Slavia je po výhře na Slovácku novým ligovým lídrem. Liberec vyloupil Plzeň

Fotbalisté Slavie zvítězili v 26. kole Fortuna ligy na hřišti Slovácka 3:1 a v neúplné tabulce se posunuli na první příčku o dva body před Spartu, kterou čeká duel proti Českým Budějovicím až zítra. Viktoria Plzeň doma podlehla Liberci 1:3. Bohemians poprvé na jaře uspěli, když přehráli Jablonec 2:0. Stejným výsledkem zvítězily Pardubice v Olomouci.

Slávisté se radují z branky

Slavii poslal do vedení v 29. minutě parádní střelou zpoza šestnáctky Lukáš Provod, ale Slovácko po závaru ve 40. minutě zásluhou Filipa Vechety srovnalo krok. Jenže z vyrovnání se domácí fanoušci dlouho neradovali. Ve 44. minutě napřáhl z 25 metrů Václav Jurečka a strhl vedení opět na stranu Pražanů.

Po přestávce dostala Slavia příležitost zahrávat pokutový kop a kanonýr Jurečka se nemýlil. Závěrečný nápor Slovácka změnu skóre nepřinesl a sešívaní tak jsou minimálně do zítřka novým ligovým lídrem.

Viktoria byla v souboji s Libercem výrazným favoritem, ale v nudném prvním poločase si žádnou vyloženou šanci nevypracovala. Góly začaly padat až po přestávce a byli to hosté, kdo udeřili jako první. Na trefu Chaluše Plzeň dokázala zásluhou Metsoka bleskově zareagovat, ale dva zásahy Luky Kulenoviče z 69. a 79. minuty už byly pro Plzeň příliš. Západočeši v lize prohráli po 11 duelech, Slovan po výhře 3:1 poskočil na 7. místo.

Pardubice získaly cennou výhru 2:0 na hřišti Olomouce, o které rozhodla kuriózní situace z 32. minuty. Zadák Sigmy Vít Beneš poslal malou domů gólmanovi Matúši Macíkovi, jenž už zřejmě přemýšlel kam rozehraje, jenže míč minul a ten skončil v síti.

Hanáci se sice ve druhé půli oklepali a měli značnou převahu, žádnou z šancí ovšem nevyužili. Naopak vítězství Pardubic zpečetil v nastavení Zlatohlávek. Východočeši přerušili nelichotivou sérii čtyř porážek v řadě a na Hané uspěli poprvé od roku 2021.

Dlouhé čekání na tři body je u konce. Bohemians zvítězili poprvé od 11. listopadu, kdy v Ďolíčku přetlačili 1:0 Karvinou. Základy výhry 2:0 nad Jabloncem položili svěřenci kouče Veselého již v prvním dějství. Ve 22. minutě poslal zelenobílé do vedení Michal Beran a pět minut před přestávkou navýšil náskok Bohemians Lukáš Hůlka.

Ve druhém poločase si domácí vítězství bez problémů pohlídali, když Severočechům povolili jedinou střelu na bránu. V tabulce se tak Pražané posunuli před svého soupeře na desátou příčku.

Druhá polovina 26. kola se odehraje v neděli. Od 15 hodin jsou na programu utkání Ostrava – Teplice, Hradec Králové – Karviná a Mladá Boleslav – Zlín. O tři hodiny později hrají České Budějovice se Spartou.