Článek
Crystal Palace se dosud probojoval do finále poháru jen v sezonách 1989/90 a 2015/16, v obou případech nestačil na Manchester United. Druhý manchesterský tým už mu cestu za trofejí nepřekazil.
Postaral se o to Eze, jenž z prvního doteku dopravil do branky prudký centr Muňoze a dal čtvrtý gól v tomto pohárovém ročníku. „Tohle je pro mě i pro klub jako sen. Kdo by si pomyslel, že to dokážeme? Zapsali jsme se do historie,“ řekl šestadvacetiletý záložník, kterého v mládí odmítl Arsenal i další kluby.
❤️💙🦅 Crystal Palace win the first major trophy in their history! 🏆 pic.twitter.com/z9R0rmxCwe
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) May 17, 2025
Ve 33. minutě fauloval Mitchell ve vápně záložníka City Bernarda Silvu a k penaltě se překvapivě nepostavil norský kanonýr Haaland, nýbrž útočník Marmúš. Egypťanův pokus brankář Henderson vytěsnil a pokryl i Haalandovu dorážku. „Mohl si ji (penaltu) vzít Haaland, ale dal ji Marmúšovi. Věděl jsem, kam to kopne. Věděl jsem, že to chytím,“ řekl po zápase Henderson.
Gólman Crystal Palace byl v prvním poločase často středem pozornosti. Nejen kvůli zákrokům, kterými držel vedení. Ve 25. minutě se zdálo, že mimo pokutové území odstrčil míč rukou před dotírajícím Haalandem, který by se ocitl v obrovské šanci, ale rozhodčí po kontrole situace u videa červenou kartu Hendersonovi neudělil.
Krátce po přestávce se fanoušci Crystal Palace radovali z druhé vstřelené branky, avšak Muňozovo doklepnutí videorozhodčí za gól neuznal kvůli ofsajdu. Největší šanci na vyrovnání měl v závěru střídající Argentinec Echeverri, pro nějž to byl soutěžní debut v dresu City, ale trefil jen brankáře Hendersona.
Finále Anglického fotbalového poháru: |
---|
Crystal Palace - Manchester City 1:0 (16. Eze) |