Toronto - Calgary 2:3 PPProti "svým"! Rittich poprvé v dresu Toronta čelil Calgary. K výhře pomohli Krejčí i Gudas

panČTK
14. 4. 2021 5:59Aktualizováno 14. 4. 2021 7:01

Obránce Radko Gudas skóroval v NHL po více než roce a svou trefou pomohl hokejistům Floridy na ledě Dallasu k výhře 3:2 v prodloužení. Třetí brankou v sezoně přispěl David Krejčí k vítězství Bostonu 3:2 po samostatných nájezdech nad Buffalem. David Rittich chytal poprvé za Toronto a kryl 25 střel, ale neodvrátil prohru s Calgary 2:3 v prodloužení. New York Rangers i díky asistenci Filipa Chytila uspěli v New Jersey 3:0.

David Rittich má za sebou premiéru v dresu TorontaFoto: Frank Gunn, ČTK/AP

Gudas přišel do týmu Floridy před sezonou z Washingtonu, v jehož dresu dal poslední branku 7. ledna 2020. Český obránce, který je v soutěži na druhém místě v počtu naražení, ukončil gólový půst trochu kuriózním způsobem a dostal tým ve 23. minutě do vedení 2:1. Gudas vystřelil od modré čáry, puk trefil v pravém kruhu hokejku Rhetta Gardnera a obloučkem zapadl od břevna do branky.

"Měl jsem trošku štěstí, ale mám radost, že jsem se konečně trefil. Bylo bezva sledovat, jakou radost z toho mají i moji spoluhráči. To bylo hezké," řekl Gudas. Dallas ve třetí třetině vyrovnal, ale v prodloužení rozhodl o výhře Panthers Frank Vatrano. "Potřebovali jsme to. Předchozí tři zápasy jsme prohráli, to není nikdy příjemné. Neodrážely se k nám puky, ale nebyli jsme to my. Teď jsme opět udělali krok správným směrem," doplnil český bek.

Krejčího řada, ve které nastupovala i nová akvizice Taylor Hall, vstřelila v základní hrací době oba góly Bostonu. Český útočník vyrovnal ve 14. minutě z dorážky na 1:1 a v úvodu druhé třetiny otočil Craig Smith.

Buffalo si trefou Rasmuse Dahlina vynutilo prodloužení a dalo v něm i gól, který nebyl pro vysokou hůl uznán. Bruins rozhodli až v nájezdech, které proměnili Charlie Coyle a Jake DeBrusk. David Pastrňák počtvrté za sebou vyšel naprázdno. Daniel Vladař, který minule inkasoval osm gólů, sledoval zápas ze střídačky.

Rittich nastoupil v premiéře proti Calgary, které ho před dvěma dny do Toronta vyměnilo. "Hrál jsem proti týmu, kde jsem strávil čtyři roky a našel si tam přátele na celý život. Bylo to těžké," uvedl Rittich, který se do nového klubu a města přesunul v pondělí.

Jeho bývalí spoluhráči jej překonali už v páté minutě, v níž Juuso Välimäki otevřel skóre do odkryté branky. Skvěle jej uvolnil Milan Lucic, který tím ozdobil svůj 1000. start v NHL. Český gólman inkasoval podruhé po 34 sekundách druhé třetiny, po efektní souhře neměl nárok na střelu Eliase Lindholma. Toronto i podruhé vyrovnalo, ale v čase 60:36 zařídil Flames bonusový bod Johnny Gaudreau, který oklamal Ritticha forhendovým blafákem.

David Rittich v zápase svého Toronta proti CalgaryFoto: Frank Gunn, ČTK/AP

"Před uzávěrkou přestupů jsme nájezdy trénovali. Několikrát jsem ho překonal, tak jsem si věřil. Obvykle forhendovou kličku nedělám, asi jsem ho trošku zmátl," uvedl Gaudreau.

Rittich předvedl nejlepší zákrok v závěru druhé třetiny, kdy za stavu 1:2 zneškodnil únik Dereka Ryana. "Jsem si vědom, že to byl pro něj obtížný a emotivní zápas. Ale zvládl to. Vypadal v bráně výborně, sebevědomě. Několikrát nás podržel. Nemyslím si, že měl u nějakého inkasovaného gólu šanci, aby ho chytil. Byl to dobrý debut," chválil Ritticha trenér Toronta Sheldon Keefe.

V zápase New Jersey s Rangers (0:3) si jednu asistenci připsal Filip Chytil, když křížným pasem z pravé strany do levého kruhu uvolnil Artěmije Panarina, který střelou bez přípravy zvýšil ve 48. minutě na 2:0. Ruský útočník touto akcí překonal klubový rekord v počtu bodů v úvodních sto zápasech za Rangers.

Panarin si v nich připsal 45 gólů a 93 přihrávek, předchozí rekordman Mark Messier měl o jednu asistenci méně. Igor Šesťorkin kryl 27 střel a připsal si v NHL první nulu. Pavel Zacha, který minulý zápas nedohrál, chyběl v sestavě New Jersey.

Washington porazil Philadelphii 6:1. K výhře pomohl ve svém prvním startu za Capitals gólem a přihrávkou Anthony Mantha, za něhož klub při uzávěrce přestupů obětoval i Jakuba Vránu.

V brance vítězů, kteří vedli už po úvodní třetině 4:1, dostal přednost Ilja Samsonov před Vítkem Vaněčkem. Na druhé straně si připsal tři záporné body Jakub Voráček.

Obhájce Stanleyova poháru Tampa Bay prohrála v Nashvillu 2:7. Domácí si už v první třetině vypracovali třígólový náskok. Hlavními strůjci vítězství byli se třemi body Viktor Arvidsson (2+1) a Roman Josi (2+1).

Výsledky NHL:
New Jersey - NY Rangers 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 8. Zibanejad, 48. Panarin (Chytil), 60. Bučněvič. Střely na branku: 27:20. Diváci: 3600 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Zibanejad, 3. Panarin (všichni NY Rangers).
Boston - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Krejčí, 26. C. Smith, rozhodující sam. nájezd Coyle - 2. C. Miller, 52. Dahlin. Střely na branku: 34:23. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. C. Smith, 2. DeBrusk, 3. Coyle (všichni Boston).
Washington - Philadelphia 6:1 (4:1, 1:0, 1:0)
Branky: 8. Sheary, 12. T. Wilson, 17. Bäckström, 19. Hagelin, 30. Mantha, 46. Ovečkin - 9. Couturier. Střely na branku: 32:30. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Sheary, 2. Mantha, 3. Samsonov (všichni Washington).
Toronto - Calgary 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 11. Hyman, 47. Kerfoot - 5. Välimäki, 21. E. Lindholm, 61. J. Gaudreau. Střely na branku: 26:28. David Rittich odchytal za Toronto celý zápas, inkasoval tři góly z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. Markström (oba Calgary), 3. Hyman (Toronto).
Nashville - Tampa Bay 7:2 (3:0, 1:1, 3:1)
Branky: 14. a 50. Arvidsson, 7. Sissons, 9. Josi, 29. Grimaldi, 55. Jeannot, 59. Mikael Granlund - 21. B. Point, 52. Gourde. Střely na branku: 22:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Josi, 3. R. Johansen (všichni Nashville).
Dallas - Florida 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 13. Robertson, 49. Pavelski - 12. Barkov, 23. Gudas, 64. Vatrano. Střely na branku: 26:31. Diváci: 4199 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Driedger (oba Florida), 3. Jamie Benn (Dallas).

Souhrn z výsledků:
Dnes základní část Calgary Calgary Flames - Winnipeg Jets Winnipeg Calgary - Winnipeg 2 : 4
Dnes základní část Colorado Colorado Avalanche - Nashville Predators Nashville Colorado - Nashville 6 : 2
Dnes základní část St. Louis St. Louis Blues - Columbus Blue Jackets Columbus St. Louis - Columbus 6 : 3
20211128T02 : 00:00+0000
St. Louis vs. Columbus
St. Louis
Columbus
Dnes základní část Arizona Arizona Coyotes - Dallas Stars Dallas Arizona - Dallas 2 : 3
Dnes základní část Vegas Vegas Golden Knights - Edmonton Oilers Edmonton Vegas - Edmonton 2 : 3
Dnes základní část Pittsburgh Pittsburgh Penguins - Montreal Canadiens Montreal Pittsburgh - Montreal 3 : 6
Dnes základní část Los Angeles Los Angeles Kings - Ottawa Senators Ottawa Los Angeles - Ottawa 4 : 2
Dnes základní část Detroit Detroit Red Wings - Buffalo Sabres Buffalo Detroit - Buffalo 3 : 2
Dnes základní část Florida Florida Panthers - Seattle Kraken Seattle Florida - Seattle 1 : 4
Včera základní část San Jose San Jose Sharks - Toronto Maple Leafs Toronto San Jose - Toronto 1 : 4

Centrální divize
1 Minnesota Minnesota 20 8 3 2 1 0 6 74 : 62 27
2 St. Louis St. Louis 21 10 0 1 1 1 8 71 : 59 24
3 Colorado Colorado 18 10 0 1 0 1 6 73 : 56 23
4 Nashville Nashville 21 8 2 1 0 1 9 58 : 63 23
5 Dallas Dallas 19 6 3 1 1 1 7 53 : 55 22
6 Winnipeg Winnipeg 20 8 0 1 2 2 7 55 : 58 22
7 Chicago Chicago 20 5 1 1 0 2 11 45 : 65 16
8 Arizona Arizona 21 3 1 0 2 0 15 39 : 77 10