Pelicans Lahti - Vítkovice 4:0Vítkovice doplatily na špatnou disciplínu. V Lize mistrů poprvé prohrály. Neuspěl ani Třinec

Špatná disciplína zlomila vaz hokejistům Vítkovic už během první třetiny jejich třetího vystoupení v Lize mistrů. Na ledě finského vicemistra Pelicans Lahti nakonec Ostravané stále ještě bez střelce Petera Muellera nevstřelili ani branku a prohráli 0:4.

Hokejisté Vítkovic na archivním snímku.

Spoře zaplněné tribuny v Lahti mohly slavit už po první třetině. Vítkovicím totiž úvodní dvacetiminutovka vůbec nevyšla. Slezané hned čtyřikrát zamířili na trestnou lavici a finský celek nabídnuté příležitosti nemilosrdně trestal. Dvě branky stihli domácí v přesilových hrách a jednu (při asistenci českého obránce Filipa Krále) pouhé dvě sekundy po vypršení trestu obránce Kováře.

Vítkovický výkon sice od druhé třetiny rostl, ale byli to domácí, kteří chytrou střelou Američana Lasche z brankové čáry zvýšili v závěru druhé třetiny na 4:0. Hostům, které po celý zápas vydatně podporovalo na tribunách několik jejich příznivců, chybělo v zakončení štěstí i větší klid.

Ten by mohl přinést americký střelec Peter Mueller, jenž dosud v přípravě ani Lize mistrů do hry kvůli zranění nezasáhl. S týmem ale do Finska odcestoval a kouč Ostravanů Miloš Holaň před odletem na sever Evropy uvedl, že alespoň do jednoho zápasu by Mueller měl naskočit.

Vítkovice po dvou výhrách zapsaly v Lize mistrů první porážku. I tak ale zůstávají v nejlepší šestnáctce, která bude postupovat do vyřazovacích bojů. O další body zabojují Slezané v neděli, kdy vyzvou Ilves Tampere. U toho už by mohl být i Mueller.

Třinec zůstává bez výhry

Turbulentní zápas prožil také další český zástupce v Lize mistrů. Třinec nestíhal v úvodu zápasu proti finskému Ilvesu Tampere a v 11. minutě prohrával s domácími 0:2. Druhou branku vstřelil někdejší plzeňský útočník Petr Kodýtek.

Oceláře ale vrátila do hry situace, která je stála první utkání se švýcarským Rapperswilem. Dvouminutová přesilovka pět na tři, kterou v úvodu druhé části zužitkoval Nestrašil. Český mistr navíc v prostřední části skóroval hned čtyřikrát do sítě Jakuba Málka, zatímco domácí překonali Mazance jen jednou, a tak šel Třinec do posledního dějství s jednobrankovým náskokem.

Hrdinou Ilvesu a celého duelu se nakonec stal americký obránce Lester Lancaster. Ten využil ve třetí třetině přesilovku a v 53. minutě rozhodl o vítězství Ilvesu při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Oceláři to v závěru zkusili bez brankáře, ale porážku už neodvrátili.

Třinec po třech zápasech stále čeká na úvodní vítězství v Lize mistrů a na play off mu zatím chybí dva body. V neděli si vymění soupeře s Vítkovicemi a představí se na ledě Pelicans Lahti.

Hokejová Liga mistrů:
Pelicans Lahti - HC Vítkovice Ridera 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Jämsen (Lasch, Vilén), 10. Lasch (Enlund, F. Král), 19. Vilén (Lasch, P. Carlsson), 37. Lasch (S. Hämäläinen, Utunen). Rozhodčí: Salonen, Vikman - Hautamäki, Nikulainen (všichni Fin). Vyloučení: 5:7. Využití 2:0. Diváci: 1658.
Sestava Vítkovic: Klimeš - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář - Fridrich, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, J. Káňa II - M. Kalus, Claireaux, Dej - Půček, M. Přibyl, Lednický - Krejsa. Trenér: Holaň
Ilves Tampere - HC Oceláři Třinec 5:4 (2:0, 1:4, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Palve (Parikka, Könönen), 11. Kodýtek (Suomi, Š. Stránský), 26. Könönen (Päkkilä, Mašín), 43. Lancaster (Meskanen, Suomi), 53. Lancaster (Suomi, Kodýtek) - 21. Nestrašil (Pánik, L. Hudáček), 22. Pánik (L. Hudáček), 29. Daňo (L. Hudáček, Nestrašil), 33. Pánik (Kurovský, Čacho). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari - Nurmio, Pekala (všichni Fin.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 4689.
Sestava Třince: Mazanec - Polášek, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Marian Adámek, Nedomlel, Havránek - M. Růžička, P. Vrána, Pánik - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - D. Voženílek, Miloš Roman, Hrehorčák - Kurovský, Čacho, Dravecký - Haas. Trenér: Moták
Färjestad - Biel 4:1 (za domácí Tomášek 0+1)
Växjö - Aalborg 5:2
Mnichov - Košice 5:2