Budějovice porazily Slavii a dočkaly se tříbodového zisku

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Hokejisté Českých Budějovic porazili v úterý pražskou Slavii 3:1 a po sedmi zápasech se dočkali plného bodového zisku. Domácí o své výhře rozhodli ve dvojnásobných přesilových hrách, ve kterých vstřelili úvodní dvě branky. Hostující útočník Michal Sup tak zřejmě nebude v dobrém vzpomínat na svůj 800. zápas v nejvyšší soutěži.

Jihočechům se podařil vstup do utkání. Na přelomu páté a šesté minuty byli v rozmezí dvanácti vteřin vyloučeni hostující Graňák s Drtinou a Budějovice toho dokázaly využít. Stačilo jim k tomu jen šestnáct vteřin. Kadlec nešťastně zblokoval Brabencovu přihrávku zpět k domácímu útočníkovi a na jeho střelu Svoboda nestihl zareagovat.

Přesilové hry se v deváté minutě dočkali také hosté při vyloučení Tomana, ale největší šanci v ní měli domácí. Po Hudcově přihrávce mohl přidat druhý gól Brabenec, Svoboda však svou svatyni výborně vykryl. Hosté byli blízko k vyrovnání ve 12. minutě, Graňákův pokus však za brankovou čáru neprošel, což potvrdil i videorozhodčí. Na trestnou lavici však usedl další domácí hráč, ale Slavia deset vteřin trvající přesilovku pět na tři ani následnou pět na čtyři nevyužila.

Na začátku druhého dějství měli domácí opět výhodu dvou hráčů v polo, na trestné lavici seděli Graňák a Jass. A znovu byli Jihočeši úspěšní, když se ve 22. minutě tvrdou ranou od modré trefil Kutlák po přihrávce Posmyka. Dále se hrálo převážně před brankou hostů, domácí tlak vyústil v další přesilovou hru v 26. minutě při vyloučení Sobotky. Gólu se však v oslabení dočkali hosté. Brankář Turek ponechal vyhozený puk bez povšimnutí, ten se odrazil od zadního mantinelu ke zcela volnému Hruškovi, jenž snížil na 2:1.

Ve 28. minutě se domácím naskytla již potřetí v zápase dvojnásobná početní výhoda, ale tentokráte ji nevyužili. A na začátku třetí třetiny se museli obávat možného vyrovnání. Turek si ale s Beránkovou střelou poradil. Zvýšení se domácí dočkali ve 47. minutě, kdy Šimánek po přihrávce Muchy ujel po pravém křídle a tvrdou střelou vymetl pravý horní růžek Svobodovy svatyně.

Slavisté vzápětí nevyužili další přesilovou hru pět na tři, domácí dvakrát zachránila po střelách Bednáře pravá tyčka Turkovy branky. Závěrečný nápor hostů zabrzdil v 58. minutě Hlavačka, který fauloval Vaka a byl vyloučen. Domácí hokejisté si pak již cenné vítězství v pohodě pohlídali a dokázali tak porazit svého přemožitele v semifinále play off minulého extraligového ročníku.

Mountfield České Budějovice - Slavia Praha 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Brabenec (Gřegořek), 22. Kutlák (Posmyk), 48. Šimánek (Mucha) - 27. D. Hruška (Graňák). Rozhodčí: Homola - Pešek, Šátava. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4612.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Vágner, Kutlák, Posmyk, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kotrla, Vak, Veselý - Šimánek, V. Nedorost, Hřebejk - Mertl, L. Květoň, Gulaš. Trenéři: Jandač a Kupka.
Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Drtina, Hlavačka, Kolařík, Jass, Graňák - Bednář, Beránek, D. Hruška - Čermák, Rataj, Sup - L. Havel, Vlasák, Dlouhý - Červenka, Sobotka, Doležal. Trenéři: V. Růžička, O. Weissmann a Kalous.