Toronto - Calgary 1:2 SNFamózní Rittich první hvězdou zápasu. Vrána sekundoval galapředstavení Ovečkina

New York/Praha

Velký večer zažil ve čtvrtek v zámořské NHL český gólman David Rittich, který byl vyhlášen první hvězdou po výhře Calgary v Torontu 2:1 po samostatných nájezdech. Jakub Vrána přispěl gólem k výhře Washingtonu nad New Jersey 5:2, Michael Frolík zase jistil brankou vítězství Buffala v Dallasu 4:1. Trefil se i Martin Nečas, jehož gól ale jen mírnil porážku Caroliny v Columbusu 2:3. Kanonýr David Pastrňák tentokrát pomohl k výhře Bostonu nad Pittsburghem 4:1 dvěma asistencemi.

Gólman Calgary David Rittich během svého velkého představení v Torontu.

Calgary vyhrálo pošesté ze sedmi posledních zápasů a velký podíl na tom má český gólman David Rittich. V Torontu si připsal 35 úspěšných zákroků. Překonal jej pouze Švéd William Nylander, který v přesilovce srovnával na 1:1.

Pak už ale český gólman bránu zavřel, a to i v prodloužení a následném rozstřelu. Jediný samostatný nájezd proměnil Matthew Tkachuck a zařídil tak Plamenům výhru.

„Dařilo se oběma gólmanům. Byl to skvělý zápas. Padlo málo gólů, ale oba týmy měly spoustu šancí i (Frederik) Andersen chytal skvěle. Dařilo se nám je zastavit v ofenzivě, na což jsme se zaměřovali. Oni mají pět šest hráčů, kteří mohou kdykoliv dát gól, takže to nebylo nic jednoduchého. Teď jsem fakt hodně unavený, nemůžu se dočkat, až budu v letadle," hodnotil zápas Rittich.

Ten předvedl své nejlepší momenty ve třetí třetině, kdy vychytal snajpra Austona Matthewse při brejku dva na jednoho, a pak v prodloužení, kdy v přečíslení tři na jednoho pálil Kasperi Kapanen.

„Tohle byl prvotřídní zákrok. Od něj můj jednoznačný favorit," smekl střelec jediného gólu Calgary v normální hrací době Derek Ryan před Rittichovým kouskem, jímž zastavil Matthewse.

Hvězdný americký forvard tak nestáhl náskok na čele kanonýrů NHL na Davida Pastrňáka, který tentokrát sbíral jen asistence.

Jeho Boston inkasoval proti Pittsburghu hned z první střely zápasu, když se i ve svém druhém utkání po 28zápasové herní pauze trefil Sidney Crosby, jemuž asistoval přesnou přihrávkou Dominik Simon.

Pak už se ale trefovali jen domácí. Ještě v první třetině otočili stav Sean Kuraly a Par Lindholm. Ve třetí třetině pak přišly chvíle pro Pastrňáka.

Nejprve vybojoval puk u mantinelu a po šikovné otočce připravil snadnou práci pro střílejícího Patrice Bergerona. V závěru se pak český útočník ukázal jako skvělý parťák, když při risku hostů bez gólmana nevyužil šanci sám skórovat do prázdné brány, ale přihrávkou dopřál gólovou radost spoluhráči Bradu Marchandovi.

Před poslední sirénou se ještě pořádně zapotil brankář Bruins Jaroslav Halák, když si jen v posledních devíti sekundách připsal hned pět zákroků.

Střelecky tentokrát nezahálel útočník Washingtonu Alexander Ovečkin, který nasázel hattrick proti New Jersey a v sezoně se tak trefil už jedenatřicetkrát. Alespoň 30 tref tak zaznamenal v patnácti sezonách za sebou. V historické tabulce střelců se přiblížil na rozdíl jedné branky elitní desítce.

Jedenadvacátý gól v sezoně oslavil Jakub Vrána, jenž výhru Capitals podpořil trefou na 4:2, když z mezikruží prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Útočník Caroliny Martin Nečas odčaroval auru brankáře Columbusu Elvise Merzlikinse. Lotyšský brankář vychytal dvě čistá konta za sebou, jeho neprůstřelnost ale po 166 minutách a 29 sekundách zrušil rodák z Nového Města na Moravě, když suverénně proměnil samostatný únik.

Srovnal tak na 1:1, jeho tým s Petrem Mrázkem v bráně ale nakonec podlehl 2:3.

Michael Frolík poprvé skóroval v dresu Buffala, když v Dallasu při power play soupeře v závěru trefil z úhlu od mantinelu prázdnou bránu. V domácím týmu chyběl podruhé za sebou zraněný Radek Faksa.

Boston - Pittsburgh 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 11. Kuraly, 13. P. Lindholm, 44. Bergeron (Pastrňák), 60. Marchand (Pastrňák) - 1. Crosby (Simon). Střely na branku: 30:30. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Kuhlman, 3. Wagner (všichni Boston).
Toronto - Calgary 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 49. W. Nylander - 28. D. Ryan, rozhodující sam. nájezd M. Tkachuk. Střely na branku: 36:32. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval jednu branku z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 97,22 procenta. Diváci: 19 462. Hvězdy zápasu: 1. Rittich (Calgary), 2. Andersen (Toronto), 3. M. Tkachuk (Calgary).
Florida - Los Angeles 4:3 (1:0, 1:0, 2:3)
Branky: 7. Dadonov, 24. Vatrano, 45. Matheson, 48. Boyle - 52. Iafallo, 56. Kempe, 58. Kopitar. Střely na branku: 26:30. Diváci: 12 575. Hvězdy zápasu: 1. Boyle (Florida), 2. Kopitar (Los Angeles), 3. Vatrano (Florida).
NY Islanders - NY Rangers 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky: 20. Josh Bailey, 53. Beauvillier - 33. Zibanejad, 45. DeAngelo, 60. Kreider. Střely na branku: 40:28. Diváci: 13 917. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Georgijev (NY Rangers), 3. Beauvillier (NY Islanders).
Philadelphia - Montreal 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 19. Farabee - 23. a 52. Kovalčuk, 20. Tatar, 23. Lehkonen. Střely na branku: 41:40. Diváci: 17 377. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Kovalčuk, 3. Danault (všichni Montreal).
Washington - New Jersey 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Branky: 16., 20. a 56. Ovečkin, 21. Hagelin, 47. Vrána - 22. Simmonds, 44. Coleman. Střely na branku: 38:34: Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Samsonov, 3. Bäckström (všichni Washington).
Columbus - Carolina 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 2. Bemström, 45. Atkinson, 59. N. Foligno - 29. Nečas, 48. J. Staal. Střely na branku: 18:34. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 58:46 minuty, inkasoval tři branky z 18 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 17 900. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Merzlikins, 3. N. Foligno (všichni Columbus).
Ottawa - Vegas 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky: 47. Naměstnikov, 53. C. Brown - 1. Stastny, 39. Mark Stone, 46. Stephenson, 50. Reaves. Střely na branku: 35:43. Diváci: 12.412. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Stastny (oba Vegas), 3. C. Brown (Ottawa).
Nashville - Anaheim 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 14. Arvidsson, 56. Mikael Granlund - 11. Manson (O. Kaše), 13. Henrique, 30. Rakell, 49. D. Grant. Střely na branku: 35:37. Diváci: 17.388. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Gibson, 3. Getzlaf (všichni Anaheim).
Minnesota - Tampa Bay 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 15. Parise, 33. Eriksson Ek, 35. Suter - 28. a 50. Kučerov (na první Palát). Střely na branku: 23:20. Diváci: 17 305. Hvězdy zápasu: 1. Suter, 2. Stalock (oba Minnesota), 3. Kučerov (Tampa Bay).
Dallas - Buffalo 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 25. Jamie Benn - 8. Vesey, 37. Dahlin, 58. Frolík, 60. Girgensons. Střely na branku: 29:22. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Dahlin (oba Buffalo), 3. Jamie Benn (Dallas).
Colorado - San Jose 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 1. Ničuškin, 20. Makar, 30. Graves, 33. Calvert. Střely na branku: 38:27. Diváci: 18 014. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Makar, 3. Calvert (všichni Colorado).
Vancouver - Arizona 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 16. Horvat, 36. Virtanen, 60. Pearson - 8. Dvorak. Střely na branku: 25:35. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Vancouver), 2. Hall (Arizona), 3. Horvat (Vancouver).