Produktivitě NHL kraloval McDavid, Pastrňák obsadil 35. místo

Kanadský hokejový útočník Connor McDavid z Edmontonu vyhrál produktivitu základní části NHL o 21 bodů před klubovým spoluhráčem Leonem Draisaitlem a získal potřetí v kariéře Art Ross Trophy. Z českých hráčů byl nejproduktivnějším na 35. místě David Pastrňák z Bostonu se 48 body za 20 branek a 28 asistencí.

Connor McDavid se raduje z branky

Čtyřiadvacetiletý kapitán Oilers McDavid nasbíral v sezoně zkrácené kvůli pandemii koronaviru v 56 zápasech 105 bodů za 33 branek a 72 asistencí. Draisaitl, který Art Ross Trophy obhajoval, vstřelil 31 gólů a u 53 asistoval. Třetí byl s 69 body (29+40) z 53 utkání Brad Marchand z Bostonu.

McDavid ovládl produktivitu NHL také v sezonách 2016/17 a 2017/18. Nejprve se 100 body (30+70) a poté se 108 body (41+67), v obou případech z plného počtu 82 utkání. V ročníku 2018/19 mu jeho kariérní maximum 116 bodů (41+75) ze 78 duelů stačilo jen na druhé místo za Rusem Nikitou Kučerovem z Tampy Bay (128 bodů). Druhý skončil také v minulé sezoně s 97 body (34+63) ze 64 utkání a na Němce Draisaitla měl ztrátu 13 bodů.

Se třemi zisky Art Ross Trophy se vyrovnal Bobbymu Hullovi a Guyi Lafleurovi. Vícekrát ji získali jen Wayne Gretzky (desetkrát), Gordie Howe, Mario Lemieux (oba šestkrát), Phil Esposito, Jaromír Jágr (oba pětkrát) a Stan Mikita (čtyřikrát).

Americký útočník Auston Matthews z Toronta dosáhl poprvé na Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL s 41 góly z 52 utkání. Druhého McDavida předčil o osm branek.

Auston Matthews z Toronta

Třiadvacetiletý Matthews v minulé sezoně nastřílel 47 branek v 70 utkáních a zařadil se na třetí místo za vítěze Davida Pastrňáka z Bostonu a Alexandra Ovečkina z Washingtonu, kteří měli na kontě 48 gólů.

Teprve podruhé za posledních devět sezon není mezi držiteli Maurice Richard Trophy Ovečkin. V ročníku 2016/17 kraloval se 44 brankami ze 75 utkání Kanaďan Sidney Crosby z Pittsburghu, Ovečkin byl s 33 góly z 82 duelů až třináctý. O stejnou pozici se dělí pětatřicetiletý ruský kanonýr letos s 24 góly ze 45 duelů.

Pastrňák, který úvodních osm utkání sezony vynechal po operaci kyčle, se s 20 góly ze 48 utkání řadí na 30. místo. V produktivitě byl Pastrňák v minulé sezoně třetí s 95 body ze 70 zápasů.

Nahrávačům kraloval McDavid před Draisaitlem. Nejproduktivnějším obráncem se stal se 48 body za osm gólů a 40 asistencí z 56 utkání Tyson Barrie z Edmontonu. O bod předčil Adama Foxe z New York Rangers.

Connor McDavid s Leon Draisaitl se radují z branky

Nováčkům kraloval čtyřiadvacetiletý ruský útočník Kirill Kaprizov z Minnesoty s 51 body za 27 branek a 24 přihrávek z 55 duelů. O šest bodů za ním skončil jednadvacetiletý Jason Robertson z Dallasu.

Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech měl s 30 kladnými body finský útočník Mikko Rantanen z Colorada. Nejhorší byl s 36 zápornými body švédský obránce Rasmus Dahlin z Buffala. Nejtrestanějším hráčem se stal s 96 minutami kanadský útočník Tom Wilson z Washingtonu.

Mikko Rantanen se raduje z branky

Brankářům vévodil s úspěšností zákroků 93,2 procenta i s průměrem 1,90 obdržené branky na zápas pětadvacetiletý Alex Nedeljkovic z Caroliny, nováček NHL. Sedm čistých kont vychytali Rus Semjon Varlamov z New York Islanders a Němec Philipp Grubauer z Colorada. S 31 výhrami byl nejlepší Rus Andrej Vasilevskij z Tampy Bay, Čech Vítek Vaněček z Washingtonu se s 21 vítězstvími podělil o šesté místo a z nováčků byl nejlepší.

Do sezony zasáhlo 34 českých hokejistů, čtyři debutovali

V základní části NHL se představilo 34 českých hokejistů, což bylo stejně jako v minulé sezoně. Bylo to tak opět nejméně od sezony 1994/95, kdy do slavné soutěže zasáhlo 29 Čechů.

Čtyři hráči z Česka v uplynulém ročníku NHL debutovali. První starty v NHL si v této sezoně odbyli v základní části brankáři Vítek Vaněček z Washingtonu, Josef Kořenář ze San Jose a útočníci Radim Zohorna z Pittsburghu a Jan Jeník z Arizony. Rozšířili celkový počet českých zástupců v historii NHL na 243.