San Jose - Buffalo 5:3Hertlovo galapředstavení, český útočník krásnými góly zničil Buffalo. Vejmelkova Arizona znovu padla

Hokejový útočník Tomáš Hertl zařídil v úterním utkání NHL dvěma góly a asistencí výhru San Jose 5:3 nad Buffalem a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. Odchovanec pražské Slavie je s pěti trefami nejlepším českým střelcem této sezony. Karel Vejmelka držel čisté konto až do 47. minuty a celkově zastavil 31 z 33 střel při prohře Arizony 0:3 ve Philadelphii.

Tomáš Hertl pomohl San Jose dvěma góly

Hertl poslal San Jose po vydařených individuálních akcích do vedení 3:1 a 5:2. Český útočník mohl při první trefě po přihrávce mezi kruhy střílet, ale neukvapil se, zbavil se kličkou do bekhendu blokujícího hráče, přehodil si puk na forhend a skóroval. U druhého gólu zatáhl puk do útočného pásma, drzou kličkou mezi dva beky se prosmýkl do šance a střelou podél pravého betonu zvýšil.

"Jsem šťastný, že jsem skóroval a že se mojí lajně dařilo. Ale jsem šťastný z každého gólu, který dáme, a ze všeho nejdůležitější je, že jsme vyhráli. To mě zajímá nejvíc," podotkl Hertl, který otevřel svůj bodový účet ve třinácté minutě asistencí u gólu Ryana Merkleyho od modré čáry na 2:1. Český útočník ihned vytáhl spoluhráči z branky puk, protože se v NHL trefil poprvé.

Vejmelka na výhru stále čeká, Jaškin opět bez bodu

Vejmelku překonal ze situace dva na jednoho z levé strany střelou bez přípravy Sean Couturier. Před druhým gólem ztratil Dmitrij Jaškin v útočném pásmu puk a český gólman, který už byl v 58. minutě na cestě na střídačku, se rychle vracel zpět a skočil po puku, který jen těsně minul branku. Z dohrávané akce ale zvýšil Scott Laughton a při hře bez gólmana zpečetil výhru Claude Giroux. Čisté konto si připsal Carter Hart, který kryl 29 střel.

Vejmelka, který byl zvolen třetí hvězdou zápasu, stále čeká na první výhru v NHL, byť v žádném z posledních tří startů nepustil více než dvě branky. Doplácí na nízkou produktivitu spoluhráčů, kteří v deseti odehraných utkáních vstřelili jen třináct branek, a například Jaškin ještě vůbec nebodoval. Coyotes jsou v lize s jedním bodem poslední a podobně odstartovali sezonu i před čtyřmi lety, kdy prohráli úvodních jedenáct zápasů.

Karel Vejmelka porážce Arizony nezabránil

"Chytal skvěle, držel nás ve hře," pochválil Vejmelku kouč Arizony Andre Tourigny. Přiznal, že z nelichotivé série jsou už všichni v týmu frustrovaní. "Neříkám, že panikaříme, ale chceme tak moc vyhrát, že se v určitých momentech odkloníme od toho, co máme hrát, a to nás sráží," vysvětlil.

Petr Mrázek plnil roli náhradního brankáře a ze střídačky sledoval bezchybný výkon parťáka Jacka Campbella, který zastavil 26 střel a dovedl Toronto k výhře 4:0 nad Vegas.

Dvě branky vstřelil nejlepší střelec minulé sezony Auston Matthews a Mitchell Marner posbíral tři body (1+2). Ofenziva Golden Knights byla ale oslabena o pět útočníků včetně elitních hráčů Maxe Paciorettyho, Williama Karlssona a kapitána Marka Stonea.

Čisté konto si připsal i Jake Allen, který kryl 22 střel při vítězství Montrealu 3:0 nad Detroitem. Nejblíže k jeho překonání byl Filip Zadina, který trefil v přesilové hře po přihrávce Filipa Hronka brankovou konstrukci.

Canadiens vedli už v desáté minutě o dva góly a třetí přidali při hře bez brankáře, čemuž předcházelo zblokování Zadinovy střely. Ve všech gólech měl prsty Nick Suzuki (1+2).

Troy Terry přispěl dvěma góly k výhře Anaheimu 4:0 nad New Jersey a bodoval podeváté v řadě. Během série, která je aktuálně nejdelší v NHL, si připsal sedm branek a pět přihrávek.

Na straně poražených zaznamenal dva záporné body ve statistice +/- český útočník Pavel Zacha. Dvakrát skóroval v úterním programu také J.T. Miller, který gólem v prodloužení dokonal obrat Vancouveru v utkání s New York Rangers z 0:2 na 3:2.

Výsledky NHL:
Toronto - Vegas 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 23. a 40. Matthews, 12. Marner, 43. W. Nylander. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18.689. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Campbell, 3. Marner (všichni Toronto).
Montreal - Detroit 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 3. Suzuki, 10. J. Anderson, 58. Gallagher. Střely na branku: 41:22. Diváci: 19.547. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki, 2. J. Anderson, 3. Allen (všichni Montreal).
Philadelphia - Arizona 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky: 47. Couturier, 58. Laughton, 59. Giroux. Střely na branku: 34:29. Karel Vejmelka odchytal 59:45 minuty, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Diváci: 16.057. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Hart (oba Philadelphia), 3. Vejmelka (Arizona).
Minnesota - Ottawa 5:4 v prodl. (3:1, 1:3, 0:0 - 1:0)
Branky: 4. a 31. M. Foligno, 5. Addison, 14. Sturm, 63. Kaprizov - 11. N. Paul, 23. Batherson, 24. Norris, 28. Tierney. Střely na branku: 43:28. Diváci: 15.276. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov, 2. M. Foligno (oba Minnesota), 3. Batherson (Ottawa).
Winnipeg - Dallas 4:3 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 11. Stastny, 21. Morrissey, 28. Dubois, rozhodující sam. nájezd Scheifele - 17. Jamie Benn, 50. Robertston, 54. Seguin. Střely na branku: 35:27. Diváci: 13.174. Hvězdy zápasu: 1. Morrissey, 2. Dubois (oba Winnipeg), 3. Seguin (Dallas).
Calgary - Nashville 2:3 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 12. M. Tkachuk, 44. Kylington - 11. Kunin, 19. F. Forsberg, 62. Duchene. Střely na branku: 40:22. Diváci: 14.324. Hvězdy zápasu: 1. Saros (Nashville), 2. M. Tkachuk (Calgary), 3. Duchene (Nashville).
Vancouver - NY Rangers 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 42. a 63. J.T. Miller, 46. Podkolzin - 23. Zibanejad, 34. Panarin. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18.257. Hvězdy zápasu: 1. Garland (Vancouver), 2. Panarin (NY Rangers), 3. J.T. Miller (Vancouver).
Anaheim - New Jersey 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 24. a 44. Terry, 13. Getzlaf, 48. Lundeström. Střely na branku: 27:28. Diváci: 13.252. Hvězdy zápasu: 1. Terry, 2. Getzlaf, 3. Gibson (všichni Anaheim).
San Jose - Buffalo 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky: 27. a 52. Hertl, 8. Dahlen, 13. Merkley (Hertl), 47. Ferraro - 9. a 59. Skinner, 34. Caggiula. Střely na branku: 27:28. Diváci: 10.059. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Ferraro, 3. Merkley (všichni San Jose)