Calgary - Seattle 5:3Přišel Vladař a pomohl Calgary k velkému obratu, Vejmelka šestkrát inkasoval

Český brankář Daniel Vladař pomohl Calgary k velkému obratu. Proti Seattlu nastoupil od začátku třetí třetiny za stavu 1:3, jeho tým nakonec v pokračování NHL dokázal zvítězit 5:3. Karel Vejmelka zastavil 32 střel, ale nezabránil prohře Arizony 2:6 s hokejisty New Jersey. David Pastrňák vynechal kvůli zranění čtvrtý zápas za sebou a Boston bez něj podlehl St. Louis 2:4. V bohatém úterním programu, ve kterém se odehrálo čtrnáct utkání, nebodoval žádný český hráč.

Brankář Calgary Daniel Vladař na ilustračním snímku z utkání se San Jose.

Vladař si připsal sedm zákroků. Po druhé třetině nahradil Jacoba Markströma, který inkasoval třikrát z patnácti střel. Překonali jej Ryan Donato, který otevřel v deváté minutě skóre, a ve druhé třetině Victor Rask s Adamem Larssonem.

Obrat Calgary nastartoval Matthew Tkachuk svým druhým gólem v utkání, Andrew Mangiapane vyrovnal a rozdílový gól vstřelil Noah Hanifin v čase 54:10. Výsledek zpečetil Tkachuk a zkompletoval hattrick. Vladař neinkasoval a připsal si třetí výhru v řadě.

"Nehráli jsme první dvě třetiny dobře. Proti takovým týmům je to někdy těžké. Už nemají šanci na play off, hrají uvolněně. Ale zabojovali jsme," uvedl Johnny Gaudreau, který dvěma asistencemi překonal stobodovou hranici (34+67). Trojcifernou metu zaznamenal v barvách Calgary naposledy Theo Fleury v ročníku 1992/93.

Arizona vyrovnala trefou Nicka Schmaltze ve 39. minutě na 2:2, ale do kabiny šla s dvougólovým mankem. Vejmelka neměl čisté svědomí u třetí branky. Jeho rozehrávku vystihl Jesper Bratt a po jeho přihrávce zakončil Tomáš Tatar do prázdné klece. Za 22 sekund se prosadil z dorážky Jesper Boqvist. Českého brankáře překonal ve třetí třetině ještě dvakrát Jegor Šarangovič.

"Po vyrovnání (na 2:2) byli na koni, ale odpověděli jsme správným způsobem. Měli jsme i trochu štěstí, že Tatar nešel za branku, ale před ní a že jsme mu tam byli schopní rychle poslat puk," řekl k rozhodující akci trenér New Jersey Lindy Ruff. Proti Vejmelkovi vstřelili první gól v NHL Fabian Zetterlund a Kevin Bahl. V závěru ale český brankář chytil rychlým přesunem velkou šanci Pavla Zachy.

Trenér Bostonu Bruce Cassidy upřesnil před zápasem, že i když se absence a léčba Pastrňáka trochu protahuje, tak zranění není dlouhodobého rázu. Jeho svěřenci v zápase se St. Louis po první třetině vedli 2:1, ale soupeř i díky dvěma trefám Vladimíra Tarasenka skóre otočil. Blues mají formu, vytěžili 17 z 18 možných bodů v posledních devíti utkáních.

Chris Kreider vstřelil při prohře New Yorku Rangers 2:4 s Carolinou padesátý gól v sezoně a je čtvrtým hráčem v klubové historii, který tuto hranici překonal. Rekord drží Jaromír Jágr, který nasázel za Rangers 54 branek v ročníku 2005/06. V dresu poražených scházel opět Filip Chytil kvůli zranění v horní části těla. Na druhé straně Martin Nečas nebodoval poosmé v řadě.

Dominik Kubalík se podruhé za sebou nevešel do základní sestavy Chicaga, které doma podlehlo Los Angeles 2:5 a připsalo si osmou prohru v řadě.

Oba momentální držitelé divokých karet v Západní konferenci vyhráli v úterý 1:0. Nashville porazil San Jose až v prodloužení, jež rozhodl Ryan Johansen. Juuse Saros, jemuž dělá náhradníka David Rittich, zastavil 25 střel včetně dvou pokusů Tomáš Hertla.

Dallas zdolal Tampu Bay gólem z 56. minuty, který vstřelil Roope Hintz, a Scott Wedgewood kryl 25 střel. U jediné inkasované branky byl na ledě Ondřej Palát.

Oba tak zvýšili náskok na tým Vegas, který sice vyrovnal ve Vancouveru dvěma góly obránce Shea Theodorea ve třetí třetině na 4:4, ale prohrál 4:5 v prodloužení.

Golden Knights jsou první pod čarou postupu a na Dallas ztrácejí tři body, na Nashville ještě o jeden více. Do konce základní části schází týmu z Nevady odehrát ještě osm zápasů, oba jeho konkurenti mají ještě utkání k dobru.

Ve Východní konferenci už je vysoce nepravděpodobné, aby se změnila postupová osmička do play off.

Poslední místo drží Washington, který v úterý roznesl s brankářem Vítkem Vaněčkem na střídačce Philadelphii 9:2, a před nejbližším pronásledovatelem New Yorkem Islanders má patnáctibodový náskok.

Premiéru v NHL si odbyl první hráč posledního draftu Owen Power.

Talentovaný obránce si připsal dva kladné body a svým výkonem pomohl Buffalu k výhře 5:2 v Torontu.

Výsledky NHL:
Boston - St. Louis 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)
Branky: 1. Bergeron, 17. McLaughlin - 39. a 50. Tarasenko, 1. Perron, 36. Krug. Střely na branku: 41:30. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Krug, 3. Bučněvič (všichni St. Louis).
Toronto - Buffalo 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 23. Liljegren, 49. Kerfoot - 8. Okposo, 30. Tage Thompson, 45. Skinner, 46. Dahlin, 58. Asplund. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18 393. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin, 2. Tuch, 3. C. Anderson (všichni Buffalo).
Florida - Anaheim 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 22. a 51. Duclair, 64. Huberdeau - 8. Terry, 38. Grant. Střely na branku: 55:24. Diváci: 16 204. Hvězdy zápasu: 1. Duclair (Florida), 2. Gibson (Anaheim), 3. Huberdeau (Florida).
NY Rangers - Carolina 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 22. K.A. Miller, 59. Kreider - 34. A. Svečnikov, 42. Jarvis, 47. J. Staal, 60. Aho. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Jarvis (oba Carolina), 3. Kreider (NY Rangers).
Washington - Philadelphia 9:2 (3:1, 2:0, 4:1)
Branky: 27. a 46. Eller, 7. Ovečkin, 12. Oshie, 14. Fehérváry, 36. Sheary, 44. Irwin, 53. Hathaway, 58. J. Larsson - 12. a 57. J. van Riemsdyk. Střely na branku: 37:21. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Eller, 2. J. Larsson, 3. Irwin (všichni Washington).
Detroit - Ottawa 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 33. Bertuzzi - 59. a 60. Stützle, 20. Watson, 36. Batherson. Střely na branku: 25:32. Diváci: 16 093. Hvězdy zápasu: 1. Norris (Ottawa), 2. Seider (Detroit), 3. A. Forsberg (Ottawa).
NY Islanders - Pittsburgh 5:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 10. a 13. Parise, 20. a 43. Josh Bailey, rozhodující sam. nájezd Palmieri - 6. a 39. Guentzel, 24. Heinen, 46. Carter. Střely na branku: 37:47. Diváci: 15 924. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Josh Bailey (oba NY Islanders), 3. Guentzel (Pittsburgh).
Minnesota - Edmonton 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 24. a 30. Fiala, 34. a 44. Hartman, 6. F. Gaudreau - 46. Draisaitl. Střely na branku: 23:28. Diváci: 19 035. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Hartman, 3. Brodin (všichni Minnesota).
Nashville - San Jose 1:0 v prodl.
Branka: 64. Johansen. Střely na branku: 41:25. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Johansen, 3. Borowiecki (všichni Nashville).
Chicago - Los Angeles 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 37. Raddysh, 57. P. Kane - 37. a 59. Lizotte, 8. Moore, 11. Danault, 46. Spence. Střely na branku: 20:36. Diváci: 18 032. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Arvidsson, 3. Lizotte (všichni Los Angeles).
Calgary - Seattle 5:3 (1:1, 0:2, 4:0)
Branky: 17., 44. a 60. M. Tkachuk, 46. Mangiapane, 55. Hanifin - 15. Donato, 24. Rask, 38. A. Larsson. Střely na branku: 31:22. Daniel Vladař odchytal za Calgary dvacet minut a ze sedmi střel neinkasoval. Diváci: 16 392. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. M. Tkachuk, 3. Hanifin (všichni Calgary).
Dallas - Tampa Bay 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 56. Hintz. Střely na branku: 29:25. Diváci: 17 567. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Wedgewood (oba Dallas), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).
Vancouver - Vegas 5:4 v prodl. (1:1, 3:1, 0:2 - 1:0)
Branky: 2. Horvat, 22. Podkolcin, 24. E. Pettersson, 34. Richardson, 61. Q. Hughes - 46. a 60. Theodore, 17. Martinez, 25. Amadio. Střely na branku: 27:45. Diváci: 18 717. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson (Vancouver), 2. Theodore (Vegas), 3. Q. Hughes (Vancouver).
Arizona - New Jersey 2:6 (1:1, 1:3, 0:2)
Branky: 2. Boyd, 39. Schmaltz - 56. a 58. Šarangovič, 11. Zetterlund, 26. Bahl, 40. Tatar, 40. J. Boqvist. Střely na branku: 21:38. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval šest gólů z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 84,2 procenta. Diváci: 8679. Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Zetterlund (oba New Jersey), 3. Schmaltz (Arizona).
1.x-Colorado7252614275:198110
2.Minnesota7245621268:22396