Finsko - Švédsko 2:4Souboj o druhé místo na Karjale vyhráli Švédové

Hokejisté Švédska porazili v přímém souboji o konečné druhé místo na turnaji Karjala v Tampere domácí Finsko 4:2. Finové se prosadili jako první, ale pak se čtyřikrát po sobě radoval soupeř. Dvěma góly pomohl k obratu útočník Mario Kempe. Úvodní podnik Euro Hockey Tour vyhráli Češi, kteří při premiéře kouče Radima Rulíka neztratili za tři zápasy ani bod. Poslední zůstali s nulou na kontě Švýcaři.

Henrik Borgström (19), Eemil Erholtz a Christoffer Ehn v závěrečném duelu turnaje Karjala.

Už na konci druhé minuty pykal za prohřešek proti pravidlům Frödén, a když už se zdálo, že Švédové přečkají oslabení bez úhony, zapomněli na rozjetého Borgströma a ten prostřelil Marmenlinda. Do vypršení Frödénova trestu přitom scházela jediná sekunda. Vyrovnat mohl Nygard, ale Heljanko byl proti. Ani finský brankář však nedokázal v 11. minutě během signalizované výhodě zabránit ve skórování Kempemu. Ještě před přestávkou využili přesilovku i Švédové a Lindberg dokonal obrat.

Zkraje prostředního dějství mohl vyrovnat Levtchi, ale Marmenlind byl pozorný. Finové pak nevyužili početní výhodu a navíc ji o něco zkrátil Oksanen. Soupeř znovu trestal - jen co byli Švédové v pěti, zvýšil svým druhým dnešním zásahem Kempe. Ještě před polovinou zápasu přidal čtvrtou branku Tre kronor Sylvegard, když zakončil bleskový výpad svého týmu.

Ve třetí části mohl oživit naděje Finů v přesilovce Koivunen, jenže Marmenlind ho vychytal. A stejně dopadl v souboji se švédským brankářem již při hře v plném počtu Björninen. Finové to pak průběžně zkoušeli s hrou bez gólmana, ale snížení se dočkali až dvě minuty před vypršením základní hrací doby, kdy se prosadil Jääskä.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour (Tampere):
Finsko - Švédsko 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Borgström (Erholtz, Vittasmäki), 58. Jääskä (Huuhtanen, Riikola) - 11. M. Kempe (A. Bengtsson, Alsing), 19. Lindberg (Heed, Frödén), 28. M. Kempe (Hansson, L. Johansson), 30. Sylvegard (Ejdsell, Hardegard). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:2. Diváci: 11.642.
Finsko: Heljanko - Saarijärvi, Riikola, Niku, Lindbohm, Seppälä, Friman, Jesper Mattila, Vittasmäki - Huuhtanen, A. Suomela, A. Oksanen - Ikonen, Kuokkanen, Vesalainen - Koivunen, Björninen, Levtchi - Erholtz, Borgström, Jääskä. Trenér: J. Jalonen.
Švédsko: Marmenlind - Heed, Dahlström, Granberg, Alsing, Hansson, Hardegard - Frödén, M. Kempe, Nygard - Sylvegard, Lindberg, Ejdsell - Friberg, L. Johansson, Eklind - A. Bengtsson, Rasmussen, Ehn - Oscarson. Trenér: Hallam.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.