Dallas - Calgary 4:2Faksa pomohl Dallasu ke srovnání série, Florida postoupila přes Washington

14. 5. 2022 6:07Aktualizováno 14. 5. 2022 9:37

Český hokejista Radek Faksa se přihrávkou na vítězný gól podílel na výhře Dallasu 4:2 nad Calgary, díky které si Stars v prvním kole play off NHL vynutili sedmý zápas. Vyřazení odvrátili také New York Rangers, uspěli 5:3 v Pittsburghu a srovnali stav série na 3:3. Čtyřmi body se na vítězství podíleli Mika Zibanejad (2+2) a Adam Fox (0+4).

Hokejisté Floridy slavící gól proti Washingtonu.Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Ve druhém kole je poprvé od roku 1996 Florida s českým obráncem Radkem Gudasem. Panthers zvítězili 4:3 v prodloužení ve Washingtonu a sérii ovládli 4:2. Spolu s Capitals skončila sezona brankářské dvojce Vítu Vaněčkovi a obránci Michalu Kempnému, který však v play off nehrál.

Floridu ke čtvrtému vítězství v sérii s Washingtonem dovedla první útočná formace ve složení Claude Giroux, Aleksander Barkov a Carter Verhaeghe. Kanadsko-finská trojice si mezi sebe rozdělila tři ze čtyř branek a její členové dohromady získali šest kanadských bodů.

Panthers ve třetí třetině otočili vývoj zápasu, díky dvěma brankám se dostali do vedení 3:2 a sahali po postupu. Washington se však nevzdal, stupňoval tlak a minutu před koncem zásluhou T. J. Oshieho vyrovnal. V prodloužení byli šťastnější Panthers, jejichž postupovou branku vstřelil v čase 62:46 Verhaeghe. Kanadský centr zaznamenal šestý gól v play off a se 12 body je spolu s Connorem McDavidem z Edmontonu v čele bodování.

"Po vyrovnávací brance jsme byli trochu dole, ale pomohla nám přestávka. Řekli jsme si, že když budeme hrát svou hru, dokážeme zápas zlomit na svou stranu," řekl Giroux, který se na výhře podílel gólem a dvěma přihrávkami.

Florida přes první kolo play off postoupila poprvé od roku 1996, kdy došla až do finále. V něm podlehla Coloradu. "Je to úžasný pocit. Za devět let v klubu jsem se nikdy nedostal přes první kolo, takže si to opravdu užívám," uvedl Barkov.

Dallas v duelu s Calgary vedl již 2:0, náskok ale během čtyř minut druhé části ztratil. Vedení si vzal zpět v 38. minutě, kdy Faksa našel Mira Heiskanena a ten skóroval ranou přes několik clonících hráčů. Ve třetí části si aktivně hrající domácí těsný náskok pohlídali a v poslední minutě přidali trefu do prázdné branky. O postupujícím se tak rozhodne v pondělí v Calgary.

Pittsburgh, jemuž chyběl zraněný kapitán Sidney Crosby, sice po první třetině vedl 2:0, Rangers ale skóre otočili. O rozhodující branku na 4:3 se postaral minutu a půl před koncem svým druhým zásahem v utkání Chris Kreider.

Dvěma góly a dvěma asistencemi se blýskl švédský centr Zibanejad, který se střelecky prosadil poprvé v sérii. Čtyři přihrávky přidal obránce Fox a Rangers odvrátili i druhý mečbol. Rozhodnout budou moci v pondělí doma v Madison Square Garden.

Výsledky 1. kola play off NHL
Východní konference - 6. zápasy
Washington - Florida 3:4 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 24. Dowd, 42. Bäckström, 59. Oshie – 27. Lomberg, 49. Giroux, 55. Barkov, 63. Verhaeghe. Střely na branku: 37:31. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Barkov (oba Florida), 3. Oshie (Washington). Konečný stav série 2:4.
Pittsburgh - New York Rangers 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)
Branky: 15. Carter, 16. Rust, 37. Malkin – 26. a 27. Zibanejad, 34. a 59. Kreider, 60. Copp. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18.342. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad (oba NY Rangers), 3. Malkin (Pittsburgh). Stav série 3:3.
Západní konference - 6. zápas
Dallas - Calgary 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 15. Hintz, 27. Raffl, 38. Heiskanen (Faksa), 60. Seguin – 29. Stone, 32. Backlund. Střely na branku: 40:38. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger (Dallas), 2. Markström (Calgary), 3. Heiskanen (Dallas). Stav série 3:3.

Souhrn z výsledků:
27.6.2022 play off - finále Tampa Bay Tampa Bay Lightning - Colorado Avalanche Colorado Tampa Bay - Colorado 1 : 2
20220627T02 : 00:00+0000
Tampa Bay vs. Colorado
Tampa Bay
Colorado
25.6.2022 play off - finále Colorado Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning Tampa Bay Colorado - Tampa Bay 2 : 3
20220625T02 : 00:00+0000
Colorado vs. Tampa Bay
Colorado
Tampa Bay
23.6.2022 play off - finále Tampa Bay Tampa Bay Lightning - Colorado Avalanche Colorado Tampa Bay - Colorado 2 : 3 pp
Tampa Bay
16.6.2022 play off - finále Colorado Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning Tampa Bay Colorado - Tampa Bay 4 : 3 pp
20220616T02 : 00:00+0000
Colorado
Tampa Bay
12.6.2022 play off - finále konferencí Tampa Bay Tampa Bay Lightning - New York Rangers NY Rangers Tampa Bay - NY Rangers 2 : 1
20220612T02 : 00:00+0000
Tampa Bay vs. NY Rangers
Tampa Bay
NY Rangers
10.6.2022 play off - finále konferencí NY Rangers New York Rangers - Tampa Bay Lightning Tampa Bay NY Rangers - Tampa Bay 1 : 3
NY Rangers
7.6.2022 play off - finále konferencí Edmonton Edmonton Oilers - Colorado Avalanche Colorado Edmonton - Colorado 5 : 6 pp

1 Colorado Colorado 82 46 6 4 2 5 19 312 : 234 119
2 Minnesota Minnesota 82 37 11 5 4 2 23 310 : 253 112
3 St. Louis St. Louis 82 45 2 2 3 8 22 311 : 242 109
4 Dallas Dallas 82 31 10 5 2 4 30 238 : 246 98
5 Nashville Nashville 82 35 6 4 2 5 30 266 : 252 97
6 Winnipeg Winnipeg 82 32 5 2 4 7 32 252 : 257 89
7 Chicago Chicago 82 16 6 5 2 10 42 219 : 291 66
8 Arizona Arizona 82 18 6 1 4 2 51 207 : 313 56