Hlavní obsah

Amatéři ze San Marina si museli vzít na kvalifikaci dovolenou

Zdeněk Pavlis (San Marino)Sport.cz
19. 11. 2008 12:00

Jdou reprezentovat a na kvalifikační zápas s českým týmem si museli vzít dovolenou. Co jiného také fotbalistům San Marina zbývalo, když jsou ryzími amatéry? Nějaké refundace pro hráče národního týmu v této malé třicetitisícové republice neznají, odměny za vítězství či získané body tady zásadně nevypisují. Proč také, když v celé své fotbalové historii vyhráli fotbaloví ochotníci San Marina jediný zápas - před čtyřmi lety přátelák s Lichtenštejnskem!

Článek

Večer vyrukují  proti milionářským hvězdám z Juventusu, milánského AC, římského Lazia či třeba Bayeru Leverkusen. Prodavač keramiky, účetní, programátor, pomocník v nemocnici, pár studentů, ale třeba i majitel kousku mořské pláže v nedalekém Rimini, protože takové jsou profese a způsob obživy reprezentantů San Marina.

Kováč vyvedený z míry

Někteří dostali od svých zaměstnavatelů neplacené volno, jiní si opravdu museli vzít dovolenou. „To si vůbec nedovedu představit,“ je vyveden z míry český legionář ve službách moskevského Spartaku Radoslav Kováč, když slyší, kdo bude proti němu ve čtvrtém díle kvalifikace o Afriku hrát.

Svaz má dvě zaměstnankyně

„Profese našich reprezentantů jsou skutečně rozmanité. V národním mužstvu máme spoustu prodavačů v outletových obchodech, jichž je v San Marinu plno, rekordman v počtu reprezentačních startů Vannucci je majitelem fitness centra, trenér je učitelem a funkci u reprezentace má jen na poloviční úvazek,“ vykládá Elisa Feliciová, jedna ze dvou placených zaměstnankyň fotbalového svazu San Marina.

Je sice tiskovou mluvčí nároďáku, ale také svazovou sekretářkou, přitom prodává vstupenky a také hodně vzácné suvenýry - za pět euro odznak a za deset vlaječku fotbalového San Marina.

S ochotníky už profík nehraje

„Mívali jsme v reprezentaci i jednoho opravdového profesionála. Jenže Andy Selva, co kope v Itálii druhou ligu, se zranil a vypadá to, že bude hodně dlouho chybět,“ vykládá na Stadio di Serravalle, kde dnes večer ochotníci ze San Marina za svitu reflektorů proti českým hvězdám vyrukují.

„Je to hodně zvláštní potkat se v dnešním světě ještě s mužstvem, které hraje fotbal jenom pro zábavu a jehož hráči si na kvalifikaci vybírají dovolenou,“ žasne kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Ujfaluši.

Nápad, kterému se trpaslíci ubránili

Svého času koloval Evropou nápad, aby se fotbaloví trpaslíci utkali před zahájením každé kvalifikace nejprve mezi sebou a jen nejsilnější z nich se objevil v lepším společenství. Silné národní týmy starého kontinentu podobný model vítaly, neboť jejich hráčům by ubylo zápasů, jež považují jen a jen za nutné zlo. I třeba někdejší trenér českého národního týmu Karel Brückner tuto myšlenku vehementně podporoval.

„Jenže tím byste naše hráče připravili o mimořádné zážitky, jež si ze zápasů s evropskými hvězdami navzdory vysokým přídělům odnášejí. A fotbalu v malých zemích, jako jsme my, byste tím už vůbec nepomohli,“ brání se podobným myšlenkám trenér San Marina Giampaolo Mazza, napůl kouč a napůl učitel tělocviku.

Světová fotbalová generalita v čele se Seppem Blatterem dává jemu i ostatním trpaslíkům za pravdu, takže se v dohledné době určitě nestane, aby zápasy brané jako nucené zlo, z evropského či světového fotbalového termínového kalendáře zmizely. „Pro rozvoj a budoucnost fotbalu v malých zemích jsou podobné zápasy strašně důležité a inspirují,“ tvrdí první muž FIFA a všichni fotbaloví trpaslíci mu nadšeně tleskají.

Reklama

Sdílejte článek