Vsetín s Prostějovem jsou v semifinále první ligy

Hokejisté Vsetína a Prostějova si zajistili v nejrychlejší možné době postup do semifinále první ligy. Valaši vyhráli ve třetím čtvrtfinále v Pelhřimově nad domácí Jihlavou 3:2, ovládli sérii 3:0 a počtvrté za sebou postoupili v druhé nejvyšší soutěži mezi nejlepší čtyři. Loňský vítěz Dukla v repríze finále neuhrála ani zápas. Prostějovští Jestřábi dovršili sérii v Litoměřicích výhrou 4:1. Vývoj v souboje s Porubou otočil Zlín, který loni po 42 letech sestoupil z extraligy. Po domácí výhře 2:1 vede 2:1 na zápasy. Stejně tak vítěz základní části Třebíč, která zdolala Přerov 2:1.

Vít Jonák a Luboš Rob ze Vsetina se radují z gólu.

Jihlava, která měla za sebou už předkolo play off s pražskou Slavií (2:1 na zápasy), nenavázala proti Vsetínu na loňskou výhru ve finále 4:2 na utkání ani na tři vítězství ze čtyř duelů v základní části. V Pelhřimově nabrala ztrátu v čase 8:12, kdy se prosadil střelou z levého kruhu Miroslav Holec. V 16. minutě zvýšil v početní výhodě ránou od modré čáry obránce Ondřej Smetana.

V 52. minutě snížil v přesilovce čtyř proti třem Tomáš Harkabus, ale v čase 55:02 vrátil hostům dvoubrankový náskok Vít Jonák. Za 81 sekund zdramatizoval závěr Tomáš Chlubna, ale Valaši těsný náskok udrželi.

Radost hokejistů Vsetína po vítězství

Jihlava nepřešla přes čtvrtfinále první ligy poprvé od roku 2013, kdy vypadla s Ústím nad Labem po porážce 0:4 na zápasy. Od té doby byla minimálně v semifinále, jen v sezoně 2017/18 působila v extralize a v ročníku 2019/20 se play off kvůli pandemii koronaviru nehrálo. V minulých dvou letech byla krok od postupu mezi elitu. V roce 2021 o ni hrála finále první ligy s Kladnem a loni se stejným sokem baráž.

Prostějov oslavil druhý postup do semifinále za sebou. Litoměřice po dvou prohrách venku skórovaly jako první. V čase 7:16 využil přesilovku ránou od modré čáry Lukáš Válek. V 17. minutě odpověděl Petr Hašek střelou z pravého kruhu. Po 57 sekundách druhé části otočil stav v početní výhodě Jan Slanina. V polovině třetí třetiny zvýšil náskok David Ostřížek a výsledek ještě pečetil při power play do prázdné branky Vilém Burian.

Zlín se ujal nad Porubou vedení v 9. minutě, kdy využil početní výhodu kapitán Pavel Kubiš, jenž se trefil z pravého kruhu po přihrávce Tomáše Pospíšila. V čase 58:15 pojistil náskok Bedřich Köhler. Danielu Hufovi sice 41 sekund před koncem sebral čisté konto Tomáš Šoustal, ale více už Ostravané nestihli.

V Přerově se čekalo na úvodní branku do 37. minuty, kdy se po přihrávce Davida Turečka trefil z levého kruhu Daniel Klímek. Náskok Horácké Třebíče navýšil 80 sekund před koncem druhé třetiny v přesilovce z podobného místa jako Klímek Michal Vodný. V 56. minutě ještě vykřesal domácím naději v přesilovce David Březina, ale Třebíč výhru uhájila.

Čtvrtfinále play off první hokejové ligy - 3. zápasy:
Jihlava - Vsetín 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)
Branky: 52. Harkabus, 58. Chlubna - 9. Holec, 16. O. Smetana, 56. Jonák. Rozhodčí: R. Svoboda, Jechoutek - Zídek, Otáhal. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. Diváci: 2500. Konečný stav série: 0:3.
Litoměřice - Prostějov 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky: 8. Válek - 17. P. Hašek, 21. J. Slanina, 51. Ostřížek, 58. V. Burian. Rozhodčí: Zubzanda, Bejček - Jindra, Kotlík. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 1740. Konečný stav série: 0:3.
Přerov - Třebíč 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Branky: 56. Březina - 37. Klímek, 39. Vodný. Rozhodčí: Petružálek, Wagner - Beneš, Kokrment. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 1913. Stav série: 1:2.
Zlín - Poruba 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 9. Kubiš, 59. Köhler - 60. T. Šoustal. Rozhodčí: T. Veselý, Pilný - Maštalíř, Vašíček. Vyloučení: 7:5, navíc Hrníčko (Poruba) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5269. Stav série: 2:1.