Columbus - Edmonton 5:2Voráček pomohl třemi asistencemi k porážce Edmontonu, Hertl vstřelil 30. gól

Útočník Jakub Voráček se třemi asistencemi podílel na nedělní domácí výhře hokejistů Columbusu 5:2 nad Edmontonem a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. V nedělním programu NHL si finální přihrávky připsali také obránce Andrej Šustr a útočník Tomáš Nosek. Jediným českým střelcem byl Tomáš Hertl, který pomohl San Jose k výhře nad Vegas 5:4 po samostatných nájezdech. Brankáři David Rittich a Vítek Vaněček dovedli své týmy k bodu za prohry v prodloužení, respektive po samostatných nájezdech.

Nick Blankenburg (77) z Columbusu se raduje se spoluhráči po gólu proti Edmontonu. Druhý zprava Jakub Voráček.

Voráček připravil první branku v 16. minutě, kdy jeho zakončení vyrazil Mikko Koskinen pouze k Ericu Robinsonovi, jenž bez problémů srovnal na 1:1. V 50. minutě se český útočník zapojil do akce, která vyústila ve vítěznou trefu Nicka Blankenburga, a tři minuty před závěrečnou sirénou našel při přečíslení dva na jednoho Jacka Roslovice, jenž zvýšil na 4:2.

Dvaatřicetiletý Voráček poprvé v sezoně získal v jednom zápase tři body a dostal se na 54 asistencí v ročníku. K nahrávkám dosud přidal pět branek a s 59 body je třetím nejproduktivnějším Čechem v soutěži. "Je hezké, že mám 54 asistencí, ale vstřelil jsem pouze pět gólů, což opravdu není mnoho. Tento rok se mě docela drží smůla, několikrát jsem nastřelil tyčku nebo břevno, ale to není omluva. Abych pomohl týmu, musím těch gólů dávat víc," litoval Voráček slabší produktivity. "Příští rok bych chtěl zakončit s lepšími čísly. Chtěl bych se zase dostat někam ke dvaceti gólům za sezonu," vytyčil si cíl.

Nejproduktivnější hráč soutěže Connor McDavid si připsal asistenci u obou gólů Oilers a dostal se už na 118 bodů (43+75), což je jeho nové osobní maximum. Kapitán Edmontonu má v čele bodování náskok tří bodů před Jonathanem Huberdeauem z Floridy.

Columbus po čtyřech duelech ukončil sérii porážek a ve Východní konferenci zůstává desátý. Edmonton naopak prohrál po čtyřech výhrách a v Západní konferenci stále drží pátou pozici.

"Jsem rád, že jsme konečně získali dva body. Myslím, že to dneska byl docela zábavný zápas, hrálo se nahoru dolů, bylo k vidění dost šancí. Je jasné, že už je konec sezony a o nic nám nejde, ale je hezké vidět tým, jak maká na sto procent," pochvaloval si Voráček.

Hertl v San Jose otevřel ve 12. minutě skóre svou třicátou brankou v ročníku. Český útočník, který se na začátku příští sezony představí v zahajovacím dvojzápase v Praze, dosáhl na hranici třiceti branek podruhé v zámořské kariéře. Osobní maximum si odchovanec pražské Slavie stanovil v sezoně 2018/19, kdy v základní část vstřelil 35 gólů.

Sharks ještě tři minuty před koncem prohrávali o dvě branky, ale trefy Nicka Bonina a Tima Meiera poslaly zápas do prodloužení. Švýcarský kanonýr z dorážky vyrovnal necelou sekundu před koncem základní hrací doby. V rozstřelu se prosadil pouze Thomas Bordeleau, jenž povedeným bekhendovým blafákem přisoudil domácím bod navíc.

Sérii sedmi zápasů bez bodu ukončil bostonský Nosek. V duelu s Montrealem rodák z Pardubic našel Erika Haulu a zaznamenal 17. bod v sezoně. Bruins bez odpočívajícího Davida Pastrňáka porazili Canadiens 5:3 a v tabulce Východní konference zůstávají šestí.

Poslední zápas v kariéře odehrál kapitán Anaheimu Ryan Getzlaf. Šestatřicetiletý kanadský centr rozlučkové utkání vyšperkoval asistencí u trefy Adama Henriquea a kariéru, kterou spojil pouze s Anaheimem, ukončil se 1019 body v 1157 zápasech. "Hokej miluji a vždycky jsem mu dával všechno, nyní je ale načase se posunout a věnovat se mé skvělé rodině," řekl Getzlaf.

Příspěvek končícího kapitána ani Šustrova pátá asistence v ročníku ale Anaheimu k výhře nestačily. Ducks na vlastním ledě podlehli St. Louis 3:6 a prohráli osmý z posledních deseti zápasů. Blues naopak potvrdili dobrou formu před play off a v Západní konferenci se posunuli na třetí místo.

Stejně bodů jako St. Louis má druhá Minnesota, která porazila Nashville 5:4 v prodloužení. Celý zápas v brance Predators odchytal Rittich, jenž kryl 42 střel a dlouho držel naději týmu na výhru. Rozhodující gól český brankář inkasoval až v čase 64:59, kdy nestačil na zakončení Dmitrije Kulikova.

Až do nájezdů dospěl zápas mezi Washingtonem a Torontem. Vaněček za 65 minut hry kryl 27 střel, v rozstřelu zneškodnil dalších pět pokusů, výhru Capitals ale nevychytal. Rozhodující nájezd proměnil Alexander Kerfoot. Caps navíc přišli o kapitána Alexandra Ovečkina, který po samostatném úniku a kontaktu s hokejkou gólmana Erika Kallgrena skončil na ledě a tvrdě narazil ramenem do zadního mantinelu.

V pondělním programu zaváhali lídři obou konferencí. Florida v derby s Tampou Bay prohrála 4:8 a přemožitele našla po třinácti zápasech.

Colorado podlehlo Winnipegu 1:4 a prohrálo počtvrté v řadě.

Výsledky nedělních zápasů NHL
New Jersey - Detroit 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 16. Sundqvist, 58. Bertuzzi, 60. M. Rasmussen. Střely na branku: 17:24. Diváci: 11 492. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic (Detroit), 2. Hammond (New Jersey), 3. Sundqvist (Detroit).
NY Islanders - Carolina 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)
Branky: 19. Ross Johnston, 36. Pulock - 3. Stepan, 9. Jarvis, 46. Domi, 58. Fast, 59. Brendan Smith. Střely na branku: 26:34. Diváci: 15 945. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Jarvis (oba Carolina), 3. Pulock (NY Islanders).
Columbus - Edmonton 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)
Branky: 16. Robinson (Voráček), 42. Bjorkstrand, 50. Blankenburg (Voráček), 57. Roslovic (Voráček), 60. Sillinger - 4. E. Kane, 26. Draisaitl. Střely na branku: 31:35. Diváci: 18 120. Hvězdy zápasu: 1. Blankenburg, 2. Merzlikins, 3. Voráček (všichni Columbus).
Philadelphia - Pittsburgh 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 27. a 50. N. Cates, 16. Frost, 58. Konecny - 57. Crosby. Střely na branku: 43:38. Diváci: 18.601. Hvězdy zápasu: 1. N. Cates, 2. M. Jones, 3. Frost (všichni Philadelphia).
Winnipeg - Colorado 4:1 (0:0, 0:0, 4:1)
Branky: 50. Lowry, 51. Wheeler, 53. Connor, 57. Ehlers - 46. Compher. Střely na branku: 44:31. Diváci: 14.443. Hvězdy zápasu: 1. Lowry, 2. Hellebuyck, 3. Wheeler (všichni Winnipeg).
Florida - Tampa Bay 4:8 (2:3, 1:2, 1:3)
Branky: 5. a 48. S. Reinhart, 18. Montour, 21. Marchment - 3. a 52. Kučerov, 7. a 57. Stamkos, 26. a 33. N. Paul, 15. C. Foote, 44. B. Point. Střely na branku: 38:33. Diváci: 17.038. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. N. Paul (oba Tampa Bay), 3. S. Reinhart (Florida).
Washington - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 6. Oshie, 44. Eller, 45. Marcus Johansson - 13. Ljubuškin, 53. I. Michejev, 60. Spezza, rozhodující sam. nájezd Kerfoot. Střely na branku: 37:30. Vítek Vaněček za Washington odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. I. Michejev (oba Toronto), 3. Marcus Johansson (Washington).
Nashville - Minnesota 4:5 v prodl. (1:1, 2:3, 1:0 - 0:1)
Branky: 20. F. Forsberg, 31. Duchene, 34. Johansen, 55. Fabbro - 27. a 39. J. Eriksson Ek, 12. Bjugstad, 40. K. Fiala, 65. D. Kulikov. Střely na branku: 25:47. David Rittich za Nashville odchytal celý zápas, inkasoval pět gólů ze 47 střel a úspěšnost zákroků měl 89,4 procenta. Diváci: 17.160. Hvězdy zápasu: 1. D. Kulikov, 2. K. Fiala, 3. J. Eriksson Ek (všichni Minnesota).
Anaheim - St. Louis 3:6 (2:0, 0:4, 1:2)
Branky: 11. Comtois, 13. Mayhew (Šustr), 58. Henrique - 28. Kyrou, 29. Tarasenko, 33. I. Barbašev, 35. Faulk, 45. Bučněvič, 46. M. Scandella. Střely na branku: 17:37. Diváci: 17.466. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Getzlaf, 3. Getzlaf (Anaheim).
Montreal - Boston 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)
Branky: 22. Josh Anderson, 44. M. Hoffman, 48. Suzuki - 16. a 60. Bergeron, 19. z trestného střílení a 25. Haula (na druhou Nosek), 39. McAvoy. Střely na branku: 26:42. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron (Boston), 2. Josh Anderson (Montreal), 3. Forbort (Boston).
Vegas - San Jose 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 15. Stephenson, 28. Pacioretty, 30. W. Carrier, 47. N. Roy - 39. a 58. Bonino, 12. Hertl, 60. T. Meier, rozhodující sam. nájezd Bordeleau. Střely na branku: 46:29. Diváci: 18.367. Hvězdy zápasu: 1. Stephenson, 2. W. Carier (oba Vegas), 3. Bordeleau (San Jose).