Sladkých 17. Kanaďan přeskočil Jágra a Toronto dál stoupá

V první minutě druhé třetiny se Mitch Marner zase zjevil tam, kde bylo potřeba. Vítězný gól na ledě Detroitu (4:2) znamenal pro útočníka Toronta už 17. zápas v řadě, v němž bodoval. Ani Jaromír Jágr nezaznamenal v NHL takovou sérii.

Ofenzivní klenoty Toronta Maple Leafs: (zleva) Mitchell Marner a Auston Matthews.

Mark Giordano vyvezl puk, počkal si na najíždějícího Marnera, který obstaral zbytek. Gólman Red Wings Ville Husso si na střelu sáhl, ale zkrotit ji nestačil. Už jen jeden zápas chybí pětadvacetiletému Kanaďanovi, aby vyrovnal rekord Maple Leafs, který společně drží Darryl Sittler (1977-78) a Ed Olczyk (1989-90).

"Je to super, to je jasné. Ale taky vím, že v téhle hře nikdy ničeho nedosáhnete sami," řekl Marner, který se do torontské kroniky může zapsat doma v noci na čtvrtek proti San Jose.

"Mitch je teď pro nás tím rozdílovým hráčem. Hraje v ohromující pohodě," souhlasil kouč Toronta Sheldon Keefe.

24. října vyšel Marner naprázdno v aréně Vegas, i když odehrál svou největší porci v sezoně (26:45 minuty). O tři dny později proti Sharks měl bilanci 1+1. A bodíky trpělivě doloval dál. Tu asistence, tu dvě. V posledních třech zápasech střílel góly.

Toronto se tak po rozpačitém začátku sezony (6 porážek z úvodních 10 zápasů) sune vzhůru. Po dobu Marnerovy série bodovalo v 15 utkáních a už je třetí ve Východní konferenci.

Česká:
Jaromír Jágr 16 z. (7+24): 9.1.-16.2.2001 a Robert Lang 16 z. (11+14) 31.10.-2.12.2003
Ruská:
Jevgenij Malkin 15 z. (7+15): 23.10-22.11.2007

"Jsme zodpovědní a pracovití," těší Marnera, jehož výkon ale v dějinách NHL nestačí zatím ani na první padesátku.

V té hned jedenáctkrát figuruje Wayne Gretzky, který na přelomu let 1983/1984 bodoval v nepředstavitelných 51 zápasech po sobě a nasbíral v nich galaktických 153 bodů! Mario Lemieux měl v sezoně 1989-90 sérii 46 utkání s aspoň jedním bodem a do kupy jich dal 103.

Jeho pittsburský následovník Jágr se v roce 2001 zastavil na šestnácti zápasech. To je série, kterou aktuálně drží i Američan Jason Robertson z Dallasu. Také on, stejně jako Marner, začal s pravidelným sběrem bodů 27. října a vyneslo ho to až na druhou příčku produktivity (19+17) za edmontonského šéfa Connora McDavida (17+22).