Finsko - Česko 3:7Češi zostudili domácí Finy sedmi góly. O celkový triumf na Karjale už nemohou přijít

Po skalpu domácích Švédů si česká hokejová reprezentace vyšlápla i na finského hostitele. Pod jednoznačný triumf 7:3 nad týmem Suomi se v Tampere podepsali hned tři dvougóloví střelci - útočníci Voženílek, Matěj Stránský a Tomášek. Tým trenéra Radima Rulíka tak má už po dvou zápasech jistotu, že turnaj Karjala poprvé od roku 2019 vyhraje. Nedělní závěrečný souboj se Švýcary (od 12:00 SEČ) na tom nemůže nic změnit.

Sestřih utkání turnaje Karjala Finsko - ČeskoVideo: Český hokej

Tampere (od našeho zpravodaje) - Snad jen nevyléčitelný optimista mohl očekávat tak snový start do utkání, jako se to nároďáku povedlo ve čtvrtek ve Växjö proti domácím Švédům, kdy jim za první třetinu načepoval čtyři kousky.

V Tampere si však Češi se vstupem do zápasu poradili neméně skvěle. Už na konci čtvrté minuty totiž při první přesilovce narýsoval nejproduktivnější hráč extraligy Filippi, který se do nároďáku vrátil po téměř čtyřech letech, parádní pas před branku a Voženílkovi stačilo jen nastavit hůl, aby překonal ve finském nároďáku debutujícího gólmana Taponena.

Rulíkův tým, v němž se oproti zápasu se Švédskem objevili i útočníci Jašek, Ordoš, Filippi a obránci Knot s Ticháčkem, jenž zažíval reprezentační premiéru, se rychlým zásahem uklidnil. V 11. minutě navíc kapitán Sedlák vystihl chybnou finskou rozehrávku, puk se přes Ondřeje Kovařčíka dostal k Matěji Stránskému, jenž dělovkou zvýšil.

Český útočník Lukáš Sedlák (vlevo) a Fin Henrik Borgström během utkání turnaje Karjala.

A ze zápasu ještě neuběhlo ani čtrnáct minut, když finská obrana trestuhodně nechala před brankou volného Voženílka, jenž zamíchal kotoučem, stáhl si ho na bekhend a mohl jet slavit svůj druhý gól. Domácí ale odpověděli po necelé minutě. Košťálek se v útočném pásmu srazil s Kubíkem a z protiútoku překonal Málka Huuhtanen.

A když Suoemela ve 26. minutě propálil Málka ranou na teploměr, byli Finové na dostřel. Za další dvě minuty navíc Erholtz z mezikruží střelou nad ledem vyrovnal a Češi se na několik dalších minut dostali do hlubokého útlumu. Tlak Suomi ale ustáli bez dalšího inkasovaného gólu a naopak si znovu pomohli přesilovkou.

I v té druhé ukázal svůj obrovský přehled Filippi, když vymyslel dokonalou přihrávku na Tomáška, jenž dělovkou z voleje vrátil Čechům náskok. A za dalších 64 vteřin lovil Taponen puk ze sítě popáté, když se po Voženílkovi dočkal druhého zásahu i Stránský.

A ve třetí třetině se stal dvougólovým střelcem i Tomášek, když kotouč po šťastném zásahu o jeho nohu přeplachtil Taponena a skončil v síti. Více než pět minut před koncem se Finové uchýlili ke hře bez gólmana, risk jim ale nevyšel, naopak Lenc přes celé hřiště přidal do prázdné branky závěrečný sedmý gól.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Tampere:
Finsko - Česko 3:7 (1:3, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 14. Huuhtanen (Björninen), 26. Suomela (Repo, Oksanen), 28. Erholtz (Jääskä, Julius Mattila) - 4. Voženílek (Filippi, Tomášek), 11. M. Stránský (O. Kovařčík, Sedlák), 13. Voženílek (J. Galvas, Jandus), 37. Tomášek (Filippi, Voženílek), 38. M. Stránský (O. Kovařčík), 52. Tomášek (P. Kousal, Lenc), 55. Lenc. Rozhodčí: Holm (Švéd.), Hürlimann - Fuchs (oba Švýc.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:2. Diváci: 11.159.
Finsko: Taponen - Saarijärvi, Riikola, Niku, Friman, Laaksonen, Leskinen, Jesper Mattila, Vittasmäki - Repo, Suomela, Oksanen - Turkulainen, Borgström, Vesalainen - Huuhtanen, Björninen, Koivunen - Erholtz, Julius Mattila, Jääskä. Trenér: J. Jalonen.
Česko: Málek - Košťálek, Dvořák, Knot, Ticháček, Zámorský, Pyrochta, Jandus, J. Galvas - M. Stránský, Sedlák, O. Kovařčík - Flek, Voženílek, Jašek - P. Kousal, Tomášek, Lenc - Ordoš, Filippi, Kubík. Trenér: Rulík.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.