Hlavní obsah

Podal ruku Trumpovi ve finále MS a je za vlastizrádce. Doma ho nenávidí

Aktualizováno

Byl to nepochybně jeden z vrcholů jeho kariéry. Pískal finále fotbalového mistrovství světa klubů mezi Chelsea a PSG. A Alírezá Faghání předvedl velmi dobrý výkon. Teď mu ale v jeho rodném Íránu hrozí nebezpečí. Čelí kritice nejen na sociálních sítích a v ulicích, ale také v novinách. Důvodem je to, že si při závěrečném ceremoniálu potřásl rukou s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Foto: Adam Hunger, ČTK/AP

Íránský fotbalový rozhodčí Alírezá Faghání při finále MS klubů mezi Chelsea a PSG

Článek

Zrada vlasti, rozhodčí bez cti. I tak se nyní mluví v Íránu o Fagháním. Ve městě Qom se dokonce objevil obří plakát s podobiznou rozhodčího, na které má místo medaile za odpískané finále bramboru. Vše doprovází nápis „Příklad vlastizrady a zrady národa.“

Důvodem nenávisti je potřesení si rukou s Trumpem. S mužem, který nařídil bombardování Íránu dne 22. června. Tedy téměř měsíc před finále MS klubů.

V tuto chvíli žádné zásadní nebezpečí Faghánímu nehrozí, protože od roku 2019 žije a píská v Austrálii. Pokud by se ale chtěl podívat do své rodné země, problém by už nastat mohl. „Hrozí mu skutečné nebezpečí,“ popsal norskému veřejnoprávnímu médiu NRK norsko-íránský profesor mediální sociologie Sharam Alghasi.

Foto: Hannah Mckay, Reuters

Americký prezident Donald Trump (uprostřed), šéf FIFA Gianni Infantino (druhý zleva) poózují s rozhodčím finále MS klubů Alírezou Fagháním (druhý zprava) a jeho asistenty.

„V Íránu se o tom napsalo opravdu hodně. Média dávají jasně najevo, že se rozhodčí obrátil zády ke své zemi,“ doplnil s tím, že nejde přímo o ohrožení ze strany vlády nebo úřadů. „V Íránu je mnoho nacionalistických nálad a ty mohou být zneužity režimem,“ vysvětluje.

A jeho názory potvrzuje i profesorka religionistiky Marianne Hafnor Boeová: „I dříve byli sportovci kritizováni z podobných důvodů. Obzvlášť zranitelné byly sportovkyně, které nedodržely povinnost nosit hidžáb. Ale i mužští sportovci kvůli nesouhlasu s oficiální politikou žádali o azyl.“

Celou situaci zhoršuje fakt, že fotbal je v Íránu velmi populární a sport a politika jsou v zemi velmi propojené. „Íránský stát dlouhodobě investuje do toho, aby měl silné sportovce reprezentující zemi v zahraničí,“ dodala profesorka.

Související témata:
MS klubů ve fotbale