USA - Lotyšsko 4:2Lotyši poprvé na domácím MS vyšli naprázdno

Riga

Hokejisté domácího Lotyšska podlehli na mistrovství světa v Rize Spojeným státům americkým 2:4 a ve čtvrtém utkání na turnaji vyšli poprvé bodově naprázdno. Američané vyhráli ve stejném počtu zápasů potřetí. Po brance a asistenci si připsali za vítěze Trevor Moore a Brian Boyle, dvě asistence zaznamenal Conor Garland.

Američan Matt Tennyson (8) se raduje po gólu proti Lotyšsku.

Američané se už po 66 sekundách hry ujali vedení. Gólmana Kivleniekse překonal od modré čáry obránce Tennyson. Po vyloučeních Moorea a Robinsona se naskytla Lotyšům v 5. minutě přesilová hra pěti proti třem, Indrašis si při ní počkal na ideální okamžik k zakončení a trefil pravý horní roh Petersenovy branky.

V 15. minutě vrátil Američanům vedení povedenou střelou Boyle, který využil zakrytého výhledu Kivleniekse a zamířil přesně do levého horního rohu. Za 119 sekund odpověděl po Batnově průniku z dorážky Krastenbergs.

Druhou třetinu ovládli Američané, kteří ji vyhráli na střely 14:4 a na branky 2:0. Kivlenieks hned po pauze zasáhl při pokusu Blackwella zasunout puk zpoza branky u pravé tyče, ale ve 32. minutě jej po Garlandově přihrávce překonal z pozice mezi kruhy Moore. Za 107 sekund se zpoza branky natlačil před lotyšského gólmana Beniers a zařídil týmu kouče Jacka Capuana dvoubrankový náskok.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS v hokeji probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Všechny zápasy skupinové části i play off hostí Riga. Česká reprezentace postoupila ze skupiny A ze třetího místa a ve čtvrtfinále hraje s Finskem, které obhajuje zlato. Češi se budou snažit vylepšit čtvrté místo.

V závěrečném dějství nevyužil velkou možnost na zvýšení náskoku Robertson, který minul odkrytou branku. V 54. minutě mohl zdramatizovat závěr Darzinš, ale přestřelil. Velkou šanci Američanů měl ještě Wideman, ale Kulda odvrátil puk z brankové čáry.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:
Skupina B (Arena Riga):
Lotyšsko - USA 2:4 (2:2, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Indrašis (Darzinš), 17. Krastenbergs (Batna, Freibergs) - 2. Tennyson (T. Moore, Garland), 15. B. Boyle (Labanc, Abdelkader), 32. T. Moore (Garland, Robertson), 34. Beniers (Chmelevski, B. Boyle). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman – Nikulainen, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Bez diváků.
Lotyšsko: Kivlenieks - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, A. Kulda, Freibergs, Jaks - Darzinš, Abols, Daugavinš - Rihards Bukarts, Džerinš, Roberts Bukarts - Karsums, Indrašis, Daugavinš - Marenis, Batna, Krastenbergs - Dzierkals. Trenér: Bob Hartley.
USA: Petersen - Wolanin, Roy, Z. Jones, Tennyson, Ch. Wideman, Mackey, Hellickson - Robinson, Rooney, Chmelevski - Donato, Drury, Beniers - Robertson, T. Moore, Garland - Abdelkader, Blackwell, Labanc - B. Boyle. Trenér: Jack Capuano.