Hlavní obsah

Nedvěd kvůli podezření z falšování účetnictví končí v Juventusu

28. 11. 2022 22:06

Ve fotbalovém klubu Juventus Turín skončila kompletní správní rada včetně viceprezidenta Pavla Nedvěda. Podle listu Gazzetta dello Sport je důvodem podezření z falšování účetnictví.

Foto: Profimedia.cz

Pavel Nedvěd končí ve správní radě Juventusu.Foto: Profimedia.cz

Článek

Spolu s bývalým kapitánem české reprezentace odstoupil z funkce také předseda klubu Andrea Agnelli, který vedl "Starou dámu" přes dvanáct let. Mimo jiné skončil i výkonný ředitel Maurizio Arrivabene, jehož nástupcem se stane Maurizio Scanavino. Novým předsedou bude Gianluca Ferrero. Kompletní seznam kandidátů do nového představenstva chtějí zástupci holdingu oznámit do poloviny prosince, valná hromada klubu byla přeložena na 18. ledna.

Italské úřady obvinily vedení Juventusu z falšování účetnictví už loni, ale letos v dubnu byli všichni činovníci zproštěni viny. Od října ale byli Nedvěd a dalších 14 funkcionářů opět vyšetřováni.

Dlouholetý záložník Juventusu Nedvěd a další představitelé turínského celku jsou podezřelí, že v letech 2018 až 2020 si z přestupů fotbalistů brali protiprávní provize a investorům vykazovali falešné zisky.

Dvakrát kvůli tomu byla odložena valná hromada klubu, kde se měl schvalovat nový rozpočet. V ročníku 2021/22 zaznamenal Juventus rekordní ztrátu 254 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun).

Další problémy by mohla Juventusu přidělat stížnost představitelů španělské nejvyšší soutěže. La Liga se obrátila na UEFA a vyzvala ji, aby turínský celek přísně potrestala za porušení finanční fair play.

La Liga si na počínání Juventusu stěžovala už letos v květnu. Z obcházení finančních pravidel UEFA obvinili španělští činovníci také Paris St. Germain a Manchester City.

Padesátiletý Nedvěd za Juventus nastupoval v letech 2001 až 2009 a získal s ním dva tituly. Po ukončení kariéry se bývalý hráč pražské Sparty nebo Lazia Řím přesunul do vedení klubu.

Šestačtyřicetiletý Agnelli se do čela turínského klubu postavil v květnu 2010. Pod jeho vedením "Stará dáma" získala rekordních devět mistrovských titulů za sebou. Celkem má Juventus na kontě rekordních 36 titulů.

Reklama

Související témata:
Správní rada
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •