Ruští hráči se Švýcary neměli problémy, v semifinále zkříží hole s Finy

QUEBEC

Ruský výběr porazil na mistrovství světa ve čtvrtfinále Švýcarsko jasně 6:0 a postoupil do závěrečných bojů o cenné kovy. Dvěma góly se na středeční výhře podepsal forvard Maxim Afinogenov. V semifinále bude soupeřem svěřenců trenéra Vječeslava Bykova celek Finska, který porazil mužstvo Spojených státu 3:2 v prodloužení.

Ruský výběr vstoupil do utkání aktivně a po dvou minutách hry vedl již 2:0. Nejprve překonal švýcarského gólmana Martina Gerbera útočník Washingtonu Capitals Alexandr Sjomin, o minutu později zvýšil vedení Rusů za přispění švýcarského obránce forvard Maxim Afinogenov.

Tragický začátek ze strany švýcarského celku potvrdil třetí gól v Gerberově brance. Jeden ze zadáků hned po buly ve snaze vyhodit kotouč ze třetiny vypálil dělovku přímo do své svatyně a Rusové vedli o tři góly. Svěřenci Vjačeslava Bykova měli povětšinu třetiny více ze hry, výjimkou byla šance Marca Reicherta z osmé minuty, Jevgenij Nabokov však vytasil úspěšný zákrok.

Ani vstup do druhé části se hráčům ze země helvétského kříže nevydařil. Po necelé minutě a půl nedal Sergej Fjodorov prudkou střelou do horního rohu branky Gerberovi šanci a sborná vedla již 4:0. V zápětí zakončil útočné operace Rusů přesnou trefou na 5:0 Afinogenov a vyhnal gólmana Švýcarů z klece. Jonas Hiller si sáhl pouze jednou na puk a musel ho hned lovit ze sítě, gól však nebyl uznán.

Odpovědět mohli Švýcaři v polovině utkání ve vlastním oslabení, avšak sólový únik Andrease Ambühla zlikvidoval Nabokov efektivním skluzem. Soubor vedený Ralphem Krüegerem zvedl od druhé části duelu hlavu, ale střela Švýcara Thierryho Paterliniho z 35. minuty gólmana San Jose Sharks nepřekvapila. Naopak na 6:0 zvýšil dvě minuty před sirénou Alexander Ovečkin. Forvard Washingtonu zakončil sólový nájezd ranou mezi Hillerovy betony.

V úvodu třetího dějství mohli vsítit první branku Švýcaři, ale Sandy Jeannin se netrefil ve slušné příležitosti mezi tři tyče. Na druhé straně zase nepřetavil svůj nájezd v sedmý gól Konstantin Gorovikov. S pokusem ruského útočníka si Hiller nadvakrát poradil.

Další možnost ke zvýšení měl Sjomin dvě minuty před koncem klání, ale jeho nájezd si švýcarský gólman pohlídal. Přestože si sborná zahrála v úplném závěru  početní výhodu, branka již do konce utkání nepadla.

Čtvrtfinále - Quebec
Rusko - Švýcarsko 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Sjomin (Grebeškov), 3. Afinogenov (Zaripov), 7. Zaripov, 22. S. Fjodorov (Grebeškov, Kornějev), 27. Afinogenov (Zaripov, Těreščenko), 39. Ovečkin (Kornějev, Nabokov). Rozhodčí: Ország (SR), Pellerin (Kan.) - Feola (USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 1:7, navíc Kovalčuk (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 12 000.
Rusko: Nabokov - I. Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, Proškin, Tjutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Těreščenko, Zaripov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švýcarsko: M. Gerber (27. Hiller) - Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Vauclair, Furrer, Seger, Forster, Diaz - Deruns, Jeannin, Reichert - Sprunger, Monnet, Sannitz - Paterlini, Ziegler, Lemm - Bärtschi, Ambühl, Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger.