Hlavní obsah

Potyčka na hřišti, Severokorejci po zápase zaútočili na rozhodčího

2. 10. 2023 9:46

Tohle se nepovedlo. Fotbalisté Severní Koreje neunesli prohru s Japonskem 1:2 ve čtvrtfinále Asijských her a po zápase se pustili do rozhodčího. Vše neskončilo pouze u verbálního útoku, hráči státu řízeného diktátorem Kim Čong-unem začali do rozhodčího agresivně strkat, ten před nimi po hrací ploše utíkal. Razítko na chování svých svěřenců dal na tiskové konferenci trenér Sin Jong Nam, který jejich počínání obhajoval.

Foto: Profimedia.cz

Archivní snímek japonských fotbalistů.

Článek

Vztah mezi Japonskem a Severní Koreou je už delší dobu na bodě mrazu. Když se proti sobě postavily výběry do třiadvaceti let, nikdo neočekával, že spolu budou jednat v rukavičkách. To, co se ale během a hlavně po zápase na travnaté ploše odehrávalo, překvapilo všechny.

Předzvěstí toho, že atmosféra po zápase nebude přátelská, byl incident ze 73. minuty, kdy si hráč KLDR Jusong Kim bral pití od jednoho z členů realizačního týmu Japonska. Ten mu flašku podal, místo poděkování na něho však Kim vystartoval. Situaci byl z blízka přítomný i hlavní rozhodčí a Kimovi ihned udělil žlutou.

Základní kámen hněvu Severokorejců však položil sám uzbecký rozhodčí Rustam Lutfullin. Ten v 80. minutě, po souboji gólmana Kang Juh Yok s japonským záložníkem Junem Nišikawou nařídil pokutový kop pro zemi „vycházejícího slunce“. Tu si vzal na starosti záložník týmu Kašimi, Juta Macumura, a bezpečně proměnil.

Tím v hráčích z diktátorské země vyvolal pocit nespravedlnosti, který si po zápase vylili právě na rozhodčím. Po závěrečném hvizdu se seběhli okolo Lutfullina, začali na něho křičet a obklopili ho. Hlavní rozhodčí začal před hráči couvat, postupně se chůze měnila na běh. Pouze díky duchapřítomnosti pomezních sudích a pořadatelské služby neeskalovala situace ještě víc.

K celému incidentu se vyjádřil i trenér Severní Koreje Sin Yong Nam, ten však nepochopitelně chování svých svěřenců obhajoval. „Přiznávám, že naši hráči byli rozvášnění, to k tomu ale patří, je to fotbal. Ve fotbale dochází ke konfrontacím. Myslím, že naše chování bylo v pořádku,“ řekl na pozápasové tiskové konferenci. Jeho protějšek na straně Japonska situaci nechtěl komentovat. „Byl to přesně takový zápas, jaký jsme očekávali. Byly tam věci, se kterými nejsme spokojeni, ale dokážeme se s tím smířit,“ povídal skrze překladatele japonský kouč Go Oiwa.

Reklama

Související témata:
  Odloženo Bohemians - Liberec Odloženo
20231202T18 : 00:00+0100
Bohemians vs. Liberec
Bohemians vs. Liberec
Bohemians
Liberec
  Odloženo Ostrava - Plzeň Odloženo
20231203T15 : 00:00+0100
Ostrava vs. Plzeň
Ostrava vs. Plzeň
Ostrava
Plzeň
  Pardubice - Sparta dnes 15 : 00
20231203T15 : 00:00+0100
Pardubice vs. Sparta
Pardubice vs. Sparta
Pardubice
Sparta
  Zlín - Slavia dnes 18 : 00
20231203T18 : 00:00+0100
Zlín vs. Slavia
Zlín vs. Slavia
Zlín
Slavia
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •