NY Rangers - Boston 2:5Nezastavitelný Pastrňák znovu slaví! Prosadili se Nečas i Gudas

Útočník David Pastrňák pomohl osmým gólem v sezoně NHL k výhře Bostonu 5:2 nad New York Rangers, asistencí se na ní podílel Pavel Zacha. Střelecky se prosadili také Martin Nečas a obránce Radko Gudas. Pátým českým hokejistou, který ve čtvrtečním bohatém ligovém programu bodoval, byl Dominik Kubalík. Při vítězství Detroitu 3:1 nad Washingtonem zaznamenal přihrávku.

David Pastrňák se střelecky prosadil i proti Rangers

Do hry zasáhli také dva čeští brankáři. Vítek Vaněček v 29. minutě zápasu New Jersey s Edmontonem nahradil zraněného Mackenzieho Blackwooda a 18 zákroky dovedl Devils k vítězství 4:3.

Karlu Vejmelkovi se proti Dallasu dařilo o poznání méně. Do branky Arizony se dostal již ve 12. minutě, kdy za stavu 0:3 nahradil Connora Ingrama, a ve zbytku zápasu inkasoval čtyřikrát z 26 střel.

Velkou minelu udělal před šestým gólem Stars, když špatnou rozehrávkou našel volného Jamieho Benna, jenž pohodlně uklidil puk do odkryté branky. Coyotes na domácím ledě podlehli Dallasu vysoko 2:7 a v Západní konferenci zůstali čtrnáctí. Dallas je s patnácti body druhý.

Pastrňák v Madison Square Garden otevřel skóre zápasu. Ve 13. minutě získal puk v obranném pásmu, zavezl ho až před branku Rangers a bekhendovým pokusem z ostrého úhlu překvapil brankáře Igora Šesťorkina. Český kanonýr se zapsal do statistik pošesté za sebou a s 19 body zůstal třetím nejproduktivnějším hráčem NHL.

Zápas se lámal ve třetí třetině, kterou Bruins vyhráli jednoznačně 4:1 a rozhodli o sedmém vítězství za sebou. Uklidňující gól na 4:2 v 51. minutě připravil Zacha, jenž v přečíslení tři na dva přichystal ideální pozici pro Jakea DeBruska.

Boston vyhrál deset z 11 úvodních duelů a zažívá nejlepší vstup do sezony v klubové historii. S 20 body jsou Bruins v čele Východní konference. "Všichni si hokej náramně užíváme. Monty (trenér Jim Montgomery) vytvořil v kabině příjemné prostředí a nakazil nás dobrou náladou. Hrát nyní za Boston je opravdu paráda," pochvaloval si střelec vítězného gólu Trent Frederic.

"Je opravdu neuvěřitelné, jakým způsobem tenhle tým drží při sobě. Táhneme za jeden provaz a vzájemná důvěra z nás dělá lepší hráče," řekl Nick Foligno, jenž nastoupil s Jakubem Laukem a Tomášem Noskem ve čtvrtém útoku a zaznamenal dvě asistence.

Nečas pomohl srazit Tampu

Hokejisté Caroliny podruhé za sebou zvládli samostatné nájezdy a v tabulce Východní konference se posunuli na třetí pozici. Nečas se na čtvrté výhře z posledních pěti zápasů podílel šestým gólem v sezoně a potvrdil pozici druhého nejproduktivnějšího Čecha v lize.

Rodák z Nového Města na Moravě krátce po polovině zápasu napřáhl v levém kruhu a tvrdou ranou srovnal na 2:2. Třiadvacetiletý útočník odstartoval do ročníku nejlépe v kariéře. V úvodních 11 duelech nasbíral šest branek a osm asistencí a pětizápasovou bodovou sérií vylepšil své kariérní maximum.

"Všichni víme, jak talentovaný hokejista to je, dokazuje to od prvního dne, co k nám přišel. V minulých sezonách bojoval s výkyvy, nyní ale ukazuje, jak vyzrál," chválil Nečase trenér Rod Brind'Amour.

Poprvé v sezoně skóroval obránce Gudas, jenž přispěl k výhře Floridy nad San Jose 4:3 po samostatných nájezdech. Český bek v 36. minutě dělovkou od modré čáry zvýšil na 2:0 pro Panthers, domácí Sharks ale třemi góly ve třetí třetině zápas otočili. Prodloužení hostům zařídil Carter Verhaeghe a v samostatných nájezdech přisoudil Floridě bod navíc Sam Reinhart.

Gólem a dvěma nahrávkami se v dresu Sharks blýskl nejproduktivnější obránce soutěže Erik Karlsson. Švédský bek v posledních čtyřech zápasech získal 12 bodů a v ligové produktivitě mu patří čtvrté místo. Lépe start soutěže zvládli pouze Connor McDavid, Leon Draisaitl a Pastrňák.

Kubalík asistoval u výhry Detroitu 3:1 nad Washingtonem a zaznamenal 12. bod v novém působišti. Red Wings i díky příspěvku českého útočníka vyhráli druhý z posledních tří zápasů a pomalu se vracejí na vítěznou vlnu ze začátku sezony.

Za poražené skóroval Alexandr Ovečkin, jenž v dresu Capitals vstřelil 786. gól v základní části a vyrovnal tak rekord Gordieho Howea v počtu branek za jeden tým. Symbolicky se mu to povedlo právě proti Red Wings, s kterými Howe spojil téměř celou kariéru.

"Moc si toho úspěchu cením. Je hezké, že jsem rekord vyrovnal právě tady, radši bych ale bral dva body za výhru," řekl ruský kanonýr.

Výsledky NHL:
Ottawa - Vegas 4:5 (1:3, 2:2, 1:0)
Branky: 5. a 35. Giroux, 39. a 43. Stützle - 2. Mark Stone, 10. Reilly Smith, 20. Whitecloud, 26. Stephenson, 31. W. Carrier. Střely na branku: 46:32. Diváci: 16.043. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone (Vegas), 2. Giroux, 3. Tkachuk (oba Ottawa).
Tampa Bay - Carolina 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 26. Colton, 30. Paul, 39. Kučerov - 9. Jarvis, 35. Nečas, 54. Skjei, rozh. nájezd Aho. Střely na branku: 26:57. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Naměstnikov (oba Tampa Bay), 3. Nečas (Carolina).
NY Rangers - Boston 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)
Branky: 31. Vesey, 44. Fox - 13. Pastrňák, 43. Coyle, 47. Frederic, 51. DeBrusk (Zacha), 60. H. Lindholm. Střely na branku: 20:37. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Foligno, 2. Frederic, 3. Hall (všichni Boston).
Detroit - Washington 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 35. Raymond (Kubalík), 57. Copp, 60. Larkin - 28. Ovečkin. Střely na branku: 26:34. Diváci: 18.527. Hvězdy zápasu: 1. Copp, 2. Husso (oba Detroit), 3. Ovečkin (Washington).
St. Louis - NY Islanders 2:5 (1:0, 0:4, 1:1)
Branky: 9. Tarasenko, 49. Thomas - 21. Palmieri, 26. Nelson, 28. Bailey, 31. Lee, 59. Pageau. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Lee, 2. Sorokin, 3. Nelson (všichni NY Islanders).
Minnesota - Seattle 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 35. a 51. Wennberg, 26. Geekie, 32. Oleksiak. Střely na branku: 22:23. Diváci: 17.221. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. Larsson, 3. Jones (všichni Seattle).
Chicago - Los Angeles 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 33. Dickinson, 62. J. Toews - 37. Lizotte. Střely na branku: 19:33. Diváci: 16.658. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews, 2. Söderblom, 3. C. Murphy (všichni Chicago).
Calgary - Nashville 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Banky: 42. Coleman - 20. Jankowski, 21. F. Forsberg, 23. Josi, 60. Duchene. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16.984. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Duchene (oba Nashville), 3. Coleman (Calgary).
Edmonton - New Jersey 3:4 (1:1, 2:0, 0:3)
Branky: 10. McDavid, 29. Ryan, 29. Draisaitl - 13. a 42. Wood, 57. Graves, 57. Bratt. Střely na branku: 37:44. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey 31 minut a 19 sekund, inkasoval jednu branku z 19 střel a úspěšnost zákroků měl 94,7 procenta. Diváci: 17.021. Hvězdy zápasu: 1. Wood (New Jersey), 2. Hyman, 3. McDavid (oba Edmonton).
Vancouver - Anaheim 8:5 (1:1, 2:1, 5:3)
Branky: 46., 55. a 57. Kuzmenko, 20. a 60. Horvat, 30. E. Pettersson, 34. J. T. Miller, 46. Joshua - 17. Terry, 40. R. Strome, 48. Comtois, 54. Zegras, 58. Max Jones. Střely na branku: 46:31. Diváci: 18.760. Hvězdy zápasu: 1. Kuzmenko, 2. E. Pettersson, 3. Horvat (všichni Vancouver).
Arizona - Dallas 2:7 (0:4, 0:1, 2:2)
Branky: 46. Välimäki, 50. Crouse - 19. a 36. J. Robertson, 2. Gurjanov, 4. W. Johnston, 12. Dellandrea, 41. Jamie Benn, 56. Hakanpää. Střely na branku: 31:36. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 48 minut a 42 sekund, inkasoval čtyři branky z 26 střel a úspěšnost zákroků měl 84,6 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: J. Robertson, 2. Ja. Benn, 3. Hintz (všichni Dallas).
Winnipeg - Montreal 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 18. Dubois, 26. Wheeler, 62. Connor - 7. Suzuki, 25. Dach. Střely na branku: 36:22. Diváci: 13.729. Hvězdy zápasu: 1. Dubois (Winnipeg), 2. Suzuki (Montreal), 3. Connor (Winnipeg).
San Jose - Florida 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 3:1 - 0:0)
Branky: 42. Meier, 47. E. Karlsson, 52. Benning - 14. Barkov, 36. Gudas, 59. Verhaeghe, rozh. nájezd Reinhart. Střely na branku: 39:44. Diváci: 10.182. Hvězdy zápasu: 1. E. Karlsson (San Jose), 2. Tkachuk (Florida), 3. Benning (San Jose).