Česko - Argentina 41:33Házenkářky si na závěr zastřílely. Z pádů na hubu jsme se zvedly, oceňuje Jeřábková

Už bez šance na postup šly české házenkářky do závěrečného duelu své premiérové olympijské kvalifikace. Z reprezentantek spadl tlak a po dvou jednoznačných porážkách se silným Španělskem a Nizozemskem si zvedly náladu. Proti Argentině si otevřely střelnici a jihoamerického soka v posledním zápase sezony porazily s přehledem 41:33. „Jsem moc ráda za celý tým, že jsme v sobě našly bojovnost a skončily jsme výhrou,“ prohlásila spojka Markéta Jeřábková.

Markéta Jeřábková (vlevo) a norský kouč české reprezentace Bent Dahl.

Torrevieja (od našeho zpravodaje) - Argentina, kterou Češky zdolaly už na prosincovém mistrovství světa, v předchozích dvou duelech poločas trápila Nizozemky a do poslední minuty se držela i se Španělskem. Národní tým se však snažil duel o čest rozhodnout co nejdříve. V ofenzivě válel, obrana ale příliš nefungovala a Jihoameričanky se držely v kontaktu.

Reprezentantky odskočily čtyřmi góly v řadě až v závěru první půle a do kabin šly s vedením 23:16. Další čtyřbrankovou sérii navíc přidaly i v úvodu druhého poločasu a vytvořily si rozhodující náskok.

Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla mohly v závěru protočit sestavu a první minuty v seniorské reprezentaci si připsala teprve 18letá brankářka Patricie Wizurová, která si připsala dva zákroky včetně chycené sedmičky.

Češky nakonec zvítězily o osm branek 41:33, čtrnácti trefami zazářila kanonýrka Markéta Jeřábková. „O to ale vůbec nejde. Chtěly jsme si posledním duelem získat respekt a úctu. Jsme za výsledek rády, daly jsme do zápasu všechno a můžeme z něj odcházet se zdviženou hlavou,“ řekla největší hvězda týmu.

České házenkářky si mohly pod pěti kruhy zahrát poprvé v samostatné historii, nevyvedly se jim však klíčové duely s domácím Španělskem (21:31) ani silným Nizozemskem (18:32). Právě tyto dva celky si zajistily místenku v Paříži, národní tým obsadil ve čtyřčlenné skupině třetí místo.

„Musíme se podívat na realitu a stát nohama na zemi. Česká házená kvalifikaci na olympiádu nikdy nehrála. Nic nepadá z čistého nebe, celý život je škola a my jsme získaly cenné zkušenosti,“ uvědomovala si Jeřábková.

Reprezentantky mají za sebou poslední zápas sezony, v níž na mistrovství světa osmým místem vyrovnaly své maximum a dokázaly vybojovat i postup na evropský šampionát. „Celou sezonu můžeme hodnotit rozhodně pozitivně. Samozřejmě přišly i, s prominutím, pády na hubu, ze kterých jsme se musely zvednout, ale celkově to byl v reprezentaci povedený ročník,“ uzavřela spojka dánského Ikastu.

Kvalifikační turnaj házenkářek o účast na olympijských hrách v Torrevieje (Španělsko):
Česko - Argentina 41:33 (23:16)
Sestava a branky Česka: Kudláčková, Wizurová - Stříšková 1, Kordovská 5, Šustáčková 4, Desortová, Stellnerová 1, Kuxová 1, J. Franková 1, A. Franková, Dresslerová, Zachová 4, Kovářová, Jeřábková 14, Malá 6, Cholevová 4.
Nejvíce branek Argentiny: Karstenová 9. Rozhodčí: H. El Saídová, Y. El Saídová (obě Egypt). Sedmimetrové hody: 2/1 - 7/6. Vyloučení: 6:2. ČK: 55. Kordovská. Diváci: 1630.
Španělsko - Nizozemsko 26:27 (15:15).