, asistencí pomohl k remízovému gólu na 1:1. „Zmátlo mě to. Myslím, že zraněný hráč by v zápise být neměl, natož ještě naskočit na hřiště,“ žasl Jaroslav Veselý, trenér Bohemians.

Ostravský útočník Abdullahi Tanko se před zápasem s Bohemians zranil během rozcvičky, přesto stihl naskočit na posledních 20 minut a nahrál na remízový gól.

Pozápasové tiskovky se obvykle odehrávají bez rekvizit, ovšem sobotní odpoledne v Ďolíčku bylo výjimkou. Kouč Veselý si přinesl dva zápisy o utkání: v prvním Tanko figuroval ve startovací jedenáctce Baníku, v aktualizované verzi už byl nigerijský útočník mezi deseti náhradníky.

Podle ostravského kouče Pavla Hapala se Tankovi na předzápasové rozcvičce ozval bolavý kotník, který ho údajně trápil už den předtím. Proto Baník udělal změnu v zápisu, který byl správně vyplněný 60 minut před výkopem, a místo zraněného Tanka posunul do základu Ladislava Almásiho, což bylo v pořádku. „Zraní-li se ještě před utkáním hráč družstva, doplní družstvo počet hráčů některým z nahlášených náhradníků a současně družstvo smí doplnit počet náhradníků o dalšího náhradníka,“ stojí v pravidlech fotbalu.

Je ale možné udělat náhradníka z hráče, jenž měl původně nastoupit v základu a pak se zranil? „Myslím, že to bude pravidlový oříšek,“ trefně poznamenal trenér Veselý.

Z pohledu regulí používaných v soutěžích FIFA a UEFA je zraněný nebo nemocný hráč, jenž je ještě před výkopem odstraněný ze základní sestavy, pro zápas nepoužitelný. I jako náhradník. V takovém případě by Tanko proti Bohemians hrát nesměl.

Ovšem v českých pravidlech nic takového nenajdete. Výslovně se neuvádí, že zmíněným „dalším náhradníkem“ nesmí být zraněný hráč, jenž měl původně nastoupit v základní jedenáctce. Možná proto Baník posadil Tanka na lavičku, a když bylo v zápase nejhůř, což přiznal i kouč Hapal, podzimní kometa po obstřiku kotníku vyrazila na plac.

„Na mě to působí tak, že soupeř možná nepočítal s naší sestavou, v které jsme měli výškovou převahu, a reagoval na to takhle,“ nabídl svůj výklad Veselý. „Pokud je to tak správně, dělejme to všichni. Budeme kalkulovat se sestavou a měnit zápisy těsně před zápasem, hráči se nám budou zraňovat, zázračně uzdravovat a naskakovat do utkání ve chvíli, kdy to bude potřeba.“

Podle informací Sport.cz se chystá úprava zmíněného pravidla s platností od příští sezony, aby k podobným situacím už nemohlo docházet.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.