Švýcarsko - Francie 5:2SESTŘIH: Švýcaři po obratu vedou skupinu stále bez ztráty

Hokejisté Švýcarska porazili na mistrovství světa v Helsinkách Francii 5:2 a zůstávají i po šestém utkání bez ztráty bodu. K vítězství ve skupině A stačí svěřencům trenéra Patricka Fischera v úterním závěrečném utkání s Německem i bod. S Francií sice Švýcaři prohrávali po první třetině 0:2, ale i díky dvěma brankám a jedné asistenci kapitána Nica Hischiera výsledek otočili. Tři body za gól a dvě přihrávky si připsal také obránce Dean Kukan.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Švýcarsko - FrancieVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Úvodní třetina patřila Francouzům, kteří do utkání šli s jistotou záchrany a zároveň bez šance na postup od čtvrtfinále. Po minutě nastřelil levou tyč Berrovy branky Rech a Švýcaři se vzápětí ubránili při Forově vyloučení. Potom překazil Švýcarům přečíslení Sutera s Malginem obranným zákrokem Gallet. V 5. minutě se Francie ujala vedení. Texier vystihl Corviho rozehrávku a překonal Berru.

Při vyloučení Sachy Treilleho si Ylönen poradil s Malginovou střelou a Moser minul. Ve 13. minutě se dostal sám před švýcarského gólmana Rech, ale s bekhendovým blafákem neuspěl. V čase 13:25 už to bylo 2:0. Kombinaci Tima Bozona a Texiera zakončil do odkryté branky zlínský útočník Claireaux. Za 26 sekund fauloval Glauser v úniku Tima Bozona, ale Texier nařízené trestné střílení neproměnil.

Švýcaři se dočkali až po 25 sekundách druhé třetiny. Po Meierově přihrávce v přečíslení skóroval kapitán Hischier. Po vyloučeních bratrů Tima a Kevina Bozonových se sice Francouzi ubránili i 98 sekund v oslabení tří proti pěti a odolali i při Texierově pobytu na trestné lavici, ale ve 33. minutě už bylo vyrovnáno. Geisserovu střelu od modré čáry tečoval Riat. V čase 35:42 při vyloučení Chakiachviliho se trefil z pozice mezi kruhy Ambühl, který posunul svůj rekord zápasů na MS už na 121 utkání.

Náskok favorita pojistil v 52. minutě střelou od modré čáry Kukan. Francouzi se ještě pokusili zdramatizovat závěr v power play, ale do prázdné branky dovršil výsledek Hischier, který si polepšil na pět branek na turnaji a je druhý v tabulce střelců za Švédem Rasmusem Asplundem.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:
Skupina A (Helsinky):
Švýcarsko - Francie 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 21. Hischier (Meier, Kukan), 33. Riat (Geisser, Hischier), 36. Ambühl (Corvi, Kukan), 52. Kukan (Herzog, Corvi), 60. Hischier (Herzog, Ambühl) - 5. Texier, 14. Claireaux (Texier, T. Bozon). Rozhodčí: Ingram, Lawrence (oba Kan.) - Kroyer (Dán.), Merten (Něm.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 3997.
Švýcarsko: Berra - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Glauser, Geisser, Egli - Meier, Hischier, Riat - P. Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Kurashev, Bertschy, Scherwey - Miranda. Trenér: Patrick Fischer.
Francie: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey - Claireaux, Texier, T. Bozon - Boudon, S. Treille, Rech - Bertrand, Ritz, Perret - Colotti, Leclerc, Fabre - K. Bozon. Trenér: Philippe Bozon.